Göz Altı Morlukları İçin Maske
22 Haziran 2024

Göz Altı Morlukları İçin Maske

Göz altı morlukları, stres, yorgunluk, sigara kullanımı, düzensiz uyku ve alkol alımı gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Bu morluklar, çeşitli maskeler ve bitkisel kürler ile giderilebilir. Ancak, bitkisel tedavinin yanı sıra kişinin beslenmesine ve günlük bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Doğru cilt bakımı ve bitkisel maskeler, göz altı morluklarının giderilmesinde etkili olacaktır.

Limon ve Badem Yağı Maskesi

Cildin beslenmesinde fayda sağlayan ve içerisinde bol miktarda C vitamini bulunan limon, güçlü bir ağartıcı görevi görmektedir. İçerisinde magnezyum, E vitamini ve kalsiyum bulunduğu için cildin beslenmesini sağlar ve yumuşatır. Badem yağı ise limon ile birleştiğinde daha fazla fayda sağlar. Özellikle göz altı morluklarının giderilmesinde oldukça etkili bir ikili olan badem yağı ve limon, göz altı sorunları için oldukça idealdir.

Bir şeker kaşığı taze limon suyu ile bir çay kaşığı badem yağını bir kasenin içerisine alıp karıştırın. Hazırlanan maskeyi gözaltında oluşan morlukların üzerine parmak uçlarınız ile sürüp yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Göz altı, yüz bölgesinin en hassas yerlerinden biridir, bu yüzden limon suyunu kullanırken az miktarda kullanmaya dikkat edin. Aksi halde göz altında kızarıklık ve tahrişe sebebiyet verebilir. Ayrıca, hazırlanmış olan maskeyi gözünüze kaçırmamaya özen gösterin. Eğer gözünüze maskeden damlamışsa bol su ile yıkayın.

Ahmet Maranki Göz Altı Morlukları İçin Maske Önerisi

 • 2 çay kaşığı patates suyu
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı buğday yağı

Hazırlanış ve Uygulama:
Cam bir karıştırma kabı veya kasenin içerisine verilen malzemelerin hepsini aynı ölçülerde ilave edip karıştırın. Ardından ağzı kapaklı olan bir cam şişenin içerisine karıştırılmış maskeyi ilave edin. Her gün bu maskeden göz altı bölgenize hafif şekilde masaj yaparak uygulayın. Birkaç dakika maskeyi göz altınızda bekletin ve ardından nemli bir pamuk ile bölgedeki yağı silip temizleyin. Her gün sabahları bir kere bu maskeyi göz altınıza uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur. Uygulamaya başladığınız ilk andan itibaren etkisini gösterecektir. Patates suyu, göz altı morluklarına iyi geldiği gibi göz altında oluşan şişlikleri de azaltacaktır.

Göz Altı Morlukları İçin Ahududu Maskesi

 • 200 gram ahududu
 • 100 gram yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı taze limon suyu

Hazırlanış ve Uygulama:
Göz altı morlukları için verilen malzemeler bir karıştırma kabının içerisine alınır. Çatal yardımıyla ezilir ve birkaç dakika bekletilir. Macun kıvamına gelen maske, göz altına hafif hareketler ile sürülür. Yaklaşık beş dakika kadar göz altında maske bekletilir. Sürenin ardından bölge ılık su ile hafif şekilde yıkanır ve havlu kağıt ile kurulanır. Haftada toplam iki kere ahududu maskesini göz altı için kullanabilirsiniz. Ancak ilk kullandığınız zaman göz altınızda kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlara neden olmuş ise maskeyi kullanmanız önerilmez.

Ekstra Öneriler

Göz altı morluklarının oluşumunu önlemek ve mevcut morlukları azaltmak için, aşağıdaki önerilere de dikkat edebilirsiniz:

 • Düzenli uyku alışkanlığı edinin.
 • Bol su tüketerek vücudunuzu susuz bırakmayın.
 • Sigara ve alkol tüketimini azaltın.
 • Beslenmenize dikkat ederek, vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar tüketin.
 • Gözlerinizi güneşin zararlı UV ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanın.

Bu öneriler ve maskeler, göz altı morluklarını azaltmada yardımcı olabilir. Ancak, sürekli ve kalıcı çözümler için bir dermatolog veya uzman bir sağlık profesyoneline danışmanızda fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Neden Seyirir?

Göz Neden Seyirir?

Haber Bülteni

Güncel

Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Altı Torbaları İçin Bitkisel Çözüm

Göz Altı Torbaları İçin Bitkisel Çözüm