Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişmesi

Göz şişmesi, genellikle birçok insanda ortaya çıkan ve oldukça büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Aslında bu durum bir hastalık olarak görülmemektedir. İnsanların çoğunda görülen göz şişmesinin tıbbi olarak birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak bu nedenlerin birçoğuna tam olarak kişilerde rastlanamamaktadır. Bu durum herhangi bir nedenden kaynaklanıyorsa, kesinlikle bu nedene müdahale ederek bir doktor kontrolü altında olmak sizler için çok daha iyi olacaktır. Birçok hastalıkta olduğu gibi göz şişmesi durumunda da tüm nedenlerin yanı sıra en çok görülen genel problemler yer almaktadır.

Göz Şişmesinin Yaygın Nedenleri

Bu problemlerin ilki, göz kapağı ve göz altı dokularında meydana gelen iltihaplanma durumlarıdır. Bu durum genellikle kişi sabah kalktığında yaklaşık 2-3 saat boyunca etkilerini göstererek aşırı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bunun yanında, göz şişmesi durumu eğer bir iltihaptan dolayı ortaya çıkıyorsa, kişi yine sabah uyandığında şişliğin yanında gözde aşırı çapaklanma ve hafif ağrılarla karşılaşabilmektedir. Bu durumda yapılan küçük tıbbi tedavi yöntemleri ile hasta kısa bir sürede sağlığına kavuşturulabilir.

Göz şişmesinin en çok görülen nedenlerinin yanı sıra bir diğer nedeni ise kişilerde görülen gözde ödem durumlarıdır. İşte bu durum, göz şişmesi sorunlarının yüzde olarak oldukça büyük bir kısmını kapsamaktadır. Bu durumda kişiler çok fazla ağrı hissetmezler ama bu şişlik öyle büyüktür ki bazen kişinin sabah uyandığında gözünü bile açamamasına neden olabilmektedir. Bu durumda yine kişiye uygulanan küçük ilaç tedavileri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak eğer bu durumun oluşmasında başka nedenler var ise, kişide bu durum bir süre sonra tekrar görülebilir. Yani bu neden tam olarak ortadan kaldırılmaz ise, bu durum kişide kronik bir hal almışçasına tekrar gösterebilir. Bu durumda kişinin yapması gereken, doktorunun tavsiyelerini çok daha dikkate almaktır. Ödem ve iltihap gibi durumların üstesinden gelmek için doktorunuzun yaptığı tedavilerin yanında, sizler de dikkatli bir şekilde doktorunuzun bilgisi dahilinde evde uygulayacağınız bitkisel tedavilerle bu durumu kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Yapacağınız bitkisel tedaviler, gözlerinizdeki şişliğin iyileştirilmesi için oldukça etkili olacaktır.

Göz Şişmesinin Teşhisi ve Tedavisi

Göz şişmesi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Yapılan tıbbi araştırmalara göre bu durumun belirlenmiş olan yaklaşık 75 ayrı nedeni vardır. İşte bu kadar çok nedene bağlı olan bir hastalığı teşhis etmek gerçekten zordur. Bu nedenle göz şişmesi sorunu ile doktora gelen insanların büyük bir kısmında görülen sorunun nedeni tam olarak ortaya çıkarılamamaktadır. Ancak iltihaplanma, ödem ya da aşırı uyuma gibi durumlardan dolayı ortaya çıkan nedenler çok daha kolay bir şekilde teşhis edilerek gerekli tedaviler ortaya konmaktadır.

Göz Şişmesinin Nedenleri

Göz şişmesi kısaca şu nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir:
  • Kişide oluşan göz enfeksiyonlarının artarak sorun haline gelmesi durumu,
  • Genellikle alerjik olmak üzere kişilerde görülen göz nezlesi sorunu ile gözün bu durumdan etkilenerek şişlikler göstermesi,
  • Kişide bulunan diğer vücut alerjileri.

Göz şişmesi, her ne kadar yaygın bir problem olsa da, doğru teşhis ve tedavi yöntemleri ile kolayca kontrol altına alınabilir. Özellikle doktorunuzun önerilerine dikkat ederek ve gerektiğinde bitkisel tedavi yöntemlerini kullanarak bu durumu daha rahat geçirebilirsiniz.

Göz şişmesi hakkında daha fazla bilgi ve tedavi seçenekleri için mutlaka bir sağlık uzmanına başvurmanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırmızı Göz Nedir? ve Özellikleri

Kırmızı Göz Nedir? ve Özellikleri

Göz Bozukluğu Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Bozukluğu Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Göz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Akması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Akması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi