Göz Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?
12 Temmuz 2024

Göz Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Testi

Göz sağlığı, genel sağlık durumumuzun önemli bir parçasıdır. Görme bozuklukları, göz kuruluğu, göz alerjisi gibi şikayetlerin doğru teşhis edilmesi için çeşitli göz testleri yapılmaktadır. Bu testler, gözün farklı fonksiyonlarını ve yapılarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilir.

Görme Alanı Testleri

Görme alanı testleri, kişinin görme alanını ölçmek için kullanılan testlerdir. Günümüzde bilgisayarlı görme alanı cihazları kullanılarak yapılır. Bu testte, kişi bilgisayar ekranı karşısına oturtulur ve konkav ekran üzerinde ışığı her gördüğünde elindeki düğmeye basarak görme alanını kaydeder. Bu sayede kişinin hangi ışığı hangi alan içinde ve hangi şiddette gördüğü tespit edilir.

Amsler Grid Testi

Amsler Grid Testi, görme merkezini etkileyen sorunları teşhis etmekte kullanılır. Özellikle yaşa bağlı gelişen sarı nokta hastalığının erken teşhisi için 40 yaş üzeri kişilerin rutin olarak yaptırması gereken bir testtir. "Kareli kağıt testi" olarak da bilinir. İki göze ayrı ayrı uygulanır ve evde kendi kendinize de yapabileceğiniz bir testtir. Kareli bir kağıt üzerine kalın bir nokta çizerek, okuma mesafesindeki bir duvara nokta göz hizasında gelecek şekilde kağıdı asın. Şemada yer alan karenin büyük 4 köşesini görüp görmediğinize dikkat edin. Her iki gözünüze ayrı ayrı uygulayın. Eğer çizgilerde dalgalanma, kırılma ya da bulanıklık varsa retina hastalıkları açısından bir uzmana başvurun.

Astigmat Testi

Astigmat, ışığın kırılma kusuru olarak adlandırılabilir. Kişi yakını veya uzağı bulanık ya da gölgeli görür. Astigmat testleri, gözün odaklanma yetisini ölçer. Doktorun hazırladığı levhalar ve bilgisayarlı kontrol ile tanısı yapılır.

Biyometri Testi

Biyometri testleri, katarakt ameliyatı sırasında göz içine yerleştirilecek merceğin numarasını ölçmek için yapılır. Ultrasonik ve optik olmak üzere iki tür biyometri testi yapılabilir.

Göz Ultrasonografisi

Göz ultrasonografisi, ultrason teknolojisi kullanılarak göz arkasındaki yapıların kontrolünü yapmaya yarayan bir testtir. Ayrıca glob içi ve orbital yabancı cisimlerin teşhisinde yardımcı olarak kullanılır. Katarakt, göz travması ve göz içi kanamalarda önemli bilgiler verir.

Duochrome Testi

Duochrome testi, gözün odaklanma yeteneğini renk çizelgeleri kullanarak sınayan bir testtir.

Kuru Göz Testleri

Kuru göz testleri, gözyaşı kalitesini ve miktarını ölçmekte kullanılan testlerdir. Muayene ortamında kolayca yapılır. Bu testlerden ilki, Schirmer Testi'dir. Gözyaşı sekresyonunu ölçmekte kullanılır. Gözün dış tarafından alt kapak ve göz arasına konan özel bir filtre kağıdı ile yapılan test 5 dakika sürer. Gözyaşı Kırılma Zamanı Testi ise gözyaşı kalitesini ölçen bir testtir. Göze damlatılan damlanın ardından biyomikroskopta kobalt mavisi altında yapılan kornea testidir. Bu test sırasında kişiden gözünü kırpmaması istenir. İlk siyah noktanın oluştuğu an gözyaşı kırılma zamanını gösterir. 10 saniyenin altında göz kırpılır ya da ilk siyah nokta oluşursa göz kuruluğu anormal olarak değerlendirilir.

Keratometri

Keratometri, korneanın merkezini ölçmek için uygulanan bir testtir. Özellikle kontakt lens verirken yapılır. İOL gücünün doğru ölçülmesinde yardımcı olur.

Pakimetri

Pakimetri, kornea kalınlığını ölçmek için yapılan bir göz testidir. Glokom hastalarında ve oküler hipertansiyon tanısı koymada yardımcı testlerdendir.

Renk Körlüğü Testi

Renk körlüğü testleri, görme merkezindeki pigment moleküllerini ölçen testlerdir. Renk körlüğünü açığa çıkaran ve renk görme eksikliği tipinin belirlenmesinde kullanılan renk körlüğü testlerinden bazıları Ishihara, Farnsworth Munsel D-15 ve Farnsworth Lantern testleridir.

Speküler Mikroskopi (Endotel Hücre Sayımı)

Speküler mikroskopi, kornea tabakasının endotel hücre sayısını ölçen bir testtir. Katarakt ameliyatları öncesi hastalara rutin olarak yapılmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Tusem

29 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba ben de göz testi yaptırmak için hastaneye gittim ve herhangi bir cihaza girmeden bana sadece duvardaki yazıları okutarak testler yaptılar Sizce göz testi tam olarak bu şekilde mi yapılır yoksa cihazda da kontrolleri var mıdır

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, göz testleri genellikle hem duvardaki yazıları okuma (Snellen testi) hem de çeşitli cihazlar kullanılarak yapılır. Cihazlar, gözün yapısını, göz basıncını ve retina gibi iç yapılarını kontrol etmek için kullanılır. Bu nedenle, sadece duvardaki yazıları okuma testi göz sağlığınızı tam olarak değerlendirmek için yeterli olmayabilir. Daha kapsamlı bir kontrol için cihazlarla da muayene edilmeniz önerilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni