Göz Altı Torbaları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göz Altı Torbaları Belirtileri ve Tedavisi

Gözaltı torbaları her insanda meydana gelebilmektedir. Gözaltı torbalarından bazı insanları çok daha fazla etkilemektedir. Görünüm bakımından şiş olan bu durum insanları kötü hissetmesine sebep olmaktadır. İnsanda oluşan bu gözaltı torbaları insanı yaşlı göstermekle beraber halk arasında gözaltı şişkinlikleri yorgunluğun belirtisi olarak yorumlanmaktadır. Bu durum ise sürekli insana söylendiği için kendisini iyi hissetmemektedir.

Gözaltı torbaları sorunu beslenme veya kronik bir hastalığın nedenleri olarak insanlarda meydana gelmektedir. Bu durumun farklı farklı sebepleri de vardır. Yaşlanma ile insanın gözaltında yağ birikmesi, gözaltında oluşan yağ dokusundan dolayı sıvı birikmesi ve diğer sebeplere göre genetik faktörlerden dolayı gözaltı torbaları meydana gelmektedir.

Gözaltı torbalarının oluşumuna sebep olan faktörler

Yetersiz uyku

Pek çok insanın başına gelmektedir. Gece boyunca uyumayıp sabah uyandığımız zaman ilk olarak aynaya baktığımız zaman göreceğimiz şey gözaltımızda görülen şişliklerdir. Bu durumun oluşumunda söylediğimiz gibi uykusuzluktur. Bu durum meydana gelmemesi için kaliteli bir uyku uyumak çok önemlidir. Uyku problemi yaşayan insanlarda çok daha fazla görülmektedir.

Strese bağlı yorgunluk

Geceleri çalışma mecburiyetinde kalan insanlarda ve televizyon, bilgisayar başında gece geç saatlere kadar bakılması, ilgilenmesi sonucunda insan vücudunda en fazla etkilenen organ gözdür. Televizyon izlemek, bilgisayar ile uğraşmak ve yeteri kadar uyuyamamak gözleri yoracağı için gözaltında şişkinlikler oluşumuna sebeplerdir. Bu durumun nedeni ise göz kaslarını yoracağı için ortaya çıkmaktadır.

Su yetersizliği

İnsan vücudunda oluşan su kaybı bile gözaltı torbalarının oluşumuna sebeptir. Bu duruma maruz kalmamak için gün içerisinde yapılması gereken vücut için yeterli olan su tüketimini yapmaktır. Bir insanın normal olarak gün içerisinde ortalama 10 bardak kadar su içmesi yeterli olacaktır.

Yaşlanma

Yaş yükselmesine bakarak da insanda yıpranmalar ortaya çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesinden sonra da gözaltında oluşan şişlik de normal olarak kabul edilmektedir. İnsanın gözaltında bulunan deri çok hassas bir yapıya sahiptir. Yaşa bakarak da göz kasları zaman içerisinde etkisini kaybedecektir. Bu durum neticesinde de göz şişlikleri meydana gelmektedir.

Soğuk algınlığı ve alerjileri

Soğuktan etkilenen insanlarda da gözaltı torbalarında şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Alerji rahatsızlıklarından dolayı da meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıklarda gözaltlarının şişmesine sebep olmaktadır. Tüm çevresel faktörlerde toz, duman vs. Gibi şeylerden dolayı da gözaltı torbaları aşırı derece etkilenebilmektedir.

Gözleri kaşımak ve ovalamak

Gözaltı derileri hassas olduğu için küçük bir müdahale edilmesi halinde bile şişebilir. Sert bir şekilde ovalama yapılırsa da morluk meydana gelebilir ve bu durum gözaltı torbalarının daha belirgin hale gelmektedir. Alerjik rahatsızlıklardan, sigara dumanı ve göz kuruluğu gibi sebeplerden dolayı ellerimizi sürekli olarak gözlerimize dokunduruyoruz. Bu duruma engel olmak için de bu durumlara sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak daha iyi bir sonuçtur.

Sigara kullanımı ve alkol tüketimi

Sigara ciltte ağır tahribatlar oluşturmaktadır. Bu tahribatta belirgin olarak cilt ve gözleri kurutur. Alkol ise insanda insan vücudunun susuz kalmasından dolayı gözaltı torbaları ortaya çıkmaktadır. Bunların hepsi beraberinde sık bir şekilde gözlerin ovalamasına sebep olmaktadır. Bu durumda gözaltı torbalarının belirgin hale gelmesine neden olmaktadır.

Ağlamak

Uzun sür ağlamak göz içerisinde su miktarını azaltmaktadır. Uzun süre ağlandığı zaman bu durumdan dolayı bunu kimseden saklayamazsınız. Su miktarının azalmasına karşın tuz miktarı düşmektedir. Bu sebepten dolayı da gözaltında şişme ve torbalar oluşmaktadır.

Gözaltı torbaları insanlarda türlü sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. Bu duruma neden olan önemli faktörleri yukarıda anlattığımız gibidir. Birçok çevresel faktörde sebep olmaktadır. Bu duruma çok fazla dikkat edilse de yine de meydana gelmektedir. Aşırı şekilde şişkinlik olduğu zaman direk olarak doktora gidilmesi gerekmektedir. Farklı bir rahatsızlık belirtisi olabilme ihtimali vardır. Yaş faktörü bu şişlik de daha etkin olmaktadır. Yaşlanan vücutta kaslar yeterince işlevini yerine getirmeyeceği için gözaltı şişlikleri meydana gelmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Tansiyonu Kaç Olmalı?

Göz Tansiyonu Kaç Olmalı?

Gri Göz Özellikleri ve Göz Rengi

Gri Göz Özellikleri ve Göz Rengi

Göz Altı Morlukları İçin Maske

Göz Altı Morlukları İçin Maske

Pörtlek Göz Belirtileri ve Tedavisi

Pörtlek Göz Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Kırışıklıkları Nedenleri ve Tedavisi

Göz Altı Kırışıklıkları Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

Göz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Batması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Batması Belirtileri ve Tedavisi

Göz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Göz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanlanması Neden Olur?

Göz Kanlanması Neden Olur?

Göz Migreni Belirtileri ve Tedavisi

Göz Migreni Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Merceği Kayması ve Katarakt

Göz Merceği Kayması ve Katarakt