Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesi

Göz seyirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılmasıdır. Genellikle üst göz kapaklarından birinde seyirme hissedilir. Tıp dilinde göz seyirmesi "miyokimi" olarak adlandırılır. Göz seyirmesinin çoğu kez endişe oluşturacak bir sebebi yoktur. Mevsimsel alerji ve yorgunluk gibi faktörler göz seyirmesinin meydana gelmesinde oldukça yaygın nedenlerdir. Bu tek taraflı ve düzensiz kasılmalar kimi zaman birkaç dakika içinde kendiliğinden geçer, kimi zaman da günlerce ya da aylarca devam edebilir. Ancak uzun süren seyirmeler ihmal edilmemelidir.

Stres, yorgunluk ve kafein, çabuk sonlanan göz seyirmelerinde başlıca nedenlerdendir. Daha uzun ve daha ciddi seyirmelerde ise gözün kornea tabakasında ya da göz kapağının iç yüzeyinde tahriş veya iltihap olabilir. Bu tip seyirmeler zaman içinde göz kapağının kapanmasına sebep olabilir. Çoğu kez rahatsızlık veren ve uzun süren bu sebebi bilinmeyen seyirmeler göz kapağının kapanmasına da yol açabilir.

Göz Seyirmesi Neden Olur?

Stres: Stresin vücudumuzda etki göstermediği hemen hemen hiçbir yer yoktur. Yoğun iş ya da sınav dönemlerinde stres sebebi ile göz seyirmesi sık rastlanır. Bu tarz göz seyirmeleri yaklaşık bir hafta kadar kişiye rahatsızlık verebilir. Stres ile başa çıkmayı öğrenmek, göz seyirmesine ya da benzeri stresin etkilediği sağlık sorunlarının hafiflemesine yardımcı olabilir. Yoga ya da meditasyon yapmak, vücudu dinlendirmek ve kafa rahatlatıcı çeşitli aktivitelerde bulunmak iyi bir çözüm yolu olabilir.

Alkol ve Kafein: Alkol veya kafein içeren çay ve kahve benzeri içecekleri aşırı tüketmek, merkezi sinir sistemini olumsuz yönde etkileyerek başka belirtilerin yanı sıra göz seyirmesine de sebep olabilir. Bu durumda kafeinli ya da alkollü içecekleri yeterli düzeyde almak ve bol bol su tüketmek seyirmeyi engellemede işe yarayabilir.

Vitamin ve Mineral Eksiklikleri: Göz seyirmesine sebep olan en yaygın dengesiz beslenme belirtisi magnezyum eksikliği olarak bilinir. Basit bir kan testi ile vücutta bulunan magnezyum seviyesinin yeterli olup olmadığı belirlenebilir. Eğer kişide magnezyum eksikliği söz konusu ise badem ya da ıspanak gibi magnezyum yönünden zengin besinler tüketebilir veya uzman bir kişiye başvurup magnezyum destek ürünlerinden takviye alabilir. Magnezyum dışında, vücutta kalsiyum emilimini olumsuz etkileyen D vitamini eksikliği ve bunun yanı sıra B12 vitamini eksikliği de göz seyirmelerinde etkili bir rol oynar.

Göz Kuruluğu: Bilgisayar ekranına uzun süre bakmak, lens kullanmak, ileri yaş veya bazı ilaçların yan etkileri nedeniyle göz kuruluğu şikayeti meydana gelebilir. Göz kuruluğu da göz seyirmesine yol açan sebepler arasındadır. Göz kuruluğunu ortadan kaldırmak için uzman bir kişiye başvurup çeşitli tedavi çözümleri alınabilir.

Göz Yorgunluğu: Güneşli günlerde güneş gözlüğü takmamak, bilgisayar başında ya da diğer küçük ekranlara odaklanarak uzun süre zaman geçirmek, kitap ve benzeri şeyleri okurken gözleri fazla yormak veya göz bozukluğu gibi sebeplerden dolayı meydana çıkan göz kasları yorgunluğu, göz seyirmesinin başlıca nedenleri arasındadır. Ara sıra çalışmalara ara vermek, bilgisayar ekranına uzun süre bakmamak, göz kaslarının dinlenmesine yardımcı olur ve göz seyirmesinin önüne geçer.

Göz Alerjisi: Göz alerjisi olan kişilerde, örneğin toz alerjisi gibi alerjilerin gözleri etkilemesi ve bu nedenle gözde kasılmalar oluşması mümkündür. Uzman kişinin vereceği göz damlaları ya da antihistaminik ilaçlar sayesinde gözdeki seyirme engellenebilir.

Görme Kusurları: Hipermetrop, miyop ya da astigmat gibi görme kusurları olan kişilerde, gözlük numaralarının değişmiş olması veya bu kusurlardan birinin kişide yeni çıkıyor olması göz seyirmesine sebep olabilir. Göz seyirmesinin göz kusurlarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için bir göz doktoruna başvurulması gerekmektedir.

İlaçlar: Düzenli olarak ilaç kullanmaya başlamanız ile göz seyirmesi aynı zamana denk geliyorsa, kullanılan ilaçlarla göz seyirmesi arasında bir ilişki olabilmesi oldukça yüksektir. Böyle bir yan etkiden şüphe duyulduğunda kullandığınız ilacı isteğinize göre bırakmayın ve ilk önce ilacı size reçete eden doktorunuza başvurun.

Bazı Hastalıklar: Göz seyirmesi bazı hastalıkların çoğunlukla başlangıç aşamasındaki belirtilerden biri olabilir. Vücut direncinin azaldığı durumlarda kendini gösteren bu seyirmeler Parkinson hastalığı, MS hastalığı, Tourette sendromu, nörolojik ve hipoglisemi gibi bazı rahatsızlıkları haber veriyor olabilir.

Göz Seyirmesi Nasıl Geçer?

Çoğu durumda göz seyirmesinin neden oluştuğu bilinemeyebilir ve genellikle göz seyirmeleri kısa sürüp kendiliğinden geçtiği için bu durumda modern tıbbın yoğun araştırmaları olduğu pek söylenemez. Göz seyirmesini engellemenin yolu kasılmayı durdurmaktan geçer. Bunun için soğuk veya sıcak kompres işe yarayabilir. Göz kompresi, seyirmeye sebep olan aktif sinirin yatışmasını sağlayabilir. Göz seyirmesini engellemek için bir de tonik içilmesi önerilebilir. Tonik alkol içermez ve soda benzeri bir tür içecektir. İçinde bulunan kinin maddesinin göz seyirmesini engelleyebilme etkisi vardır. Göz seyirmesini engellemek için en etkili yöntem, göz seyirmesinin sebebini bilmekten geçer.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Çapaklanması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Çapaklanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Arpacığı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Arpacığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Altı Morlukları ve Kırışıklıkları

Göz Altı Morlukları ve Kırışıklıkları

Göz Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tansiyonu Kaç Olmalı?

Göz Tansiyonu Kaç Olmalı?

Göz Altı Morlukları İçin Maske

Göz Altı Morlukları İçin Maske

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Göz Hastalıkları ve Özellikleri

Göz Hastalıkları ve Özellikleri