Göz Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?
12 Temmuz 2024

Göz Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Nakli

Göz nakli diye bir operasyon şekli yoktur. Göz küresinin yerinden alınarak yerine sağlam bir göz küresi nakledilmesi mümkün olmamaktadır. Tıp dilinde kornea nakli olarak bilinen ancak halk arasında göz nakli diye adlandırılan işlem, günümüzdeki teknoloji ve bilgilerle sadece kornea nakli olarak gerçekleştirilebilmektedir.

Kornea

Gözümüzün ön bölümünde bulunan, kırılma gücü yüksek, kubbe şeklinde ve saat camı görünümüne sahip saydam tabakadır. Korneanın görevi, gözümüze gelen ışınları kırarak retina üzerine odaklamaktır. Korneanın hemen arkasında ise gözün rengini veren iris dokusu bulunmaktadır.

Kornea Nakli

Herhangi bir sebepten ötürü saydamlığını kaybetmiş olan korneanın merkezinden yaklaşık olarak 8 mm çapında bir doku parçasının çıkarılması ve yerine sağlam saydam kornea dokusunun nakledilmesi işlemine denir.

Kornea Nakli Hangi Hastalara Uygulanır?

Kornea nakli yapılacak hastanın kornea hariç diğer göz bölümlerinin sağlam olması gerekir. Özellikle retina tabakası ve optik siniri sağlam olmak zorundadır. Yani gözün bütünlüğü bozulmamış olmalıdır. Eğer arkadaki damar tabakası ve sinir tabakası işlev göremeyecek bir durumdaysa kornea nakli yapılmasının bir anlamı yoktur. Kalıtsal kornea hastalıkları, kornea tabakasının öne doğru sivrileştiği durumlar, geçirilmiş keratitler, delici kornea yaralanmalarından sonra ve göz cerrahisi sonrası korneanın saydamlığını kaybettiği durumlar kornea nakli ile tedavi edilebilen ve olumlu sonuç alınan hastalıklardır. Kornea nakli sonrası gözün tekrar görme yetisini kazanabilmesi için, gözün damar ve sinir tabakasının zarar görmemiş olması gerekir.

Kornea Reddetme Olasılığı

Her organ naklinde olduğu gibi kornea naklinde de reddetme olasılığı vardır. Kornea dokusu damarsız olduğundan bu oran yaklaşık %10-%20 arasındadır. Reddedilen korneanın yerine yenisi nakledilebilmektedir. Böyle durumlarda kornea ret oranı %50'leri bulmaktadır.

Kornea Naklinde Göz Rengi Değişir mi?

Gözümüze rengini veren iris dokusu, korneanın hemen arkasındaki dokudur. Ameliyat öncesi iris dokusunda bir sorun yoksa, kornea naklinden sonra göz eski rengini almaktadır. Yani iris dokusunda bir zarar yoksa göz rengimizde bir değişiklik olmayacaktır.

Kornea Bulunması

Ülkemizde yılda yaklaşık olarak 2000 kornea nakli gerçekleştirilmektedir. Bu kornealar İstanbul ve Ankara'da bulunan göz bankalarından temin edilmektedir. Gerek görüldüğü zaman yurt dışındaki göz bankalarından da kornea getirtilir. Hasta kornea nakli için müracaat ettikten bir ay sonra nakil işlemi gerçekleşir.

Kornea Nakli Olan Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Hastalar özellikle ilk başlarda gözlerini sert şekilde ovuşturmamalıdır.
  • Göze gelebilecek vurma çarpma gibi travmalardan korunmalıdır.
  • Ameliyat olunan gözde ağrı, kızarıklık, görme bulanıklığı, ışığa karşı hassasiyeti olanlar derhal ameliyatınızı gerçekleştiren doktora ya da en yakın göz hastanesine gitmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Göz Neden Seyirir?

Göz Neden Seyirir?

Haber Bülteni

Güncel

Göz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Göz Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?