Genetik Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Genetik Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Genetik Göz Altı Morlukları

Genetik göz altı morlukları, bireyin genetik yapısı ve çevresel etmenler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Genetik faktörler, göz altı morluklarının oluşumunda önemli bir rol oynar ve bu durum genellikle cilt yapısına bağlıdır. Özellikle açık tenli bireylerde, cilt ince ve açık renkli olduğundan dolayı yüzeye yakın damarların topladığı kan, göz altlarında mor renkte bir görünüm oluşturur.

Genetik faktörler arasında kemik yapısı da bulunur. Göz altı çukurluklarının derin olması, bu bölgede gölgeler oluşturur ve bu durum, göz altlarının daha koyu renkte görünmesine neden olur. Çevresel faktörler arasında ise kansızlık ilk sırada gelir. Kansızlık, cildin soluk görünmesine sebep olur ve cilt altındaki damarların daha belirgin hale gelmesiyle göz altları mor bir görünüm kazanır.

Genetik Göz Altı Morluklarının Artmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Göz kuruluğunuz mevcutsa suni gözyaşı kullanın.
  • Sabah kalkar kalkmaz ılık su tüketmek göz altı morluklarına iyi gelir.
  • Her akşam önce salatalık dilimleri sonrasında ılık çay damlatılmış pamukları 10-15 dakika kadar gözlerinizin üzerinde bekletin.
  • Kırışıklık giderici kremlerden ve nemlendiricilerden uzak durun, çünkü bu ürünler morlukların artmasına sebep olabilir. Bunun yerine jel tarzında ferahlatıcı ürünler kullanın.
  • Geç yatmamaya özen gösterin. Bilgisayar ya da televizyon karşısında çok uzun zaman geçirmemeye dikkat edin.
  • Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
  • Alkol ve sigara tüketiminden olabildiğince uzak durun.
  • Aşırı tuzlu ve yağlı gıdalardan kaçının.

Genetik Göz Altı Morlukları Geçer mi?

Genetik göz altı morlukları karşısında ilk yapılacak şey, kozmetik reyonlara gidip göz altı morluklarını gideren ya da cilt rengini sabitleyen kremler almak olmamalıdır. Bu ürünler kaliteli olsa bile genetik morluklara bir fayda sağlamayacaktır. Güzellik merkezlerinde yapılan kimyasal peelinglerin de tam olarak etkili olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle tıbbi müdahaleler veya doğal tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

  • Bir çiğ patates rendelenerek püre kıvamına getirilir ve bu püre göz çevresinde yaklaşık olarak bir saat bekletilir. Daha sonra yüz papatya çayı ile birkaç kez yıkanır.
  • Bir tutam ebegümeci birkaç çay kaşığı çiğ süte eklenir ve iyice harmanlanarak göz çevresine sürülür. 15 dakika sonra yüz ılık su ile yıkanır. Bu önerinin bir ay boyunca uygulanması gerekmektedir.

Genetik Göz Altı Morlukları İçin Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Işık Dolgusu Uygulaması: Kemik yapısından kaynaklı çukur göz altlarını doldurmak için kolajen tarzında kozmetik dolgu kullanılır veya bedenin başka bir kısmından alınan yağ, bu çukur kısma enjekte edilir. Bu tedavi yöntemi, genetik göz altı morluğu bulunan bireyler tarafından tercih edilmektedir. Uygulanan hastalar biraz acılı bir tedavi olduğunu düşünse de etkili bir yöntemdir. Deneyen birçok kişi memnun kalmıştır.

Mezoterapi Yöntemi: Vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve bazı ilaçların göz altı derisine uygulanması işlemidir. Bu işlemi genetik ya da çevresel etmenlerden dolayı göz altı morluğu şikâyeti olan her birey tercih edebilir.

Kimyasal Peeling: Göz altı ve üstünde oluşan hasarlı deri tabakasının yerine yeni oluşan derinin gelmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu yöntemi daha çok uykusuzluk, stres gibi nedenlerle göz altında morarma olan kişiler tercih etmektedir.

Blefaroplasti: Bu uygulama cerrahi bir işlemdir. Göz kapağı ameliyatıdır. Bu cerrahi işlem sayesinde alt ve üst göz kapakları ile göz etrafındaki deri sıkılaşır ve toparlanır. Bu çekilen deri sayesinde göz altı morlukları da azalır. Bu yöntem yaşlı bireyler tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Altı Morlukları Lazer

Göz Altı Morlukları Lazer

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Altı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Çizdirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Çizdirme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Taşı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Yanılması Nelerdir?

Göz Yanılması Nelerdir?

Güncel

Göz Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Siyah Göz Özellikleri ve Göz Rengi

Siyah Göz Özellikleri ve Göz Rengi

Güncel

Göz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Gribi Belirtileri ve Tedavisi