Çekik Göz Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Çekik Göz Belirtileri ve Tedavisi

Çekik göz, denilince aklımıza neden bilinmez, ilk Japonlar gelmektedir. Aslında çekik gözlere sahip insanlar dünyadaki birçok coğrafyada ayrı olarak yaşamaktadır ve Japonların yanı sıra Çinliler, Moğollar, Eskimolar ve farklı ırklardan birçok insanın gözleri çekiktir. Bazı ırkların çekik gözlü olmalarının sebebi ise göz kapaklarının şeklidir. Diğer ırklardaki göz kapaklarına göre gözleri çekik olan insanların göz kapağının ikinci kıvrımı gözün üstüne daha fazla inmektedir ve göz kapağının gözün önüne daha çok inmesi de o gözün daha dar gözükmesine sebep olmaktadır.

Bu kıvrımın oluşmasındaki asıl sebep ise kış mevsiminin soğuk geçtiği ve kar tabakasının yoğun olduğu yerlerde işlev görmesidir. Yerdeki kar tabakasından insanın gözüne ışık gelmekte ve gözlerin kamaşmasını sağlamaktadır. Göz kapağındaki bu kıvrım sayesinde bu bölgelerde yaşayan insanlar o ışıktan korunmaktadırlar. Kısaca söylemek gerekirse göz kapağında bulunan bu ikinci kıvrım kar gözlüğü görevini yapmaktadır.

Çekik Gözlü İnsanların Sıcak Bölgelerde Yaşaması

Ancak herkesin de bildiği gibi, çekik göze sahip olan insanlar sadece yoğun kış görüldüğü, karlı bölgelerde yaşamamaktadırlar. Peki, nasıl oluyor da sıcak bölgelerde yaşayan insanların gözleri çekik oluyor? Şöyle ki, tarihte bilindiği gibi çekik göze sahip olan insanların ataları son buzul çağının sona ermesi ile Asya'nın kar ve buzlu bölgesi Sibirya'dan daha sıcak olan güneye ve şu an yaşadıkları bölgelere göç etmişlerdir. Doğal olarak, insan vücudu iklim şartlarına ayak uydurmuştur.

Bunun yanı sıra çekik göze sahip insanların burunlarının da küçük olduğu bilinmektedir. Burun deliklerinin dar olmasının sebebi de solunan havanın ciğerlere gidene kadar ısınması içindir ve bu insanların soğuktan dolayı ciltleri yağlı bir yapıdadır. Ayrıca, çekik gözlü kişilerin burunları rüzgarın olumsuz etkisinden fazla etkilenmemesi için diğer insanlara göre daha küçüktür.

İklim Şartlarına Uyum Sağlama

Kısaca; insanlar gibi vücutları da yaşadıkları iklimin şartlarına ayak uydurmaktadır. Örneğin, kimi insanların esmer tenli, kimi insanların ise sarı ya da kumral olabileceği gibi ya da başka birçok örnekte olduğu gibi kimi insanların çekik gözlü olması da karşılaştıkları iklim koşullarından kaynaklanmaktadır.

Ekstra Bilgiler

Çekik gözlü insanların göz yapılarının farklı olmasının yanı sıra, bu yapıların işlevsel avantajları da bulunmaktadır:

  • Çekik gözlü insanlar, göz kapaklarının yapısı sayesinde daha az göz kuruluğu yaşarlar.
  • Göz kapağındaki kıvrımlar, gözleri dış etkenlere karşı daha iyi korur.
  • Bu yapılar, gözlerin daha az yorulmasını sağlar ve uzun süreli odaklanmalarda avantaj sağlar.

Sonuç olarak, çekik gözlü insanların göz yapıları ve diğer fiziksel özellikleri, tarihsel ve çevresel faktörlerin bir sonucudur. Bu özellikler, insanların yaşadıkları coğrafi ve iklimsel koşullara uyum sağlama sürecinde evrimleşmiştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Kanlanması Neden Olur?

Göz Kanlanması Neden Olur?

Göz Altı Morlukları İçin Maske

Göz Altı Morlukları İçin Maske

Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi