Göz Migreni Belirtileri ve Tedavisi
05 Temmuz 2024

Göz Migreni Belirtileri ve Tedavisi

Göz Migreni

Göz migreni, günümüzde tedavisi tam olarak bulunamayan nadir hastalıklardan biridir. Göz migreni olan kişiler bu durumdan oldukça fazla etkilenmektedirler. İlerleyen göz migreni rahatsızlıklarında kişiler geçici veya kalıcı görme kaybı yaşayabilirler. Gelişen teknolojilere rağmen göz migreninin kesin bir tedavisi bulunmamakta, ancak bazı ilaçlar ile kontrol altına alınabilmektedir. Göz migreni, genellikle 1-30 dakika arasında süren kısa süreli fakat ciddi ağrılarla karakterizedir.

Göz Migreninin Belirtileri

Göz migreni, baş ağrısı, göz önünde çizgiler ve göz içinde ışık çakmaları gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu belirtilerin ardından şiddetli baş ağrısı, ışığa karşı hassasiyet, bulantı ve kusma gibi semptomlar da ortaya çıkabilir. Bu durumlara ek olarak düzensiz beslenme ve uykusuzluk gibi faktörler de baş ağrılarını tetikleyerek göz migreninin ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.

Göz Migreninin Türleri

Göz migreni iki farklı türde gözlemlenebilir:
  • Retinal Migren: Tek taraflı görme kaybı ve baş ağrısı ile karakterizedir. Göz muayenelerinde herhangi bir bulguya rastlanmaz.
  • Oftalmoplejik Migren: Ender görülen bir durum olup, göz hareketlerini kontrol eden sinirlerde felç oluşmasıdır. Neticesinde şaşılık, göz bebeğinde büyüme ve göz kapağının düşmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Göz Migreninin Oluşma Sebepleri

Göz migreninin asıl oluşma sebebi, beyin damarlarının daralması sonucu ortaya çıkan kan akışındaki düzensizliklerdir. Bu durum, göz içinde çizgilenmeler ve ışık çakmaları gibi belirtilerle kendini gösterir ve ardından göz migreni atağı başlar.

Göz Migreninin Yönetimi ve Tedavisi

Göz migreni, ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilse de hastalar yine de bu rahatsızlıktan büyük ölçüde etkilenirler. Göz migreni olan kişiler, hastalığın geleceği durumu önceden tahmin edebilirler. Bu tahminler, göz içinde çizgilenmeler ve ışık çakmaları gibi belirtilerle yapılabilir. Bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerin, yaşayacakları ataklar esnasında sakin kalmaları ve bir doktora danışmaları önemlidir.

Göz Migreninin Yaygınlığı

Dünyada oldukça yaygın bir hastalık türü olan göz migreni, Türkiye'de de sıkça rastlanmakta ve baş ağrılarının sebeplerinden biri olarak gösterilmektedir. Bu hastalık, ağırlıklı olarak kadınlarda ve çocuklarda görülmekte olup, günlük yaşamı etkilemese de göz sağlığını ciddi şekilde bozabilir. Beyin damarlarında meydana gelen bu durum, ataklar esnasında 13-14 dakika kadar sürebilir.

Öneriler ve Sonuç

Göz migreninin kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, doktor gözetiminde uygulanacak ilaç tedavisi ile hastalık kontrol altına alınabilir. Göz migreni yaşayan kişilerin, belirtiler ortaya çıktığında sakin kalmaları ve bir sağlık uzmanına başvurmaları önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Kayması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Torbaları İçin Bitkisel Çözüm

Göz Altı Torbaları İçin Bitkisel Çözüm

Göz Altı Morlukları İçin Bitkisel Çözüm

Göz Altı Morlukları İçin Bitkisel Çözüm

Ela Göz Rengi ve Makyajı

Ela Göz Rengi ve Makyajı

Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seyirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Göz Arpacığı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Arpacığı Belirtileri ve Tedavisi