Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Göz Kapağı Düşüklüğü Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Düşüklüğü

Yüzde ilk dikkati çeken yerlerden biri olan gözler, birçok hastalığın habercisi olabilir. Göz kapaklarındaki düşüklükler, estetik bir problem gibi görünse de, bu durum zaman zaman beyin ve sinirleri etkileyen önemli hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu sorun, gözün tamamen kapanmasına neden olabilir. Yaş ile ve yapısal sebeplerle üst göz kapağında sarkmalar ve alt göz kapağında torbalanmalar oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durum sadece estetik bir bozukluk oluşturmaz, kişilerin görmesini olumsuz etkileyerek, günlük yaşantılarında rahatsızlığa yol açabilir. Ayrıca üst göz kapağı düşüklüğü sebebiyle kişiler kaşlarını kaldırarak göz kapaklarını açmak veya başlarını geriye doğru iterek dengede tutmaya çalıştıklarından, bu durum kişide yorgunluk yaratacağı gibi dış görünüşü de olumsuz etkiler.

Göz kapağının normalden daha düşük seviyede olması durumuna tıbben 'pitozis' ismi verilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü doğumsal ya da sonradan oluşabilir. Bu problem bazen gözün tamamen kapanmasına bile sebep olabilir. Göz kapağında enflamasyon, ödem, tümöral durumlar, kontakt lens kullanımı, göz kapağının yaşa bağlı olarak ve travmatik nedenlerle gevşemesi ile sarkması gibi birçok durum, gerçek nörolojik nedenlerle karışabilir. Göz kapağı düşüklüğü sadece estetiksel bir problem değildir. Bu durum çocuklarda ya da yetişkinlerde farklı hastalıklara sebep olabilir. Çocuklarda oluşan göz kapağı düşüklüğü, estetik ve psikolojik problemlerin ötesinde kalıcı göz tembelliğine sebep olabileceğinden, özellikle göz bebeğini örtüyor ise mümkün olduğu kadar erken tedaviye başlanmalıdır. Yetişkinlerde ise durum farklıdır; göz tembelliği yapmaz fakat göz bebeğini örterse görmeyi engeller, yorgunluk ve sosyal problemlere sebep olur.

Göz kapağını kaldırmakla yükümlü olan sinirin, hipertansiyon ve diyabete bağlı olarak hasarlanması veya kafa içerisindeki seyri sırasında basılar, sinir-kas kavşağındaki bazı patolojiler ve göz kaslarını da etkileyen bazı kas hastalıkları da göz kapağı düşüklüğüne neden olabilecekler arasında sayılabilir. Yine beyin sapı ve omurilik kısmı patolojileri, akciğer tümörleri göz kapağı düşüklüğü ile giden özel bir tabloya sebebiyet verebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavi Nasıl Yapılır?

Göz kapağı düşüklüğü problemi olan kişinin ayrıntılı olarak sorgulanması ve nörolojik muayene ile problemin hangi sebebe bağlı olabileceği rahatlıkla anlaşılabilir. Göz kapağı düşüklüğünün ne zaman fark edildiği, tek ya da çift taraflı mı olduğu, gün içerisinde değişkenlik gösterip göstermediği, farklı bir şikâyet olup olmadığı, öyküde hipertansiyon ve diyabet sorgulaması yapılmalı ve buna göre uygun tanı konulmalıdır.

Tanı için her hastada nöro-görüntüleme yapılmasına gerek yoktur. Beraberinde göz bebeklerinde asimetri ya da göz hareketlerinde kısıtlılık olan kişide daha dikkatli davranılmalıdır. Olası bir nörolojik sorunu araştırırken ayrıntılı bir göz muayenesi yapılarak, göz ile ilgili diğer sebeplerin de dışlanması uygun olacaktır. Göz kapağı düşüklüğüne sebebiyet veren etkene bağlı olarak klinik düzelmede farklılık gösterebilir.

Göz kapağı tedavisinde kullanılan Blefaroplasti olarak adlandırılan tedavi, göz kapaklarının ameliyat ile düzeltilmesidir. Çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Aynı anda üst göz kapakları ya da hem üst hem alt göz kapakları beraber ameliyat edilebilir. Ameliyat sonrasında göz kapaklarında hafif morarma ve ödem oluşsa bile bu durum birkaç hafta içerisinde düzelir. Blefaroplasti ameliyatı olan hastalar, görüşlerinin düzeldiğini ve yaşam kalitelerinin fazlasıyla arttığını dile getirmektedirler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Renkleri Nelerdir?

Göz Renkleri Nelerdir?

Editörün Seçtiği

Göz Neden Seyirir?

Göz Neden Seyirir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil Göz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Göz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çekik Göz Belirtileri ve Tedavisi

Çekik Göz Belirtileri ve Tedavisi

Göz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kırmızı Göz Nedir? ve Özellikleri

Kırmızı Göz Nedir? ve Özellikleri

Güncel

Göz Yanılması Nelerdir?

Göz Yanılması Nelerdir?

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Göz Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ela Göz Rengi ve Makyajı

Ela Göz Rengi ve Makyajı