Göz Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Göz Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Bozuklukları

Göz bozuklukları, gözün işlevlerini tam ya da doğru olarak yerine getirememesi sonucu ortaya çıkan görme problemleridir. Gözümüz, baktığımız cisimlerden yansıyan ışınları ilk olarak göz önünde bulunan saydam tabaka olan kornea ve içindeki lens aracılığıyla kırarak gözün en arkasında yer alan ve sinir liflerinden oluşan retina tabakasına iletir. Retinada oluşan cisim görüntüsünün optik sinir aracılığıyla beyindeki görme merkezine taşınmasıyla görme gerçekleşir. Bu sistemde herhangi bir aksamanın oluşması göz bozukluklarına yol açar.

Astigmatizma

Astigmatizma, kırma kusurlarından biri olarak karşımıza çıkar. Bu rahatsızlık, ışığın retinada odaklanmasını engelleyerek görüntünün beyinde doğru şekilde yorumlanmasına mani olabilir. Genellikle kornea eğikliğinin hafif yumurta şeklinde olmasından kaynaklanır. Bu bozukluğa sahip kişilerde hem uzak hem de yakın objeler bulanık olarak görülür, bu da göz kayması ve göz yorgunluğu gibi problemlere neden olabilir.

Miyop

Miyop, kişinin yakındaki objeleri net, ancak uzaktaki objeleri bulanık görmesi durumudur. Bu bozukluğa sahip kişilerde gözün ön-arka uzunluğunun normalden daha fazla veya korneanın kavisinin çok dik olduğu görülür. Miyop, genellikle genetik faktörlere bağlı olarak gelişir.

Hipermetrop

Hipermetrop, yakın objelerin bulanık, uzak objelerin ise net olarak görülmesi durumudur. Bu bozukluk, yakın çalışma sonrasında kişinin bulanık görmeye başlamasına ve rahatsızlık, yorgunluk hissetmesine yol açar. Hipermetrop gözlerde, göz küresinin küçük veya korneanın çok düz olduğu görülür.

Katarakt

Katarakt, göz merceğinin bulanıklaşması sonucu meydana gelir ve genellikle yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olarak ortaya çıkar. Katarakt, görüntülerin bulanık, puslu veya sararmış görünmesine neden olur. Bu durum, özellikle gece görüşünü olumsuz etkileyebilir ve zamanla ilerleyerek tamamen körlüğe yol açabilir.

Göz Bozukluklarının Tedavisi

Göz bozukluklarının tedavisi genellikle gözlük, kontakt lens veya cerrahi müdahale ile mümkündür. Tedavi yöntemleri arasında:

  • Gözlük ve kontakt lens kullanımı
  • Refraktif cerrahi (Lasik, PRK vb.)
  • Katarakt ameliyatı

Göz sağlığını korumak için düzenli göz muayenesi yapılmalı ve belirtiler fark edildiğinde hemen bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Ayrıca, sağlıklı beslenme, yeterli uyku ve dijital ekran kullanımını sınırlamak da göz sağlığına olumlu katkıda bulunur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Tansiyonu Kaç Olmalı?

Göz Tansiyonu Kaç Olmalı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Genetik Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Genetik Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Kırışıklıkları Nedenleri ve Tedavisi

Göz Altı Kırışıklıkları Nedenleri ve Tedavisi

Göz Arpacığı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Arpacığı Belirtileri ve Tedavisi