Göz Çapaklanması Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Göz Çapaklanması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Çapaklanması

Göz çapaklanması, her sabah uyanan insanlarda meydana gelebilir. Uyurken gözlerin sulanması ve gözyaşlarının kuruması bu duruma sebep olur. Ancak bu durum ileri boyutlara ulaşıyorsa, bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Her insanda doğal olarak görülebilen bu durum, bazı hastalıklar nedeniyle tüm göz çevresini kaplayabilir ve kişinin görüşünü bulanıklaştırabilir hatta görmeyi tamamen engelleyebilir.

Göz Çapaklanmasının Nedenleri

Göz çapaklanması, ilk bakışta normal bir durum gibi görünse de, çapaklanma görmeyi engelleyecek kadar büyükse, bu bir sorunun işareti olabilir. Sabah uyanan bir insanın gece uyurken gözyaşlarının akması nedeniyle meydana gelen çapak, göz rahatsızlığı durumunda artıyorsa, mutlaka bir göz doktoruna danışılmalıdır. Çapaklanma çok fazla miktarda göz çevresinde mevcut ise, bu göz enfeksiyonu belirtileri arasındadır ve diğer bir adıyla göz iltihabıdır. Göz iltihabı, kişide kızarıklığa yol açabilir. Göz enfeksiyonlarında sarı sıvı gözden aşırı derece çıkıyorsa ve durumla beraber göz içinde ağrı, ışığa karşı hassasiyet ve kızarıklık meydana geliyorsa, enfeksiyon kaptığının kesin sonucudur. Bu durumda kesinlikle doktora gidilerek durum anlatılmalı ve izlenecek tedavi yöntemi belirlenmelidir. Müdahale edilmezse ve ihmal edilirse, onarımı zor olan durumlarla karşılaşma ihtimali söz konusu olup, kişi görme yetisini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Tedavi Yöntemleri

Virüslere bağlı enfeksiyonlar antibiyotik ilaçlara karşılık vermezler ve enfeksiyon bulaşıcı olabilir. Bu rahatsızlıklar kendiliğinden geçebilir. Ancak bu durumun sonucunu kesin olarak doktorlar belirler. Gözdeki çapak, sürekli temizlenmesi ile bu hastalık geçebilir. Yeni doğan çocuklarda da görülen bu çapaklanma durumu korkulacak bir şey değildir. En başta yeni doğduğu için normal olan bu çapaklanma, ilerleyen aşamalarda göz içinde kızarıklık meydana gelmesi durumunda çocuk doktoruna mutlaka gösterilmelidir. Dünyaya yeni gelen bebekte böyle durumlar olabilir ancak göz çapaklanması iki haftayı aşkın süre devam ederse, sakin olunmalı ve kısa sürede bebek doktora götürülerek gösterilmelidir.

Alerjiler ve Çapaklanma

Gözdeki alerjiler de çapaklanma sorununu ortaya çıkarabilir. Çevresel ve mevsimsel faktörler nedeniyle dış etkenlere karşı alerjisi olan kişilerin gözleri bu durumlardan etkilenebilir ve gözde çapaklanma meydana gelebilir. Bu süre zarfında gözlerde şiddetli kaşıntı olabilir. Kişi bu kaşıntıyı yaptıkça göz bu durumdan daha fazla etkilenir. Bu durumda yapılması gereken, kısa sürede göz doktoruna giderek çapaklanmanın neden kaynaklandığını öğrenmek ve tedavi yöntemini uygulamaktır.

Sonuç

Göz çapaklanması, gözde oluşan rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Göz hastalıklarından kaynaklanan çapaklanma durumu da mevcuttur ve çevresel ve alerjik durumlardan dolayı da çapaklanma görülebilir. Bu çapaklanma bazı durumlarda kişinin görme kaybını engellese de, iltihap gibi durumlar olmadıkça kendiliğinden geçebilir. Ancak iltihap durumlarında mutlaka göz doktoruna gidilerek muayene olunması gerekmektedir. Muayene ardından teşhis yapıldıktan sonra doktor tedavi yöntemini belirleyecektir. Yine de aşırı olan göz çapaklanmalarına karşı dikkatli olmakta fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Göz Altı Morlukları Ameliyatı Riskleri

Göz Altı Morlukları Ameliyatı Riskleri

Güncel

Göz Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Yanması Belirtileri ve Tedavisi