Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Nezlesi

Göz nezlesi, insanları oldukça zor durumda bırakan ve rahatsız eden bir hastalıktır. Gözde sürekli oluşan gözyaşı, kaşıntıya ve ardından kızarıklığa neden olmaktadır. Göz nezlesi, göz içinde bulunan zarda oluşan iltihap neticesinde ortaya çıkar. Kızarma, aşırı gözyaşı, kaşıntı ve gözde ağrılar meydana gelir. Bu hastalığın tahammül edilemeyen tarafı ise bulaşıcı olmasıdır. Doğrudan doktor tedavisi uygulanması şarttır.

Göz Nezlesinin Etkileri

Göz nezlesi, görme yetisini de gün içinde oldukça fazla etkiler. Kişi, gün içerisinde sürekli çevre ile temas halinde olan gözde oluşan sulanma nedeniyle sık sık zor durumda kalır. Bu gözyaşını silme ile gözde batma hissi, acıma gibi durumlar ortaya çıkar ve bu durum göz nezlesi olan hastayı oldukça yıpratır.

Göz Nezlesinin Belirtileri

Göz nezlesi olduğunuzu şu durumlar neticesinde net olarak anlayabilirsiniz:

  • Göz içinde ve çevresinde kaşıntı, kızarıklık, batma gibi durumlar.
  • Sabah ve gün içinde oluşan göz içinde çapaklanma ve sürekli gözden gelen renkli akıntılar.
  • Işığa karşı hassaslaşma durumu.

Arpacık ve Göz Nezlesi

Göz nezlesinde meydana gelen göz sorunu olan arpacık da ortaya çıkabilir. Bu arpacık, gözde batma, yanma ve şişlikler şeklinde kendini gösterir. Olası bu durumlarda kesinlikle doktora gidilmesi şarttır. Bu arpacık, gözde ciddi sorunlar ortaya çıkarma ihtimali durumunda görme kaybına bile neden olabilir. Tedavi şeklinde ise antibiyotik bazlı merhemler kullanılır. Göz nezlesi tedavi yöntemi, durumun göz akıntısından numune alınarak tahlil neticesinde öğrenilir. Göz nezlesine sebep olan bakteriyel etkenler bu şekilde daha net ortaya çıkar ve bakterinin tanınması ile tedavi yöntemi belirlenir. Bu durum neticesinde de göze antibiyotik ve merhem tedavisi uygulanarak göz nezlesi geçirmeye çalışılır. Tedavi süresince gözün yastık, yorgan ve havlu gibi eşyalar ile teması engellenmelidir. Kadınlar için yapılan makyaj ve göz rengi için kullanılan lens gibi durumlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

Göz Nezlesinin Yayılması ve Önlemler

Göz nezlesi bulaşıcı olduğu için çevresel faktörlere bağlı olarak kirli havalarda ve pis ortamlarda oldukça fazla görülmekte ve kolaylıkla bulaşmaktadır. Bu duruma engel olabilmek için böyle yerlerden uzak durulmalı ve çok dikkat edilmelidir. Göz nezlesi tedavisinde izlenecek en önemli tedavi yöntemi hijyen olmalıdır. Ortak kullanım alanlarına temas edilmemelidir. Yaşadığımız yer ve kullandığımız eşyaların temizliğine oldukça dikkat edilmelidir. Eşyalar sık sık yıkanmalıdır. Bu tür hassas konulara dikkat edildiği sürece göz nezlesi kısa sürede geçecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Renkleri Nelerdir?

Göz Renkleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Güncel

Göz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Göz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Merceği Kayması ve Katarakt

Göz Merceği Kayması ve Katarakt