Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Kuru göz, birçok insanda görülmesine rağmen insanlar tarafından oldukça az bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık meydana geldiğinde kişiler üzerinde büyük sorunlar meydana gelerek kişinin gerek iş hayatını gerekse sosyal hayatını oldukça etkilemektedir. Kuru göz, bir nevi yağsız kalmış bir motor gibidir. Yani gözün açılıp kapanması sırasında gözde tahrişin meydana gelmemesi için ve ağrıların oluşmaması için bir yağ niteliği gören göz yaşı kişinin gözleri tarafından az salgılandığında kişide kuru göz problemi ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kişi gözünü kırptıkça gözde tahrişler ve ağrılar meydana gelmektedir. Bu durum çok ilerlediğinde kişi artık gözünü kapatıp açamaz hale gelmektedir. Bu nedenle bu hastalık kişiyi oldukça zorlayarak olumsuz etkiler. Kuru göz hastalığı günümüzde gelişmiş olan tıp bilimi ile tedavisi de nedenine göre kolaylaştırılmış bir hastalıktır. Fakat bu hastalık kişi tarafından geç hissedilmiş ise yani hastalık ilerlemişse sorunlar da büyümüş demektir. Bu durumda kişi oldukça zor durumlara düşebilir ve tedaviler daha da uzun sürebilir. Bu nedenle kuru göz hastalığında da diğer hastalıklar gibi erken teşhis göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Kuru Göz Belirtileri

Göz kuruluğu birçok insanda göz yaşının azalması ile meydana gelerek müdahale edilmediği zaman gözde bozuklukların meydana gelmesine neden olmaktadır. Göz sağlığı için oldukça önemli olan göz yaşı bu nedenle oldukça önemli ve görme kalitesini artıran bir etkendir. Birçok insanda gözyaşının azalmasıyla birlikte meydana gelen sorunlar zamanla artarak gözde diğer sorunları meydana getirerek kişinin yaşam kalitesinin daha da düşmesine neden olmaktadır. Kuru göz problemi, yani gözde bulunan göz yaşı sıvısının azalması ile kişi bu duruma müdahale etmediği zaman özellikle kornea, olarak adlandırılan gözün en dış katmanı ciddi bir şekilde etkilenerek tahrişlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Kuru göz sorunu ile meydana gelen bu tahrişler ise kişinin görme kalitesini düşürür ve hastalığın tedavisini oldukça azaltır.

Kuru Göz Nedenleri

Kuru göz hastalığının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden en fazla görüleni ise göz yaşı üretimini sağlayan bezlerin görevini daha az yapmasıdır. Bu durumun ise birçok nedeni bulunmaktadır. Öyle ki kişinin hormonal hareketleri, halsizlik ve yorgunluğu, hatta yediği ve içtiği şeyler bile bu sorunun meydana gelerek göz kuruluğu hastalığına yol açmasına neden olmaktadır. Bunun yanında kuru göz, probleminin geçici olarak meydana gelmesinin nedeni ise arabada yolculuk yaparken özellikle kalorifer peteğine yakın oturmanız gözünüzün kurumasına neden olabilmektedir. Arabanın ısıtma sisteminden gelen şiddetli esinti oluşturan hava gözün kuruyarak gözde tahriş ve yanma durumlarını meydana getirmektedir. Bu durum genellikle sürekli tekrarlanmadıkça kişide herhangi bir probleme neden olmaz. Fakat bu sorun sürekli olarak kişilerde görülüyorsa zamanla çok daha büyük problemlerin meydana gelmesine ve insanların bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu durumlarda en iyi çözüm kaçınabildiğiniz sorunlardan kaçınarak doktorunuza başvurmaktır. Doktorunuz yapacağı küçük tedavi yöntemleri ile bu sorunların meydana gelmesini ortadan kaldıracaktır.

Kuru Gözün Tedavi Yöntemleri

Kuru göz tedavisi, hastalığın nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İşte bazı yaygın tedavi yöntemleri:
  • Yapay Gözyaşı Damlası: Gözyaşı eksikliğini gidermek için kullanılır.
  • Gözyaşı Kanalı Tıkaçları: Gözyaşı kanalını tıkayarak gözyaşının daha uzun süre gözde kalmasını sağlar.
  • İlaç Tedavisi: Gözyaşı üretimini artıran ilaçlar kullanılabilir.
  • Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Bilgisayar ekranına uzun süre bakmaktan kaçınmak, gözleri sık sık kırpmak gibi basit önlemler alınabilir.
Kuru Gözden Korunma Yolları

Kuru göz hastalığından korunmak için bazı basit önlemler alabilirsiniz:
  • Gözlerinizi sık sık kırpmak.
  • Bilgisayar ekranına uzun süre bakmaktan kaçınmak.
  • Gözlerinizi nemli tutmak için yapay gözyaşı damlası kullanmak.
  • Klima ve ısıtma sistemlerinden uzak durmak.
  • Bol su içmek ve dengeli beslenmek.

Kuru göz hastalığı, erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınabilir. Göz sağlığınızı korumak için belirtileri fark ettiğiniz anda bir göz doktoruna başvurmanız önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mehmet Ali

06 Nisan 2024 Cumartesi

İyi günler benim sorunum gözlerim sürekli çapak oluyor. Devamlı siliyorum ama hiç fayda etmiyor. Bundan iki yıl önce doktora gittim göz damarının pınarımın tıkalı olduğunu bundan dolayı göz yaşımın kuruduğunu bundan dolayı gözümden çapak geldiğini söylüyor. Bundan bir yıl önce ameliyat oldum ama yine çapak gelmeye başladı. Ne yapmam lazım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, gözlerinizdeki çapaklanma sorunu için tekrar bir göz doktoruna başvurmanızda fayda var. Göz yaşı kanallarınız tekrar tıkanmış olabilir veya başka bir enfeksiyon durumu söz konusu olabilir. Doktorunuzun önereceği tedavi ve ilaçları kullanmanız gerekebilir. Ayrıca, göz hijyeninize dikkat etmeniz ve gözlerinizi temiz tutmanız önemli. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Kanlanması Neden Olur?

Göz Kanlanması Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Altı Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Kuruluğu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tembelliği Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Tembelliği Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Protezi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Göz Kanlanması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanlanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Göz Batması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Batması Belirtileri ve Tedavisi