Göz Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
13 Temmuz 2024

Göz Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Damlası

Göz damlası, çeşitli göz sorunlarının tedavisinde kullanılan tıbbi bir ilaçtır. Göz alerjilerinde, göz zarının iltihaplanmasında, gözdeki toz ve duman tahrişlerinde, göz yorgunluğunda ortaya çıkan yanma, ödem, kanlanma, göz yaşarması, ağrı ve kaşıntı gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Göz damlasının çalışma mekanizması, göz içinde bulunan kan damarlarının daraltılması şeklinde gerçekleşir. Göz damlası kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Hastanın ihtiyacını karşılayacak, sorununu ortadan kaldıracak ve tedaviyi sağlayacak türde göz damlası seçimi yapılmalıdır.

Göz Damlası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz damlası kullanırken ilaçların içindeki etken maddelere alerji olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Özellikle göz tansiyonu olan kişiler buna çok dikkat etmelidir. Gözlerinde lens kullanan kişiler, göz damlası kullanırken lensleri takmak için 15-20 dakika kadar beklemelidir. İlacın uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır; en fazla 48 saat ile 72 saat arasında kullanılmalıdır. Göz damlası kullanımı sırasında gözlerde kızarma, görme değişiklikleri, gözlerde ağrı, ışığa hassasiyet, çift görme, görme sırasında lekelerin oluşması gibi sorunlar ortaya çıkarsa hemen doktora başvurulmalıdır. Göz damlası kullanımı sırasında şikayetler geçmezse veya daha da kötüleşirse mutlaka doktorla iletişime geçilmelidir.

Göz damlasını kullanacak hastaların şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, koroner arter hastalığı, tiroit bozukluğu gibi rahatsızlıkları varsa, bunları mutlaka doktorlarına bildirmeleri gerekir. Ayrıca, gebeliğin herhangi bir döneminde olan kadınlar ve emzirme döneminde olan kadınlar göz damlasını doktor tavsiyesiyle kullanmalıdır.

Göz Damlası Nasıl Kullanılmalıdır?

İlacın doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Tedavi süresince doktorun önerilerine uyulmalıdır. Göz damlası kullanırken baş hafifçe arkaya doğru yatırılmalı, göz kapağı aşağı doğru çekilerek yukarıya bakarken damlatılmalıdır. Damlatıldıktan sonra göz kapağı kapatılmalı ve parmakla gözün iç kenarına hafifçe bastırılmalıdır. Bir dakika kadar bu şekilde bekleyerek, göz damlasının göz yaşı kanalından akması engellenmelidir. Eğer aynı göze yeniden göz damlası damlatılacaksa, en az 5 dakika süreyle beklenmelidir. Diğer göze uygulama yapılacaksa, ardından damlatılabilir. En önemli konu, göz damlasının ucunun hijyenik ve steril bir şekilde korunmasının sağlanmasıdır.

Göz Damlası Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Göz damlası kullanımı sırasında aşağıdaki durumlara dikkat edilmelidir:

  • Göz damlasını sadece önerilen dozda kullanmak.
  • İlaç şişesinin ucunun göz veya başka bir yüzeyle temas etmemesine özen göstermek.
  • Her kullanımdan sonra şişenin kapağını sıkıca kapatmak.
  • İlacı oda sıcaklığında saklamak ve doğrudan güneş ışığından korumak.
  • Göz damlasının son kullanma tarihini kontrol etmek ve tarihi geçmiş damlaları kullanmamak.

Göz sağlığı, genel sağlığınızın önemli bir parçasıdır ve göz damlası kullanımı konusunda dikkatli olmanız, olası komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Renkleri Nelerdir?

Göz Renkleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Neden Seyirir?

Göz Neden Seyirir?

Göz Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Damlası Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göz Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tembelliği Belirtileri ve Tedavisi

Pörtlek Göz Belirtileri ve Tedavisi

Pörtlek Göz Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Göz Altı Morlukları Nasıl Giderilir?

Güncel

Biyonik Göz Türleri ve Özellikleri

Biyonik Göz Türleri ve Özellikleri

Güncel

Göz Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?

Göz Filmi Nedir ve Nasıl Çekilir?