Göz Kaşıntısı Nedir ve Nedenleri Nelerdir?
06 Temmuz 2024

Göz Kaşıntısı Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Göz Kaşıntısı

Göz kaşıntısı, genellikle alerjik reaksiyonlar sonucunda ortaya çıkar. Göze temas eden yabancı maddeler, gözde bazı hormonların salgılanmasına neden olarak kaşıntıya yol açar. Birçok kişi zaman zaman göz kaşıntısı yaşar. Göze temas eden küçük tozlar kısa süreli kaşıntılara neden olabilirken, bazı sağlık sorunları kaynaklı kaşıntılar saatlerce, günlerce hatta haftalarca sürebilir. Bu tür kaşıntılar genellikle tıbbi yardımla tedavi edilebilecek durumlardır. Göz kaşıntısının en yaygın nedeni alerjilerdir ve bu alerjiler farklı türlere ayrılır.

Göz Kaşıntısının Nedenleri

Göz kaşıntısının başlıca nedenleri şunlardır:

  • Yabancı maddeler
  • Göz kuruluğu
  • Korneanın çizilmesi
  • Lensler
  • Göz enfeksiyonları

Mevsimsel Alerji

Mevsimsel alerji, yılın belli zamanlarında ortaya çıkan bir alerji türüdür. Diğer bir adıyla bahar nezlesi olarak bilinir. Vücut, polenlere tepki verdiğinde bu nezle meydana gelir ve göz kaşıntısına yol açar. Bu polenler, farklı insanları farklı derecelerde etkileyebilir.

Sürekli Alerji

Sürekli alerji, yılın her döneminde devam eden bir alerji türüdür. Diğer adıyla kapalı ortam alerjisi olarak bilinir. Ana nedenlerinden biri ev tozudur. Bunun yanında mantarlar, küfler ve hayvan kepekleri de göz kaşıntısına yol açabilir.

Yabancı Maddeler

Bir kirpik veya kir, gözde kaşıntı ve kısa süreli rahatsızlık verici bir etki yaratabilir. Göze giren yabancı maddeler, gözde sulanma, kızarma ve kaşıntıya neden olur.

Göz Kuruluğu

Gözün yeterince yağlanmaması ve nemlenmemesi durumunda göz kuruluğu meydana gelir. Bu durum, gözde iltihaplanma ve kaşıntılara yol açabilir.

Korneanın Çizilmesi

Gözün ön kısmı olarak bilinen kornea çizildiğinde gözde büyük bir hasar oluşur. Bu durum, göze temas eden büyük veya sert bir cisim sonucunda ortaya çıkar. Bu çizik, göz kapatıldığında rahatsızlık verir ve iltihaplanma ile kaşıntıya neden olabilir.

Göz Enfeksiyonları

Virüsler, mantarlar ve bakteriler nedeniyle göz enfeksiyonları oluşur ve kaşıntıya yol açar. Bu enfeksiyonlar, gözün ön ve beyaz kısmını etkiler. Ayrıca, göz kapaklarını da etkileyebilir. Lens kullanan kişilerde göz enfeksiyonları daha sık görülür.

Lensler

Lensler, göz yüzeyinde kuruluğa neden olabilir. Bu kuruluk, gözde sıvı eksikliğine yol açarak kaşıntı yaratır.

Tedavi ve Önlemler

Göz kaşıntısı alerjilerinin tedavisi, doktor muayenesi sonucunda verilen ilaçlar ve damlaların düzenli kullanımı ile mümkündür. Doktorun verdiği tedavi planına uyulduğunda göz kaşıntısı, göz kuruluğu ve göz kızarıklığı gibi sorunlar ortadan kalkar. Hastaların gözlerine temas eden maddelere dikkat etmeleri önemlidir. Dikkat edilmediği takdirde, küçük bir sorun gibi görünen göz kaşıntısı ilerleyerek göz kaybına kadar yol açabilir. Bu nedenle, ilaç ve damlaların düzenli olarak kullanılması ve göz sağlığına dikkat edilmesi şarttır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Lazer Göz Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Lazer Göz Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Göz Yanılması Nelerdir?

Göz Yanılması Nelerdir?

Güncel

Göz Dövmesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Dövmesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Çekik Göz Belirtileri ve Tedavisi

Çekik Göz Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Damarları Hastalıkları

Göz Damarları Hastalıkları