Göz Çevresi Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Göz Çevresi Kırışıklıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Çevresi Kırışıklıkları

Göz çevresi kırışıklıkları, özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte daha belirgin hale gelir ve yaşlılık belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Ancak bazı kişilerde kalıtsal etkenler, güneşe maruz kalma, alkol ve sigara kullanımı gibi olumsuz alışkanlıklar nedeniyle erken yaşlarda da bu kırışıklıklar oluşabilir. Bu durum, kişinin bunu bir sorun olarak görmesine neden olabilir. Göz çevresi kırışıklıklarını gidermek için çeşitli kremler kullanılabileceği gibi, doğal bakım ürünleri de etkili çözümler sunabilir. Bu sayede kırışıklıkların geciktirilmesi ve mevcut kırışıklıkların azaltılması sağlanabilir. Düzenli cilt bakımı yaparak ve doğal bitkisel yağlar ve maskeler kullanarak, göz çevresi kırışıklıkları için doğal çözümler bulabilirsiniz.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Doğal Maskeler

Havuçlu Göz Maskesi

Karoten bakımından zengin olan havuçla hazırlanan göz maskesi sayesinde, cildinizde mükemmel bir görünüm elde edebilirsiniz. Karoten, cilt sağlığını korumanın yanı sıra, göz çevresi kırışıklıklarının azaltılmasında da etkilidir. Ciltte antioksidan etkiye yol açan A vitaminine dönüşür. Maskeyi hazırlamak için, büyük boyda bir havucu rondodan geçirerek suyunu çıkarın. Buna 1 çay kaşığı badem yağı ilave ederek, buzdolabında 2 saat kadar bekletin. Ardından karışımı serin serin göz çevresine sürerek, yarım saat kadar bekleyin. Havuç maskesi düzenli olarak uygulandığında, kırışıklıkların azaldığı rahatlıkla görülebilir.

Muzlu Göz Maskesi

A ve C vitamini içeren muzun ciltte yaşlanma etkilerini azaltıcı etkisi vardır. Cildinizi yenileyerek, korunmasına destek olur. Göz çevresi kırışıklıklarından yakınanlar için doğal çözümlerden biridir. Tabağın içinde ezeceğiniz 1 adet olgun muza 1-2 çay kaşığı gül suyu ilave edin. Bunu göz çevresine sürerek, yarım saat bekleyin. Ardından ılık suyla cildinizi temizleyin.

Lahana Göz Maskesi

Lahana, antioksidan etkisini cildinizde de gösterir. Lahana yapraklarının suyunu çıkararak, göz çevresine masajla uygulayın. Bunu 20 dakika beklettikten sonra, cildin soğuk suyla yıkanması gerekir. Soğuk su şok etkisi yaratacağından, lahana maskesinin etkisini kısa sürede göreceksiniz.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı, göz ve dudak çevresi kırışıklıkları için kullanılabilir. Yumurta akını direkt olarak cildinize sürerek, kuruması için bekleyin. Daha sonra soğuk suya batırılan bir pamukla cildinizi temizleyebilirsiniz. Tamamen cildinizden kalıntıları temizledikten sonra, cildinizi yıkayabilirsiniz.

Göz Çevresi Kırışıklıklarında Kullanılan Bitkisel Yağlar

Kayısı Çekirdeği Yağı

A vitamini içeren bu bitkisel yağ, cildin gençlik aşısı gibidir. Kırışıklık ve lekelerde son derece yararlıdır. Cildiniz kuruysa, kırışıklık oluşumuna daha yatkın olur. Kimyasal içeren nemlendiriciler yerine kayısı çekirdeği yağını tercih edebilirsiniz.

Doğal Saf Zeytinyağı

Beslenmede olduğu kadar, cilt bakımında da zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Göz çevresine masajla birlikte tatbik edildiğinde hem nemlendirme hem de kırışıklıkları giderme etkisinden yararlanabilirsiniz. Elbette bu yağı düzenli şekilde kullanmalısınız. Antioksidan etkisiyle kırışıklık ve lekeler için imdadınıza koşacaktır.

Buğday Yağı

Özellikle göz çevresi kırışıklıklarına dur demek istiyorsanız, buğday yağından destek almalısınız. Bir yandan da yeni kırışıklıklara engel olursunuz. Satın aldığınız çoğu kozmetik ürünün içeriğinde de bu yağ kullanılmaktadır. İçeriğinde E vitamini bulunduğu için cildinizi yenilemeye ve kırışıklıklardan kurtulmaya hazırlanın. Masajla cildinize sürerek, yarım saat sonra ılık suyla cildinizi arındırabilirsiniz. Üstelik yumuşacık bir cildiniz olur.

Göz çevresi kırışıklıklarından kurtulmak için, güneş ışığından korunmayı ihmal etmeyin. Cildinizin tazeliğini koruması, esnekliğini kaybetmemesi için bol su içmeye özen gösterin. Beslenme düzenine de dikkat ettiğinizde, uygulayacağınız doğal çözümlerden en yüksek faydayı sağlarsınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Damarları Hastalıkları

Göz Damarları Hastalıkları

Güncel

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Belirtileri ve Tedavisi