Göz Kanlanması Neden Olur?
12 Temmuz 2024

Göz Kanlanması Neden Olur?


Göz kanlanması, genellikle gözün enfeksiyona bağlı olarak kanlanma oluşturduğu bilinir. Göz kanlanması, göz yüzeyindeki küçük damarların genişleyip kan topladığında meydana gelir, gözler kırmızı ya da kanlı olarak görünür. Kanlanma, gözde ya da her iki gözde fark edilebilir. Çoğu zaman bu durum, gözün tahriş olması, gözün kuruması ya da göze toz ve alerji benzeri basit nedenlerden dolayı oluşur. Ancak, göz kanlanması pek çok farklı tıbbi durumun belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Gözler enfeksiyon oluşturduğunda, göz kanlanmasının yanı sıra kaşıntı, akıntı veya bulanık görme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Farklı türlerde göz enfeksiyonları bu duruma neden olabilir. Bu makalede, göz kanlanmasının nedenlerini ve bu durumun nasıl tedavi edilebileceğini ele alacağız.

Göz Kanlanmasının Yaygın Sebepleri

  • Göz Kuruluğundan Kaynaklı Göz Kanlanması: Göz kanlanması, gözyaşı bezlerinin yetersiz olduğu durumlarda gözyaşı üretiminin azalması ya da üretilen gözyaşlarının gözü yeterince beslememesi sonucunda ortaya çıkar. Kronik göz kuruluğu, göz yüzeyinin iltihaplanmasına ve tahriş olmasına sebep olarak gözün kırmızı bir renk almasına neden olur. Göz kuruluğu tedavi edilmezse belirli sıkıntılara yol açabilir ve tedavisi genellikle yapay gözyaşı damlalarıyla yapılır. Bu hususta göz doktorunuz doğru tedavi yöntemini sizin için uygulayacaktır.
  • Alerji Oluşumuna Bağlı Göz Kanlanması: Göz kanlanması, alerjik bir reaksiyonun gerçekleşmesi durumunda yaygın olarak görülen bir belirtidir. Bağışıklık sisteminiz polen, hayvan kepeği, toz veya bazı kimyasallara maruz kaldığında göz kanlanması meydana gelir. Sonuç olarak salgılanan histamin maddesi kan damarlarının genişlemesine sebebiyet verir ve bu sayede gözlerde kızarma ve sulanma oluşur. Hassas olduğunuz alerjenlerden kaçınmak veya antihistamin özellikli göz damlaları kullanmak göz kanlanmasını hafifletebilir.
  • Lens Kullanımından Dolayı Göz Kanlanması: Göz kanlanmasının bir diğer nedeni, lenslerin aşırı kullanımı veya lens bakımının düzgün yapılmamasıdır. Bu tür hatalar göz yüzeyinde birikintiler veya mikroplar oluşturur ve böylelikle gözlerde kanlanmaya neden olur.
  • Göz Nezlesi Oluşumuna Bağlı Göz Kanlanması: Göz nezlesi, en yaygın ve bulaşıcı göz enfeksiyonlarından biridir ve gözde kanlanma oluşumuna sebebiyet verir. Özellikle okula giden çocuklarda daha sık görülür. Göz kapaklarının iç yüzeyi ile göz beyazının bir kısmını örten ince zar enfeksiyon kaptığında, kan damarları tahriş olur ve şişer, bu durum gözde kızarıklığa neden olarak kanlanma meydana getirir.
  • Bilgisayar Ekranına Çok Bakmaktan Kaynaklı Göz Kanlanması: Bilgisayar ekranına uzun süre bakma sonucu göz kanlanması meydana gelir. Göz yanması ve göz yorgunluğu gibi belirtiler, bilgisayar ekranına fazla bakmaktan kaynaklı oluşur. Bunun bir sebebi, bilgisayara bakarken gözlerin daha az kırpılması ve böylece göz yüzeyinin kurumasıdır.

Diğer Nedenler

Göz kanlanması, aşırı derecede uykusuzluktan, sıcak veya soğuk ortamda fazla kalmaktan ve daha birçok sebepten dolayı oluşabilir. Genel olarak gözde kanlanma, kış aylarında soğuğa maruz kalındığında etkili olan nezle sebebiyle de meydana gelebilir.

Sonuç

Göz kanlanması, pek çok farklı nedenin bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir ve bu durum, genellikle göz doktorunun muayenesi ve uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması ile hafifletilebilir. Göz sağlığınızı korumak için düzenli göz muayeneleri yaptırmak ve gözlerinizi tahriş edebilecek faktörlerden kaçınmak önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?

Göz Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Göz Sulanması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Sulanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Altı Morlukları İçin Maske

Göz Altı Morlukları İçin Maske

Güncel

Göz Çapaklanması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Çapaklanması Belirtileri ve Tedavisi