Bebeklerde Göz Çapaklanması Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Bebeklerde Göz Çapaklanması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Çapaklanması

Bebeklerde göz çapaklanması, gözyaşı kanallarının tıkanıklığı sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Normalde gözyaşı, gözün kurumasını engeller ve hareketlerini kolaylaştırır. Gözyaşı, gözyaşı kanallarından burun kanalına atılır. Ancak, gözyaşı kanallarında oluşabilecek herhangi bir tıkanıklık, göz çapaklanmasına neden olabilir. Bu durumda, gözde yeşil veya sarı renkte akıntı, göz akında kızarıklık ve şişmiş göz kapakları gibi belirtiler görülebilir.

Göz Çapaklanması Bebeklerde Neden Olur?

Bebeklerin çoğu doğduğunda gelişmiş ve düzgün işlev yapan gözyaşı kanallarına sahiptir. Ancak bazı durumlarda bu gözyaşı kanalları tıkalı olabilir ve bebeklerde göz çapaklanmasına yol açar. Bebeklerin gözleri sürekli sulanmış ve ağlamaklı bir görünümde olabilir. Bu durumda sarı veya yeşil akıntılar da mevcut olabilir. Genellikle göz kenarlarında biriken bu çapak, kirpiklerin birbirine yapışmasına sebep olur.

Annelerin bu durumda ilk iki üç gün beklemeleri önerilir. Kaynamış ve ılık hale gelmiş su ile gözleri günde üç dört kez temizlemek ve burun hizasında olan göz kanallarına hafif masajlar yapmak, genellikle olumlu sonuçlar verecektir. Ancak üç gün sonunda problem geçmezse mutlaka bir çocuk doktoruna başvurulmalı ve tedavi edilmelidir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Varsa Ne Yapılmalı?

Bebeklerde göz çapaklanması, kornea tabakasının bulanık görünümü, göz kapağındaki kızarıklık ve şişlik gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir hekime başvurulması önemlidir. Genellikle antiseptik tedaviler uygulanır ve bebek büyüdükçe göz çapaklanması ortadan kalkar.

Eğer bebek dokuz aylık olmasına rağmen sorun devam ediyorsa, gözyaşı kanalının açılması için küçük bir operasyon gerekebilir. Bu, genellikle klinik ortamında yapılabilen basit bir operasyondur. Ancak bebek biraz daha büyükse ve gerek görülmüşse, anestezi altında da yapılabilmektedir.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Göz çapaklanmasını önlemek için aşağıdaki önlemler alınabilir:

  • Bebeğin ellerini ve yüzünü temiz tutmak
  • Göz çevresini düzenli olarak temizlemek
  • Göz enfeksiyonlarına karşı dikkatli olmak ve önlem almak
Göz çapaklanması genellikle ciddi bir durum olmasa da, belirtiler devam ederse mutlaka bir sağlık profesyoneline danışılmalıdır. Erken müdahale, bebeğin göz sağlığını korumak için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Bozyiğit

24 Mayıs 2024 Cuma

Bebeğim henüz 5 aylık ve özellikle sabah uyandığımızda gözlerinde ciddi bir şekilde çapak birikmiş olduğunu gördüm. Bu durum hem ilk defa oldu hem de beni oldukça şaşırttır. Bu durum bir hastalık belirtisi midir? Ne gibi işlemler yaparak bu durumu önleyebilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, bebeğinizdeki çapaklanma durumu genellikle göz yaşı kanalının tıkanmasından kaynaklanabilir. Bu yaygın bir durumdur ve çoğu bebekte ilk aylarda görülebilir. Ancak, bazen enfeksiyon belirtisi de olabilir. Bunu kesinleştirmek için bir pediatriste veya göz doktoruna başvurmanız iyi olur. Evde yapabileceğiniz şeylerden biri, temiz bir pamuklu ped veya bezi ılık kaynamış suyla nemlendirip gözünü nazikçe temizlemektir. Ancak mutlaka bir uzmana danışarak uygun tedavi yöntemlerini öğrenmelisiniz. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Renkleri Nelerdir?

Göz Renkleri Nelerdir?

Güncel

Göz Altı Morlukları ve Kırışıklıkları

Göz Altı Morlukları ve Kırışıklıkları

Güncel

Mavi Göz Özellikleri ve Göz Rengi

Mavi Göz Özellikleri ve Göz Rengi