Göz Altı Morlukları Ameliyatı Riskleri
15 Mayıs 2024

Göz Altı Morlukları Ameliyatı Riskleri

Göz Altı Morlukları Ameliyatı, ile düzelme sağlayamazlar ancak, yağ birikimi sonucunda oluşan göz altında oluşan torbalar yani şişlikle, oradaki kay birikimi alındığı zaman göz altındaki gölgeler azalacağı için az da olsa bir düzelme sağlanacaktır. Yaşı ilerlememiş hastaların gözaltı derisi elastikyen yapısını koruduğu içintranskonjuktival yöntemi ile göz içinden ameliyat yapılabilmektedir ve bu yöntem dikiş gerektirmeyerek, yaklaşık 5 gün içinde iyileşmektedir. Göz altında oluşan morluklar, pigmentler için cerrahın ameliyat sonrasında hastaya mutlaka arnica içeren kremlerden vermesi ya da kimyasal soyulma ile hastanın şikâyetlerini düzeltmesi gerekmektedir.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?
  • Göz altında meydana gelen cilt boya maddesinin yani pigmentlerin artmış olması
  • Göz altındaki damarlarda genişleme olması ile kanın mor genginin cilt altından görünüyor olması
  • Göz altı torbacıklarının büyüyerek meydana getirdiği gölgenin morluk olarak ortaya çıkması
Göz altı morlukları Pakistan gibi bazı ırklarda kalıtımsal olabilmektedir. Aynı şekilde, bazı kalp ve dolaşım bozuklukları, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi bazı hastalıklarda da göz altı morlukları görülebilmektedir. Ayrıca, estetik sonrasında ya da kafeine bağlı olarak, aşırı gazlı içecek kullananlarda ve çok kahve içenlerde de göz altı morlukları oluşabilmektedir.

Kimyasal Soyulma

Sadece kimyasal soyulma işleminde sonuçlar yeterli olmamakta ve geçici olmaktadır. Bu sebeple de mutlaka arnica içeren kremlerden kullanmak gerekmektedir. Kimyasal soyulma yöntemi damarları büzmekte ve görünür damarları ortadan kaldırmada başarılı olamamaktadır. Bu yöntem sadece cildin üst kısmının yakılma yöntemiyle dökülmesine ve yaşlanmış olan cildi yenileyerek inceltmeye yaramaktadır. Bu yöntemi uygulayan hastalar, özellikle de geceleri ciltlerini iyice nemlendirmelidirler.

Lazer

Damar genişlemesine bağlı olarak oluşan morluklar için KTP lazerlerinin oldukça etkili olmalarının yanı sıra, damar genişlemesi damar basıncının artmasından dolayı olduğu için, lazer tedavisinin yaklaşık 1-2 sene ardından göz altı morlukları tekrar oluşabilmektedir. Buradaki durum morlukların lazer sonucu ortadan kalmış olması ancak sorunun köküne inilmediği ve morluğa neden olan sebep ortadan kaldıramadığından dolayı damar genişlemesinin kendini tekrar etmiş olmasıdır. Son çıkan lazer ile derinin pigment yapısı bozulmadan da cildin rengi açılabilmektedir ve eski lazer uygulamalarının ardından olduğu gibi beyaz lekeler oluşmayacaktır. Ayrıca, lazer uygulamasından sonra yine yoğun nemlendiricili kremler kullanmak gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hoşnevâ

23 Nisan 2024 Salı

Merhaba, ben de de göz altı morluğu sorunu çok fazla var ve benim için ciddi bir estetik rahatsızlık. Bunun için nasıl uygulamalar yaparak göz altı mormuklarını ortadan kaldırabilirim? Bunun için önerebileceğiniz bitkisel bir işlem var mıdır?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Hoşnevâ,

Göz altı morlukları için bitkisel çözümlerden biri, salatalık dilimleri veya patates dilimlerini gözlerinizin üzerine yerleştirmektir. Her ikisi de cildi serinletir ve morlukları azaltabilir. Ayrıca, yeşil çay poşetlerini demledikten sonra buzdolabında soğutup gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz. Yeşil çay, antioksidanlar ve antienflamatuar özellikler içerir, bu da morlukları hafifletebilir. Bol su içmek ve yeterli uyku almak da bu sorunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Siyah Göz Özellikleri ve Göz Rengi

Siyah Göz Özellikleri ve Göz Rengi

Kırmızı Göz Nedir? ve Özellikleri

Kırmızı Göz Nedir? ve Özellikleri

Göz Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Çapaklanması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Çapaklanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ela Göz Rengi ve Makyajı

Ela Göz Rengi ve Makyajı

Güncel

Mavi Göz Özellikleri ve Göz Rengi

Mavi Göz Özellikleri ve Göz Rengi

Göz Neden Seyirir?

Göz Neden Seyirir?

Göz Altı Torbaları İçin Bitkisel Çözüm

Göz Altı Torbaları İçin Bitkisel Çözüm

Biyonik Göz Türleri ve Özellikleri

Biyonik Göz Türleri ve Özellikleri