Biyonik Göz Türleri ve Özellikleri
19 Haziran 2024

Biyonik Göz Türleri ve Özellikleri

Biyonik göz, görme organında ciddi hasar yaşayan fakat görme sinirleri sağlam olan hastalar için geliştirilen ileri teknoloji bir çözümdür. Bu makalede, biyonik göz türleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgi sunulacaktır.

Argus II: Suni Retina

Argus II, diğer bir adıyla suni retina, ABD'de üretilmiş ve özellikle tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalarının yaşadığı görme kaybını azaltmak için kullanılmaktadır. Bu biyonik göz türü, ışık alıcıları olmayan gözlerde bile görme yetisini bir nebze olsun geri kazandırmayı hedefler. Argus II ameliyatı yaklaşık 4 saat sürmektedir. Bu işlemde hastanın kullanacağı gözlükte bulunan minyatür kameradan görüntüler alınır. Video işleme ünitesi, gözlükte bulunan anten ile göze yerleştirilen retinal implanta bu görüntüleri gönderir. İmplant, talimatları alarak elektronik dizisi üzerinden görüntüleri retinaya iletmektedir. Beyin, kameradan gönderilen görselleri model olarak yorumlar. ABD'de Second Sight tarafından üretilen bu protez, 25 yaş ve üzeri hastalarda retina bozulmasıyla az da olsa ışık görebilme kabiliyeti olan kişiler için uygundur.

Biyonik Göz Ameliyatı Kim Tarafından Yapılır?

Argus II ameliyatı, ileri derecede vitreoretinal cerrahi deneyim gerektiren bir operasyondur. Bu nedenle, bu tür ameliyatlar sadece bu alanda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Biyonik Göz Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?
  • Retinitis pigmentosa hastaları yani tavuk karası hastalarına,
  • Gece körlüğü olanlara,
  • 25 yaşını doldurmuş, her iki gözünde ışığı hisseden kişilere uygulanmaktadır.
Sonradan görme kaybı yaşayan, gölge ile ışık algılarını yükselten bu operasyon, hastaların günlük hayatlarını da iyi derecede etkilemektedir. Tavuk karası ya da gece körlüğü hastalığı, akraba evliliklerinde yani genetik geçişli olarak görülen bir hastalıktır. Optik sinirleri sağlam fakat ileri görme kaybı yaşayan kişiler için uygun olan biyonik göz operasyonunda hedef, kişinin hayatını kolaylaştırmaktır.

Biyonik Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat, yaklaşık 4 saat sürer ve hastanın gözünün içi ve yanına retinal implant yerleştirilir. İki parçadan oluşan biyonik göz, hastanın görüş açısında bulunan nesneleri algılamayı sağlayan elektronik bir gözlüktür. Gözlükte bulunan kamera, implantı aktive edecek bir cihaza bağlıdır. Gözlükte bulunan kameradan gelen görüntü, video işleme ünitesi tarafından işlenerek gözlükte bulunan anten sayesinde göze yerleştirilen kısma gönderilir. Böylece implant, talimat alarak bunları retinaya iletmektedir. Bu görüntü hastalara siyah beyaz ulaşır. Ayrıca gölge ve ışık algılama kapasiteleri artar. Ameliyattan yaklaşık iki hafta sonra rehabilitasyon süreci başlamaktadır. Bu süreçte, nesneleri biyonik gözle nasıl algıladığı ve yorumladığı hakkında destek verilmektedir.

Ekstra Bilgiler

Biyonik göz teknolojisi hızla gelişmekte ve farklı türlerde biyonik gözler de geliştirilmektedir. Örneğin, Alpha AMS ve Iris II gibi diğer biyonik göz türleri de bulunmaktadır. Bu türler, farklı teknolojiler ve yöntemler kullanarak görme yetisini geri kazandırmayı hedefler. Her bir biyonik göz türü, belirli hastalıklar ve durumlar için daha uygun olabilir. Bu nedenle, biyonik göz ameliyatı düşünen hastaların, doktorlarıyla detaylı bir şekilde konuşarak en uygun seçeneği belirlemeleri önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Göz Renkleri Nelerdir?

Göz Renkleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Altı Morlukları ve Kırışıklıkları

Göz Altı Morlukları ve Kırışıklıkları

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Göz Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi