Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?
05 Temmuz 2024

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?


Göz altı morlukları, derinin renginin değişmesi ve koyulaşması ile kendini belli eder. Bu durum genellikle uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle ortaya çıkar. Ancak göz altı morluklarının bir diğer nedeni de kalıtsal faktörlerdir. Bu morluklar, gözaltı derisinin daha ince olmasından ve yapısının çukur olmasından kaynaklanır. Genetik olarak meydana gelen gözaltı morluklarının giderilmesi için makyaj tekniklerinin dışında bir seçenek bulunmamaktadır. Aynı zamanda yorgunluk veya uykusuzluk sonucunda oluşan morlukların giderilmesi için evde yapılacak birkaç yöntem etkili olabilir.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Aşırı alkol kullanımı, sigara tüketimi, stres, kafeinli içecekler ve düzensiz uyku gibi faktörler gözaltında morluklara neden olabilir. Ayrıca, uzun süreli güneş ışığına maruz kalmak da gözaltı tabakasının koyulaşmasına yol açabilir. Güneş ışınları, cilde rengini veren melanin üretimini etkiler ve bu da cildin renginde koyulaşmaya neden olabilir. Uzun süreli gözaltı morlukları bir hastalığın habercisi olarak da düşünülebilir. Özellikle K vitamini eksikliği ve çocuklarda sık görülen astım atağı öncesinde göz altı morlukları meydana gelebilir.

Gözaltı Morlukları Nasıl Giderilir?

  • Kişilerde kemik yapısı veya genetik olarak oluşan gözaltı morluklarının kesin bir çözümü yoktur. Ancak geçici olarak meydana gelen gözaltı morlukları için evde uygulanabilecek basit teknikler hızlı etki sağlayabilir. Özellikle limon ve badem yağı kürü gözaltında meydana gelmiş morluklar için ideal bir çözümdür.
  • Önceden demlenmiş çay ile gözaltı morluklarına masaj yapılması faydalı olabilir. Tek kullanımlık çay poşetleri de morlukları gidermede etkilidir. Yeşil çayın içindeki bileşenler iyi bir iltihap önleyicidir ve siyah çaydan daha etkili olup morlukların iyileşmesini hızlandırır. Demlenmiş ve soğumuş yeşil çay ile bir pamuk ıslatılarak gözaltı silinebilir. Bu işlemin her gün yapılması gözaltının rengini açar ve morlukları giderir.
  • Soğuk kompres uygulaması da hem gözaltı morluklarını giderir hem de olası bir şişlik varsa indirir. Soğuk kompres uygulamasında gözaltındaki damarlar büzüşür ve bölgedeki kan akımını hızlandırır. Buzlu çay, buz, soğuk suya batırılmış pamuk kullanılabilir. Ancak buzun doğrudan gözaltına uygulanması zararlı olabilir. Bunun yerine buzu ince bir tülbente sarıp bölgeye uygulamak daha sağlıklıdır.
  • Güneşe çıkmadan önce mutlaka göz altı için uygun krem ve losyonlar uygulamak gerekir. Güneşe fazla maruz kalmak gözaltı morluklarının renginde koyulaşma yapar. Yüze güneş kremi sürdükten sonra gözaltına uygun güneş koruyucu sürmek faydalı olacaktır. Aynı zamanda güneş gözlüğü kullanmak da aynı işlevi görür.
  • Düzenli beslenme ve sağlıklı gıdalar tercih etmek gözaltı sağlığına iyi gelir. Fazla tuzlu ve aşırı şekerli gıdalardan kaçınmak da faydalıdır. Günde sekiz su bardağı su içmek gözaltı morluklarından korunmak adına önemlidir. Vücudun susuz kalması gözaltı morluklarına neden olabilir.
  • Folik asit yönünden zengin besinler göz sağlığı açısından önemlidir. Balık yağı ve B vitamini takviyesi gözaltı morluklarının hafiflemesinde etkili olabilir.
  • Stresi kontrol altında tutmak, aşırı televizyon izlememek, nefes egzersizleri yapmak, bilgisayar başında sürekli bulunmamak ve gözleri çok yoracak işlerle fazla uğraşmamak gözaltı morluklarının giderilmesinde ve hafiflemesinde faydalıdır.
  • Gözaltı morluklarının giderilmesi için basit uygulamalardan biri de soğuk kaşık uygulamasıdır. Soğuk kaşık ile gözaltına masaj yapmak morlukların giderilmesini hızlandırır. Bu işlemi günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. Ancak kaşığın aşırı soğuk olmamasına dikkat edin.

Ekstra Bilgiler

Gözaltı morluklarının kalıcı çözümleri için dermatologlara ve estetik cerrahlara başvurulabilir. Lazer tedavisi, dolgu maddeleri ve kimyasal peeling gibi yöntemler profesyonel tedavi seçenekleri arasında yer alır. Ayrıca, uyku düzenine dikkat etmek, yeterli miktarda dinlenmek ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek gözaltı morluklarını önlemek adına önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İlkbal

23 Mayıs 2024 Perşembe

Benim göz altı morluklarım var. Bu durum için badem yağı ve limon kürünün bir faydası olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Cevdet

Merhaba İkbal Hanım. Evet bu iki yöntem de göz altı morluklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Dikkatli kullanmanızı öneririm.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Altı Kırışıklıkları Nedenleri ve Tedavisi

Göz Altı Kırışıklıkları Nedenleri ve Tedavisi

Göz Altı Torbaları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Torbaları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Muayenesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Muayenesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Gribi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Göz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Renkleri Nelerdir?

Göz Renkleri Nelerdir?

Göz Atması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Atması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Titremesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Titremesi Belirtileri ve Tedavisi

Gri Göz Özellikleri ve Göz Rengi

Gri Göz Özellikleri ve Göz Rengi