Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kayması

Göz kayması, genel sağlık problemleri arasında görülen önemli bir rahatsızlıktır. Göz sağlığında meydana gelen sıkıntılar sonucu oluşur. Göz kayması, gözlerin aynı hizada durmaması ve tek veya her iki gözün farklı bir yöne doğru bakması anlamına gelir. Bu durumda her iki göz aynı anda tek bir nesneye odaklanamaz. Gözdeki kayma sürekli olarak meydana gelebileceği gibi ara sıra da görülebilir. Örneğin, çocuk yorgun olduğunda veya bir şeye çok yakından baktığında göz kayması ortaya çıkabilir. Çocuklardaki göz kayması genellikle 1-4 yaş arasındayken teşhis edilir. Ancak nadiren 6 yaşın üstündeki çocuklarda da sonradan göz kayması meydana gelebilir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa hemen çocuğun doktoruna başvurulması gereklidir.

Göz Kayması ve Nedenleri

Göz kayması doğuştan olabilir veya çocukta sonradan ortaya çıkabilir. Çoğu göz rahatsızlığında olduğu gibi göz kaymasının nedeni genellikle bilinmez. Ancak, ailede göz kayması görülüyorsa, genetik faktörler nedeniyle bu durum daha yaygın olabilir. Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen göz kaymaları yetişkinlikte de devam edebilir. Yetişkinlerde göz kaymasının nedeni genellikle çift görme şikayetlerine yol açar. Her gözün çevresinde altı farklı kas fonksiyon görür ve bu kasların koordinasyonu sayesinde her iki göz aynı nesneye odaklanabilir. Göz kayması olan kişilerde ise bu kaslar düzgün çalışmaz. Bunun sonucunda bir göz bir nesneye bakarken, diğer göz farklı bir yöne döner ve başka bir yere odaklanır. Gözlerin farklı nesnelere odaklanması sonucu beyne her iki gözden farklı görüntüler ulaşır, bu da beyinde karışıklığa yol açar. Çocuklarda beyin, daha zayıf olan gözden gelen görüntüyü yok sayar ancak bu yöntem sorunun çözümü anlamına gelmez, aksine kalıcı görme kusurlarına yol açabilir.

Göz Kayması Neden Olur?

 • Çocukluk döneminde göz kayması tedavisinin yetersiz olması,
 • Diyabet rahatsızlığı belirtisi,
 • Çeşitli enfeksiyonların belirmesi,
 • Felç belirtilerinin oluşması,
 • Gıda zehirlenmesinin meydana gelmesi,
 • Göz ve kas hastalıklarının belirmesi,
 • Göz yaralanmaları ve buna bağlı olarak enfeksiyon oluşumu,
 • Görme kaybı meydana gelmesi,
 • Gözlük takılması gerektiği halde gözlük kullanmamaktan kaynaklı problemler,
 • Kalp ve damar rahatsızlıklarının belirmesi,
 • Herhangi bir göz hastalığı oluşması veya yaralanma nedeniyle görme kaybı yaşanması,
 • Hipertansiyon riskinin yüksek olması,
 • Kabuklu deniz hayvanı zehirlenmesi meydana gelmesi,
 • Sinir felçleri yaşanması,
 • Beyin hasarlarının meydana gelmesi,
 • Ciddi tümör oluşumları göz kaymasına neden olabilir.

Göz Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Küçük çocuklarda ve bebeklerde göz kaymasının erken fark edilmesi oldukça önemlidir. İleride oluşabilecek hem estetik hem de görme problemlerinin önüne geçilebilir. Bu nedenle, çocuğun gözünde belirgin bir sorun olmasa bile bebeğin doğumundan hemen sonra ve bebeklik dönemindeki göz kontrolleri aksatılmamalıdır. Küçük çocuklarda göz kayması tedavisi, kaymanın nedenine göre değişir ve genellikle görme bozuklukları için gözlük, göz tembelliği varsa sağlam gözün kapama bandıyla kapatılması veya ameliyat ile gerçekleştirilir. Ameliyat, en çok başvurulan göz kayması tedavi yöntemlerinden biridir. Yetişkinlerde ise göz kayması ameliyatının yanı sıra gözlük, enjeksiyon ve göz egzersizleri de tedavi seçenekleri arasındadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Emsal

12 Temmuz 2024 Cuma

Göz kayması belirtilerini çocuğumda fark ettim, bu durumun kalıcı hale gelmemesi için hemen doktora başvurmalı mıyım? Göz kaymasının nedenleri arasında diyabet veya felç gibi ciddi rahatsızlıkların olabileceğini öğrenince endişelendim, bu konuda ne yapmalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Emsal, göz kayması gibi belirtiler önemli olabilir ve bu durumun kalıcı hale gelmemesi için erken müdahale çok önemlidir. Kesinlikle en kısa sürede bir göz doktoruna başvurmanızı tavsiye ederim. Göz kaymasının pek çok nedeni olabilir ve bunlar arasında diyabet veya felç gibi ciddi rahatsızlıklar da bulunabilir. Ancak, bu belirtilerin nedenini kesin olarak öğrenmek ve doğru tedavi yöntemini belirlemek için uzman bir doktordan profesyonel destek almak en doğru yol olacaktır. Endişelerinizi doktora açıklayarak gerekli testlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem çocuğunuzun sağlığını korumuş olursunuz hem de kendi endişelerinizi giderebilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Neden Seyirir?

Göz Neden Seyirir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pörtlek Göz Belirtileri ve Tedavisi

Pörtlek Göz Belirtileri ve Tedavisi

Göz Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Anjiyosu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Anjiyosu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Rengi Değiştirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Rengi Değiştirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Gribi Belirtileri ve Tedavisi