Göz Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?
07 Temmuz 2024

Göz Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?

Göz Filmi

Göz filmi, 4 Temmuz 2014 tarihinde vizyona girmiştir ve 1 saat 40 dakika süren filmin yönetmenliğini Mike Flanagan üstlenmiştir. Karen Gillan, Brenton Thwaites ve Katee Sackhoff gibi oyuncuların yer aldığı ABD yapımı film, fantastik ve korku türündedir.

Göz Filminin Konusu

Kaylie, çocukluk yıllarında yaşadığı bir travmanın ardından uzun yıllar boyunca erkek kardeşi Tim tarafından ailesini öldürmekle suçlanmıştır. Kaylie, Tim ile arasındaki sorunları düzeltmeye çalışmakta fakat bir türlü başaramamaktadır. Kaylie, bu arada sahibi belirsiz antika bir aynayı şüphelerinin merkezine koymuştur. Bu esrarengiz aynanın ilk sahibi bilinmedik bir şekilde ortadan kaybolmuştur ve bu aynanın kendisine bakanları ele geçirme gibi bir yeteneği bulunmaktadır. Bu durum, Kaylie'nin araştırmasını derinleştirmesine sebep olmaktadır. Kaylie, ailesinin Tim tarafından öldürülmediğini ve bunu doğaüstü bir varlığın yapmış olabileceğini düşünmektedir. Kaylie, bu cinayetin asıl suçlusunu bulup, erkek kardeşini temize çıkarmak için elinden geleni yapmaya hazırdır, sonu tehlikeli bile olsa.

Göz Filminin Eleştirisi

Filmin ismi olan "Oculus" kelimesinin anlamı, ayna olmaktan ziyade Roma ve Bizans mimarisindeki açık kubbelerin ismidir. Bu bağlamda, aynalar yapılar iç ve dış ayrımını yok etmek ve geçirgen bir yapıya dönüştürmekte ve bu geçirgen yapıya dönüşme esnasında çevresindekilerle bütünleşmektedir. Tıpkı, Göz filminde esrarengiz bir aynanın geçmiş ile gelecek ve gerçek ile hayal dünyası arasındaki geçirgenliğe neden olması ve izleyiciyi de bu bulmacaya davet etmesi gibi.

Bir ailenin facia sonucu dağılması, iki kardeşin gerçeklikten uzak ilişkisi ve yüksek tondaki müzik ile birleşerek oldukça sıradan bir girişle başlayan Göz filmi, daha sonra ilerledikçe seyirciyi yavaş yavaş kendine bağlayarak, profesyonelce yapılmış geri dönüş teknikleri ve kurgusu ile tüyleri diken diken etmeyi başarıyor. Bu anlamda Göz filminin başarılı bir film olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bu filmin çekimleri de sadece 3 hafta sürmüştür.

Filmin Hikayesi

Göz filmini en güçlü kılan yan hikayesi olmamaktadır. Filmde, bir ayna ve onun etrafında kurulu paralel kurgu yöntemiyle ince ince işlenmiş iki ayrı hikayeyi aynı anda izlemekteyiz. 10 yıl öncesini anlatan hikayede, huzurları bir ayna sebebiyle kaçan anne baba ve iki çocuk görmekteyiz. Sonunda yaşanan trajedi ile çocuklardan birinin akıl hastanesine gönderilmesini izlemekteyiz. Diğer hikâye ise günümüzde geçmektedir; genç kız, akıl hastanesinden çıkan erkek kardeşi ile esrarengiz ayna üzerinde uğraşarak ailesinin katliamının gizemini çözmeye ve aynayı bir itirafa zorlamaya çalışmaktadır.

Oyuncu Kadrosu

Göz filminde Kaylie Russel rolünü Karen Gillan, 12 yaşındaki Kaylie Russel rolünü Annalise Basso, Tim Russel rolünü Brenton Thwaites, 10 yaşındaki halini ise Garret Ryan canlandırmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni