Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Kayması

Bebeklerde göz kayması, genel olarak doğuştan gelen bazı göz hasarları sonucunda ya da genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir problemdir. Bu durum, bebeklerin gözlerinin farklı yönlere kayması, gözün bir bakış yönünün yanlış algılanması gibi belirtilerle kendini gösterir. Yeni doğan bir bebeğin gözlerinin ilk birkaç ay süresince kayması normal kabul edilir. Ancak, bebek 4-6 aylık olduğunda gözlerde düzelme görülmezse, göz kayması problemi olduğundan şüphelenilebilir. Göz kaymasının nedeni büyük ihtimalle strabismus adı verilen göz kayması olayıdır. Bebeklerde göz kayması sürekli olarak görülebileceği gibi nadiren de belirebilir. Halk arasında bu duruma şaşılık tabiri kullanılmaktadır. Göz kayması erken dönemde fark edildiğinde güvenli ve etkili yöntemlerle tedavi edilebilir.

Erken tedavi edilmesi oldukça önemlidir çünkü bu durumda çok fazla beklemek veya tedavi sürecine hiç başvurmamak bebeklerin gözlerinde kalıcı görme kusurlarına sebep olabilir. Bu nedenle göz kayması belirtileri olan bebeklerde bu durumun geçici olduğunu düşünmek yerine, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bebeklerde göz kayması, gözlerin aynı hizada olmaması, tek veya her iki gözün birden farklı yöne doğru bakması anlamına gelir. Her iki göz aynı anda tek bir nesneye odaklanmaz. Gözdeki kayma sürekli olabilir ya da aile tarafından yalnızca ara sıra fark ediliyor olabilir.

Bebeklerde Göz Kayması Nedenleri

Genel olarak doğuştan olabilir veya çocukta sonradan meydana gelebilir. Çoğu vakada göz kaymasının nedeni bulunamamaktadır. Bunun yanı sıra ailede göz kayması varsa, bu durumun belirdiği ailelerdeki çocuklar daha büyük bir risk altındadır. Her bir gözün çevresindeki altı farklı kas birlikte işlevsellik gösterir ve bu sayede her iki göz aynı nesneye odaklanabilir. Göz kayması olan bebeklerde bu kaslar birlikte çalışmıyor demektir. Sonuç olarak göz bir nesneye baktığında diğer göz farklı bir yöne döner ve bu nedenle farklı bir nesneye odaklanma olur. Gözlerin farklı nesnelere odaklanması sonucunda beyne her bir gözden farklı bir görüntü ulaşır. Bu durum beyinde karışıklık oluşturur. Bebeklerde beyin daha zayıftır ve sorunlu olan gözden gelen görüntüyü yok sayabilir. Ancak beynin bu yöntemi görme sorununun düzeldiği anlamına gelmez. Aksine, bebeklerde kalıcı olabilecek görme problemlerine yol açabilir.

Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi

Bebeklerde ve küçük çocuklarda göz kaymasının erkenden fark edilmesi oldukça önemlidir. İleriki zamanlarda oluşacak olan hem estetik hem de kusurlu görmeden kaynaklanan problemlerin üstesinden bu şekilde gelinebilir. Bu nedenle, bebeğin gözüyle ilgili belirgin bir sorun olmasa da doğumdan hemen sonraki dönemde ve bebeklik dönemindeki göz kontrolleri ciddiye alınmalıdır. Bebeklerde göz kayması tedavisi, gözün kayma sebebine göre değişir. Görme bozuklukları için gözlük kullanımı, göz tembelliği varsa sorunlu gözün kapama bandı ile kapatılması ya da ameliyat yöntemleri uygulanabilir. Ameliyat, göz kayması problemlerinin giderilmesinde en yaygın başvurulan yöntemlerdendir.

Sonuç

Bebeklerde göz kayması, erken dönemde fark edilip tedavi edilmesi gereken önemli bir sağlık sorunudur. Göz kayması belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurulmalı ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Böylelikle bebeklerin ileriki yaşamlarında karşılaşabileceği ciddi görme problemlerinin önüne geçilebilir. Bebeklerde göz sağlığı kontrolleri, doğumdan itibaren düzenli olarak yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Pörtlek Göz Belirtileri ve Tedavisi

Pörtlek Göz Belirtileri ve Tedavisi

Biyonik Göz Türleri ve Özellikleri

Biyonik Göz Türleri ve Özellikleri

Göz Bebeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Göz Bebeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?