Göz Renkleri Nelerdir?
22 Haziran 2024

Göz Renkleri Nelerdir?

Göz Renkleri

İnsanların fiziksel özellikleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu farklılıkların başında da göz rengi gelmektedir. Peki, göz renkleri arasındaki farklılık nereden kaynaklanıyor dersiniz? Göz rengi, anne ve babanın genlerinden gelen bir özellik olarak bilinir. Göz rengi, Mendel Kanunları'nda olduğu gibi basit bir şekilde açıklanamaz; oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir ve tam olarak açıklanamayan birçok faktör bulunmaktadır.

Göz Renkleri Nasıl Oluşur?

Gözlere rengini veren, gözün ön kısmında bulunan saydam kısmın arkasındaki damarlı yapı "iris" olarak adlandırılmaktadır. Göz rengi, poligenik ve fenotipik özelliklerin belirlediği iki farklı faktörden oluşur. Bu faktörlerden ilki, iriste bulunan pigmentlerdir. Bu pigmentlere melanin adı verilir. Pigmentlerin iris üzerindeki yoğunluğu, gözün rengini belirler. Diğer bir faktör ise ışığın iris dokusunda yayılmasıdır. İriste bulunan pigmentlerin yoğunluğu fazlaysa, göz rengi açık kahverengiden siyaha kadar değişir; pigmentlerin az olduğu durumlarda ise mavi olur. Aslında bu açıklamaya göre iki rengin tonlarında göz renkleri oluşması gerekir gibi görünse de dünyada ender olarak rastlanan çok farklı göz renkleri bulunmaktadır.

Göz Renkleri

  • Yeşil Göz Rengi: İristeki melanin pigment yoğunluğunun az olmasından ve içerisinde yağ barındıran lipokrom adlı farklı bir pigmentin orta yoğunlukta olmasından dolayı yeşil göz rengi meydana gelir. Şayet irisin yapısında lipokrom olmasa, göz renkleri mavi olarak oluşurdu. Yeşil gözlü olarak doğan kişi sayısı az olduğundan bu göz rengi nadir olarak görülür. Yeşil göz, Avrupa'da daha yaygındır. Pigmentlerde oluşan sarımtırak kısımlar, çok az sayıda melanin pigmentlerinin meydana getirdiği mavi renkle birleşince bu renk ortaya çıkar. Yeşil rengin koyuluk oranını irise gelen ışığın saçılma şekli belirler.
  • Kehribar Göz Rengi: Yırtıcı hayvanlarda sıklıkla rastlanan bu göz rengi; çita, aslan, kurt, kartal ve baykuşların gözlerinde oluşur. Kehribar renginin açık tonlarına amber rengi denir. Amber rengi gözlere sahip olan kişi yok denebilir. Bu renk baykuşlarda görülen göz rengi olarak bilinir. Sarı, açık kahve, turuncu ve altın renklerinin tonlarını barındırır. Bu göz rengine sahip olan insanların gözleri güneşe çıktıklarında turuncu olarak belirir. Nadir görülen göz renklerinin başında yer alır.
  • Ela Göz Rengi: Nadir olarak görülen göz sınıflandırmasına girer ve sürekli karşılaşılan bir renk olarak bilinir. Kehribar, yeşil veya kehribar, mavi renklerinin karışımından meydana gelir. İrisin merkezine gidildikçe kehribara yahut yeşile döner, irisin dış kısmında yeşil veya mavi olarak da belirebilir. Ela gözlere sahip kişilerin gözlerinde az sayıda melanin ve lipokrom pigmentleri bulunur.
  • Siyah Göz Rengi: Göz renginin koyuluğu, iriste bulunan melanin pigmentlerinin çokluğuyla aynıdır. Her ne kadar siyah olarak gözükse de bu renk göz rengine sahip kişiler yakından görüldüğünde, gözlerinin kahverenginin en koyu tonuna sahip oldukları anlaşılır.
  • Gri Göz Rengi: Nadir görülen bir diğer göz rengi olarak bilinir. Gümüş rengini andırır, açık maviyi anımsatır. Bu göz rengine sahip kişilerde hafif yeşil renkler de meydana gelir. Melanin ve lipokromun yaygın halde yer aldığını söyleyebiliriz. Halk arasında bu renk göz sahiplerine "çakır gözlü" denir.

Sonuç

Göz renkleri genel olarak en nadir göz renklerini sıralamak adına dünya genelinde net bir fikir birliği yoktur. Yeşil ve amber göz rengine sahip insanlar oldukça nadir bulunur. Genellikle birçok kişi için dünyanın en nadir göz rengi yeşilken, bazıları için en nadir renk amberdir. Göz rengi genetik mirasın karmaşık bir ürünüdür ve bu çeşitlilik, insan güzelliğinin bir parçası olarak değerlendirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Yanılması Nelerdir?

Göz Yanılması Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Genetik Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Genetik Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Biyokinezi Göz Rengi Değiştirme

Biyokinezi Göz Rengi Değiştirme

Göz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Göz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi