gozhastaliklari.gen.tr https://www.gozhastaliklari.gen.tr Göz, Göz Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, gozhastaliklari.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Wed, 16 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Göz Arpacığı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-arpacigi.html Sun, 14 Oct 2018 13:25:25 +0000 Göz Arpacığı mikrobik kökenli olan, göz ve göz kapaklarında oluşan bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Herkesi etkileyebilen bir rahatsızlık olarak bu enfeksiyonun oluşumu dış etkenlerden kaynaklanabilmektedir. Dı Göz Arpacığı mikrobik kökenli olan, göz ve göz kapaklarında oluşan bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Herkesi etkileyebilen bir rahatsızlık olarak bu enfeksiyonun oluşumu dış etkenlerden kaynaklanabilmektedir. Dış etkilerin yanı sıra bakterilerin enfekte olmasına bağlı olarak da bu sorunun ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir.

Kişinin vücudunda direncin düşmesine bağlı olarak bakterilerin baskın hale geldiği bir ortamın oluşması söz konusu olabilir. Bu durum da gözleri etkileyerek göz arpacığı oluşmasına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlığın oluşmasında gerekli hijyen koşullarının sağlanamamasının büyük bir etkisi bulunmaktadır ve bu durum bu enfeksiyonların oluşması için büyük risk oluşturmaktadır. Bu enfeksiyonların oluşmasında sanıldığının aksine kalıtsal özelliklerin herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak aynı ortamda bulunan kişilerin bu enfeksiyondan etkilenmesi söz konusu olabilir, yani bu enfeksiyon bulaşıcı bir durumdur.  Bazı kişilerin tedavi edilmelerine rağmen tekrar aynı sorunu yaşamaları da söz konusu olabilmektedir. Bilhassa kirpik diplerinde iltihap oluşması durumunda arpacığın oluşma ve tekrar etme olasılığının daha yüksek olduğunu görebilmek mümkün olduğunda iltihaplı olmaları durumunda muhakkak tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Göz Arpacığı
İki farklı şekilde değerlendirilebilen göz arpacığı aniden meydana gelen akut arpacı ile iç ve dış olarak iki çeşidi bulunan kronik arpacık olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlardan dış arpacık dediğimiz türde arpacığın göz kapağının dışında, iç arpacıkta ise arpacığın göze yakın olduğunu görebilmek mümkündür. Her ne kadar bu türlerin ilaçların etkisi ile ya da kendiliğinden geçtiğini görebilmek mümkün olsa da kronik olan bu tür arpacıklar tekrar meydana gelebilmektedir. Vücut direncinin düşmesiyle beraber tekrar alevlenmeleri ve daha şiddetli bir arpacığın meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Bu tür arpacıklar tedavi edilmedikleri takdirde çevreye yayılmaları da kaçınılmaz olabilmektedir. Bu durumda gözde ve göz çevresinde şişliklerin meydana gelmesi söz konusu olabileceği gibi enfeksiyonun boyutlarının büyümesi mümkün olacağından ilerlemeden tedavi edilmeleri gerekir.
]]>
Göz Duası https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-duasi.html Sun, 14 Oct 2018 22:47:42 +0000 Göz duası, gözlerin rahatsızlığında okunmaktadır. Gözlerde meydana gelen rahatsızlıklarda okunan bu dua gözün eski haline dönmesine olanak sağlar. Dua ederek gözlerimizi yüce Allah'tan şifa isteriz. Sizlere göz için ya Göz duası, gözlerin rahatsızlığında okunmaktadır. Gözlerde meydana gelen rahatsızlıklarda okunan bu dua gözün eski haline dönmesine olanak sağlar. Dua ederek gözlerimizi yüce Allah'tan şifa isteriz. Sizlere göz için yapilacak olan duayı belirteceğim. 

Göz Duası

Allâhümme innî es'elüke ve eteveccehü ileyke bi habiybikel mustafâ ındeke yâ habiybenâ yâ muhammedü innâ netevesselü bike ilâ rabbike feşfa' lenâ ındel mevlel azıymî yâ nı'mer rasûlüt tâhir. Allâhümme şeffı'hü fînâ bi câhihî ındek. Allâhümme vec'alnâ min hayril müsalliyne vel müsellimiyne aleyhi ve min hayril mükarrabiyne minhü vel vâ...ridiyne aleyh. Ve min ahyâril mühıbbiyne fîhi vel mahbûbiyne ledeyh. Ve ferrıhnâ bihî fi arasâtil kıyameti vec'alhü lenâ deliylen ilâ cennetin neıymi bi lâ meûnetin ve lâ meşekkatin ve lâ münâkaşetil hısâbi vec'alhü mukbilen aleynâ ve lâ tec'alhü ğâdıben aleynâ vağfir lenâ ve li cemiy'ıl müslimiynel ahyâi minhüm vel meyyitiyne ve âhıru da'vânâ enil hamdü lillâhi rabbil âlemiyn.
Göz Duası
Anlamı:

"Allah'ım, Habibin Mustafa hürmetine senden niyaz ediyor, sana yöneliyorum. Ey hepimizin sevgilisi Muhammed, ey en güzel ve temiz Peygamber, bizler seni Rabbine vesile ediyoruz, sen de yüce Mevlâ nezdinde bize şefaatçi ol! Allahım, nezd-i ilahindeki kadr ü kıymeti hürmetine onu bize şefaatçi kıl! Allahım, bir de bizi ona en iyi salat ve selam okuyanlardan, ona en iyi yaklaşanlardan ve yönelenlerden, onu sevenlerin en önde gelenlerinden ve onun nezdinde sevilenlerden eyle! Kıyamet arasatında onun hürmetine bizi sevindir, sıkıntısız ve meşakkatsizce ve hesaba en ince ayrıntılarına kadar çekilmeksizin Neıym cennetine giderken onu bize rehber eyle! Onun bize teveccühünü sağla ve o bizden hoşnutsuzluk duymasın! Bizleri ve hayatta olsun, ölü olsun bütün mü'minleri affeyle! Duamızın sonu da şudur: Alemlerin Rabbi Allah'a hamdolsun!"

Göz duası göz rahatsızlığı olan kişilerin okuması gözlere şifa yazdırır. Diğer bir göz duası ise;

“Allahümme metti’nî bi basarî ve’c’alhü’l-vârise minnî,ve erinî fi’l-adüvvi se’rî,ve’nsurnî alâ men zalemenî.”

Anlamı:

"Allah'ım,gözümden beni yararlandır ve ölünceye kadar onu sıhhat ve afiyette kıl. Düşmanıma karşı intikamımı bana göster ve bana zulmedene karşı da yardım ihsan eyle."
]]>
Göz Bozukluğu https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-bozuklugu.html Mon, 15 Oct 2018 10:56:28 +0000 Göz Bozukluğu, gözün işlevlerini tam ya da doğru olarak yerine getirememesine bağlı olarak ortaya çıkan görme problemleridir. Gözümüz baktığımız cisimlerden yansımakta olan ışınları ilk olarak göz önünde bulunan korne Göz Bozukluğu, gözün işlevlerini tam ya da doğru olarak yerine getirememesine bağlı olarak ortaya çıkan görme problemleridir. Gözümüz baktığımız cisimlerden yansımakta olan ışınları ilk olarak göz önünde bulunan kornea adlı saydam tabaka ve içinde bulunan lens adlı mercek tarafından kırıp gözün en arkasında yer alan ve sinir liflerinden meydana gelmekte olan Retina tabakasına iletir. Retinada meydana gelen cisim görüntüsünün optik sinir aracılığıyla beyindeki görme merkezine taşınmasıyla görme oluşmaktadır. Bu sistemde bir aksamanın olması göz bozukluklarının yaşanmasına neden olmaktadır.

Astigmatizma, miyop, hipermetrop ve katarakt yaygın olarak görülen göz bozukluğu çeşitleri arasında yer almaktadır. Bunlardan astigmatizma, kırma kusurlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rahatsızlık ışığın retinada odaklanmasını engelleyerek görüntünün beyinde doğru şekilde yorumlanmasına engel olabilmektedir. Genellikle kornea eğikliğinin hafif yumurta şeklinde sahip olmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu bozukluğun olduğu kişilerde hem uzak hem de yakın objeleri bulanık olarak görme söz konusudur ve bu durum da kişide göz kayması ve göz yorgunluğu gibi problemlere yol açmaktadır.

Göz Bozukluğu
Bir başka göz bozukluğu olan miyop sorununda kişinin yakınında bulunan objeleri net, ancak uzaktaki objeleri bulanık görmesi söz konusudur. Bu bozukluğa sahip kişilerde gözün ön arka uzunluğunun normalden daha fazla veya korneanın kurvatürünün çok dik olduğunu görebilmek mümkündür. Hipermetrop sorununa baktığımız zaman ise yakın objelerin bulanık, uzak objelerin net olarak görülmesinin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum yakın çalışma sonrasında kişinin bulanık görmeye başlamasına bağlı olarak rahatsızlık ve yorgunluk hissetmesi söz konusu olmaktadır. Bu bozukluğa sahip gözde göz küresinin küçük olduğunu ya da korneanın çok düz olduğunu görmek söz konusudur.
]]>
Göz Akması https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-akmasi.html Tue, 16 Oct 2018 02:38:56 +0000 Göz akması, Yerine göre çok önemli olmayan bir sıkıntıyken bazen çok ciddi problemlere sebebiyet vermektedir. Gözyaşı, gözlerin yağlanması ve göz içindeki ve dışında ki yabancı maddelerin atılması için oldukça
Göz akması, Yerine göre çok önemli olmayan bir sıkıntıyken bazen çok ciddi problemlere sebebiyet vermektedir. Gözyaşı, gözlerin yağlanması ve göz içindeki ve dışında ki yabancı maddelerin atılması için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Aşırı gözyaşı göz sulanmasına sebebiyet vermekte buda gözümüzün sağlığı için zararlıdır. Tıp dilinde göz sulanmasının adı " EPİFORA " dır. Epiforanın bir çok nedenleri bulunmaktadır. Bu belirtileri ortadan kaldırmak için bir çok yol izlenebilir.

Göz akmasının nedenleri
 • Alerjiler: Göz alerjisi, göz akmasının en önemli sebebidir. Toz, hayvan kepeği ve polen gibi yabancı maddelere karşı vücudumuz tepki vermekte ve histamin salgılamaya başlamaktadır. Bu durumlarda ise; gözlerde sulanma, kaşıntı, şişme veya kanlanma meydana gelmektedir.
 • İlaçlar: Kullandığımız bazı ilaçlarda gözlerimizin akmasına neden olmaktadır. Örnegin; epinefrin, göz damlaları ve bazı kemoterapi ilaçları.
 • Enfeksiyonlar
 • Göz yaşı kanalında tıkanma: Göz yaşı kanalları göz yaşı üretemez fakat göz yaşını dışarı atmakla görevlidir. Bu kanallar her hangi bir nedenden dolayı tıkanması, gözyaşı akmasına sebep olabilmektedir.
 • Göz yaşı kanalının gelişmemiş olması: Bebeklerde göz akmasının yaygın sebebi, o yaşta henüz tam olarak gelişmeyen gözyaşı kanallarının bloke olmasından kaynaklanmaktadır. Bloke halde olan kanallar zamanla kendiliğinden açılmaktadır.
Göz Akması
Diğer yaygın nedenler
 • Nezle, göz nezlesi ve saman nezlesi
 • Gözyaşı üretiminde azalma
 • Alt göz kapakciğın dışarıya doğru dönmesi
 • Göz kanallarıda enfeksiyon gelişmesi
 • Drahoma
Nadir görülen nedenler
 • Kronik sinüzit
 • Radyasyon terapisi
 • Yaşlanma
 • Göze gelen darbe
 • Tiroit düzensizlikleri
Göz akması belirtileri: Bu belirtiler gözlerde yanma, kanlanma, kaşınma, ağrı, görsel hassasiyetinde azalma olarak sayabiliriz.

Göz akması tedavisi
 • Göz damlaları: Özelikle gözlerimizin aşırı kurumasından kaynaklanan göz akması için kullanılırsa etkili olmaktadır.
 • Antihistaminik kullanmak: Göz akması çoğu zaman alerjik durumlarda ortaya çıkmaktadır. Alerjilerin neden olduğu göz akmalarında etkilidir.
 • Kontakt lensleri çıkarmak: Göz akmaları kesilmiyorsa ve de lens kullanıyorsanız lenslerinizi çıkarmanız gerekir. Kontakt lensler göz sulanmasını artırarak kullandığınız göz damlasınında etkisini azaltır.
 • Antibiyotik kullanma: Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklere olumlu cevap vermektedir. 
 • Ameliyat: Eğer göz akmanız  yukardaki tedavi şekillerine cevap vermiyorsa en son olarak ameliyatı düşünebiliriz. Göz ameliyatlarında amaç, hasarlı olan gözün lokal anestezi yoluyla gözyaşı kanallarının genişletilmesi vasıtasıyla gözyaşının düzenli bir şekilde atılmasını sağlamaktır.
]]>
Göz Altı Kuruluğu https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-alti-kurulugu.html Wed, 17 Oct 2018 01:10:27 +0000 Göz Altı Kuruluğu, İnsan vücudunun en hassas bölgelerinden biri olan göz altı, tabi ki bu hassaslığından dolayı birçok soruna neden olmaktadır. Bu sorunlardan en önemlisi ise göz altı kuruluğu problemidir. Özelli Göz Altı Kuruluğu, İnsan vücudunun en hassas bölgelerinden biri olan göz altı, tabi ki bu hassaslığından dolayı birçok soruna neden olmaktadır. Bu sorunlardan en önemlisi ise göz altı kuruluğu problemidir. Özellikle kadınlarda sorun haline gelen bu durum birçok yöntem ile ortadan kaldırılabilmektedir. Durum her ne kadar önlenebilir olsa bile ne yazık ki insanlarda bu sorun büyütülmektedir. Bunun en büyük nedeni insanların bu sorunun ortadan kaldırılması için yapılması gereken şeyleri aksatması ya da uygulamama gibi durumlarıdır.  İnanılmaz hassaslığa sahip olan bu bölge özellikle bazı mevsimlerde kuruyarak insanlarda hem estetik görünüm olsun hem diğer sorunlar olsun büyük rahatsızlıklar vermektedir. Aslında bu problemin tedavisi tıbbi yöntemler olsun ya da bitkisel yöntemler olsun kolayca üstesinden gelinebilir. Bunun için öncelikle göz altı kuruluğu probleminin neden olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bunun için göz altı kuruluğu sizlerde de görülüyorsa kesinlikle önemseyerek doktorunuza gidin. Birçok insanın en büyük hatası işte bu durumda göz ardı ederek herhangi bir doktor muayenesi yaptırmamalıdır. Bazen bu durumun ciltten başka nedenleri de olabilir. Bu nedenle göz kuruluğunu dikkate almalısınız. 

Göz kuruluğu probleminin en büyük nedeni tabi ki kişinin hassas cildidir. Hassas ciltler özellikle mevsim geçişlerinde kuruyarak dökülme durumları ile sizleri karşı karşıya bırakabilmektedir. Bu durumda bu sorunun önüne geçmeniz mevsim değişimi boyunca göz altı kuruması görülen bölgelere bol bol nemlendirici kremler sürmektir. Böylece cildinizden kaynaklanan bu sorun çözülebilir. Bunun yanında bu sorunun diğer nedenlerinden biri ise yaz aylarında tüm ciltte olduğu gibi göz altlarında da oluşan güneş yanığı nedeni ile kuruluk durumlarıdır. Özellikle çok fazla güneşte kalan insanlarda göz altı kuruluğu bu nedene bağlı olarak çok daha fazla görülebilmektedir.  Bu durumun tıbbi olarak çok fazla bir tehlikesi yoktur. Fakat kuruluktan dolayı meydana gelen dökülmeler estetik olarak sizlere sorun olabilmektedir. Bu nedenle gerekli önlemleri önceden almanız bu tür problemlerle karşılaşmanızı önleyebilmektedir.  Bunun yanında daha çok çocuklarda görülen göz altı kuruluğu sorunu genellikle hijyen eksikliğinden kaynaklanan bir durumdur. Eğer sorun bu nedenden dolayı meydana geliyorsa sizler müdahale etmediğiniz sürece bu kuruluk burun çevresine doğru yayılmaya başlayacaktır. İşte bu nedenlerin varlığından dolayı göz kuruluğu sorunu görülen kişiler her ne nedenle olursa olsun mutlaka müdahale etmek zorundadır. 

Göz Altı Kuruluğu
Daha birçok nedeni olan göz altı kuruluğu problemi birçok tedavi yöntemi ile ortadan kaldırılmaktadır. Aslında çok fazla tedavi gerektirmeyen bu kuruluk problemi için doktorunuzun tavsiye ettiği tıbbi krem ve ilaçları kullanarak kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Eğer isterseniz doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanacağınız bitkisel ürünlerle bu gibi sorunları rahat bir şekilde evlerinizde ortadan kaldırabilirsiniz. Birçok insan göz altı kuruluğu sorunlarını bu şekilde kolayca atlatarak normal yaşamına dönmektedir. Sizlerde bu gibi sorunlardan kurtulmak için bazı bitkisel maddelerle tedaviler yapabilirsiniz. Fakat bu maddelerin kesinlikle göze temas etmesini önlemelisiniz. 
]]>
Göz Altı Torbaları Ameliyatı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-alti-torbalari-ameliyati.html Wed, 17 Oct 2018 04:55:31 +0000 Göz altı torbaları ameliyatı, Göz kapağı estetiği, bizim ülkemizde sık yaptırılan estetik ameliyatlarından biridir. Üst ve alt göz kapağı ameliyatlarıyla cerrahi müdahale yöntemine başvurulmaktadır. Göz kapağı est Göz altı torbaları ameliyatı, Göz kapağı estetiği, bizim ülkemizde sık yaptırılan estetik ameliyatlarından biridir. Üst ve alt göz kapağı ameliyatlarıyla cerrahi müdahale yöntemine başvurulmaktadır. Göz kapağı estetiği iki bölge oluşturur. Bunlar sırasıyla gevşeme, sarkma, yağlanma gibi üst göz kapağı sorunlarıdır. Alt göz kapağı sorunları ise; yağlanma, torbalanma ve derin çizgiler oluşumudur. Alt göz kapağı sorunlarına halk dilinde göz altı torbalanması adı verilmektedir. Göz altı torbaları kalıtsal değilse kırklı yaşların başlarından itibaren kendini göstermeye başlamaktadır. Göz kapağı estetiğini bozmakta olan göz altı torbaları aynı zamanda kişinin normal hayatında, yanlış algı ve izlenim vermesine de yol açmaktadır. Alın derimiz yaşımız ilerledikçe aşağıya doğru kaymaya başlar. Bu durum kaşlarımızında üst göz kapaklarının üzerine düşmesini sağlar. Bu sebeple yükü fazla kaldıramayan göz üstü kapakları aşağıya doğru kayar. Göz küremizi çevreleyen ona yardımcı olan yağ torbalarıni alt göz kapağından ayıran ince bir zar bulunmaktadır. Bu elastik zar bariyer görevi görmektedir. Yaşımız ilerledikçe bu zar görevini yapamayacak duruma gelerek, yağ torbalarımızın dışarıya doğru taşmasına engel olamaz. Bunları bize görünümü göz torbaları şeklindedir. Pek zor olmayan bir ameliyatla göz altımızda oluşan torbacıkları birkaç saat içinde alınabilmektedir. Bu ameliyat göz altı torbalarındaki derinin kesilip fazlalığı alındıktan sonra tekrar dikilmesi işlemidir. 

Göz Altı Torbaları Ameliyatı
Göz altı torbaları nedenleri
 • Genetik nedenler: Ailede birkaç bireyde genç yaşta göz altı torba oluşumu genetik olarak ortaya çıkıyorsa, hasta adayımızda genç yaşta bu durum ortaya çıkmaktadır.
 • Çevresel nedenler: Alkol ve sigara kullanımı, madde bağımlılığı, uyku düzensizliği, aşırı elektronik aletlerle uğraşma göz altı torbalarının oluşmasında etkili bir yere sahiptir.
 • Yaşlanma: Ortalama olarak kırklı yaşların başlarında başlamaktadır. Bu yaşlarda göz altı derimiz işlevini kaybetmeye başlayarak, metabolizma yavaşladığından yağlanma oluşabilmektedir. Buda torbaların oluşmasında önemli bir yere sahiptir.Göz çevresinin bütününü etkileyen bu durumlarda ameliyat yapılabilmektedir. 
Göz altı torbaları ameliyat öncesi hazırlıklar

Ameliyat öncesinde gerçekleştirilen hasta-doktor görüşmesinde bu durum değerlendirilmektedir. Torbalanmaya sebep olan sarkma, deri fazlalığı, deri altı yağ miktarı ve kaslardaki olası gevşeme tespit edilerek ameliyat planlaması yapılmaktadır. Hastanın ciddi bir kronik hastalığı olup olmadığı ameliyat öncesinde doktor tarafından dikkate alınmak zorundadır.

Göz altı torbaları ameliyatı

Ameliyat günü birlik yapılan cerrahi bir müdahaledir. Genel olarak lokal anestezi ile yapılır. Ortalama olarak 1-2 saat kadar sürmektedir. Kirpik altından yada alt göz kapağından acılan kesiklerden girilerek, göz altında oluşan yağ dokusuna ve kas yıpranmalarını lazer ile müdahale edilir. Gevşeyen ve görevini yapamayan fazla deri dokuları alınarak göz altı gezdirilir. İzlerin belli olmaması için estetik dikişler atılır. Ameliyatımız böylelikle tamamlanmış olmaktadır. Hastamızın ameliyat yerindeki şişlikler on gün içinde kaybolmaktadır.15 gün içinde hasta tamamen iyileşmiş olmaktadır.
]]>
Çocuklarda Göz Çapaklanması https://www.gozhastaliklari.gen.tr/cocuklarda-goz-capaklanmasi.html Wed, 17 Oct 2018 17:56:06 +0000 Çocuklarda göz çapaklanması, Çapaklanma olayını şu şekilde tanımlayabiliriz. Gözlere bulaşan küçük bir enfeksiyon sebebi ile oluşan, koyu sarı renkte bir sıvı oluşması ve bu sıvının kuruyarak  kabuklanmasıdır.  Çocuklarda göz çapaklanması, Çapaklanma olayını şu şekilde tanımlayabiliriz. Gözlere bulaşan küçük bir enfeksiyon sebebi ile oluşan, koyu sarı renkte bir sıvı oluşması ve bu sıvının kuruyarak  kabuklanmasıdır. Havaların sıcaklığının düşmesi ile birlikte, çocukların üst solunum yolları iltihapları artış göstermektedir. Bu duruma bağlı olarak da gözde ki enfeksiyonlarda yükseliş olmaktadır. Çocuk hastalarda  tespit edilen bu çapaklanma olayı farklı nedenlerde oluşabilir.

Tozlu bir ortama maruz kalmak, güneş ışığına doğrudan maruz kalmak, bahar dönemindeki polenleri solumak gibi alerjik nedenlerle oluşabileceği gibi bir takım virüsler, bakteriler, parazitler ve gözyaşı kanalı tıkanıklığı nedeni ile de oluşabilmektedir.

Gözde çapaklanma oluşumunun belirtisi göz içerisinde görülen kızarıklık, gözde kızarıklıkla beraber göz sulanması olması ve kirpiklere yapışan kepeğe benzeyen oluşumların tespit edilmesidir.

Çapaklanma çocuklarda daha fazla görülür. Eğer ciddiye alınmaz ise ilerleyen zamanlarda ciddi göz sorunlarına sebep olabilir. Çünkü kimi hallerde sorun teşkil eden göz rahatsızlıklarının bir belirtisi olarak gözde çapaklanma meydana gelebilir. Çapaklanma daha çok gözyaşı kanalının tıkanmasında ve  konjunktivit rahatsızlığında görülür. Konjunktivit rahatsızlığı da daha çok çocuk hastalara gözlenmektedir. Çocuk hastalar daha alerjik bir bedene sahip olduklarından dolayı, alerjik konjinktivit çocukluk döneminde daha sık gözlenmektedir fakat yaş ilerledikçe azalma eğilimi gösterir. Kreş, yurt ve okullarda çocuklar birbirlerine daha yakın bulunduklarından dolayı, aynı oyuncakları ve ortak eşyaları kullanıp sonrasında da elleri ile gözlerini sıklıkla ovuşturduklarından dolayı bu rahatsızlık gözlemlenmektedir. Çocukların kirli oyunlarla oynayıp sonrasında da ellerini temizce yıkama gibi bir alışkanlığı olmadığından dolayı mikrobik konjunktivitler de çocuk yaştaki bireylerde daha fazla görülüyor. Gözyaşı kanalının tıkanması ise sürekli çapak ve akıntı oluşmasına sebep olur. Gözyaşı kanalı, gözlerden burna uzanan, gözyaşlarını burna eriştiren bir kanaldır. Bu kanal çocukta bazen tıkalı olabilir. Kontrole gidilen doktor bu kanalın tıkalı olduğunu tespit ederse masaj yapılmasını önerecektir. 6 ay gibi bir süreçte bu durum düzelebilir. Ayrıca her ne sebeple  olursa olsun çapaklanma sorunu ciddiye alınmalıdır. Eğer umursanmaz ise görme kayıplarına kadar ilerleme gösterebilir.

Çocuklarda Göz Çapaklanması
Çapaklanma Tedavisi Nasıl Yapılıyor

Çapaklanma bakterilerin neden olduğu bir konjunktivit ise antibiotikli damlalar ve merhemler önerilerek gözdeki çapaklanma tedavi edilmiş oluyor. Çapaklanma da virüslerin etkisi varsa ilaçla tedavisi pek kolay olmuyor. Çünkü viral konjunktivitler antibiotik ilaçlara cevap vermez. Bu sebepli oluşan çapaklanma da rahatsızlığın klinik seyrine göre hastalık belirtilerini azaltmaya yönelik bir takım tedavi şekillleri uygulanır. Eğer çapaklanma alerji sebepli ise çapaklanmanın nedeni olan alerjiyi önleyici ve alerjiyi giderici damlalar ve soğuk kompres uygulanır.

Tedaviye Rağmen Hastalık Tekrar Eder mi

Tedavi önerilen müddetten daha kısa tutulmuş ise çapaklanma sorunu devam edebilir. Ayrıca alerjik ya da toksik bir etkene yine maruz kalmak çapaklanmayı tekrarlayabilir. Konjunktivite sebep olan çok fazla virüs bulunmaktadır ve bu virüsler süerkli değişim hali içerisindedirler. Rahatsızlık yapabilecek yeni virüsler ve bakterilerle karşı karşıya geldiğimizde konjunktivit kendini tekrarlayabilir.

Çapaklanmanın Tekrar Oluşmaması İçin Neler Yapmak Gerekir
 • Konjunktivitin önüne geçmenin en iyi yolu el yıkamaya özen göstermektir.
 • Eğer gözlerimizde zaten mevcut bir enfeksiyon varsa elimizi ya da çevresine sürdüğümüzde elimizi]]> Genetik Göz Altı Morlukları https://www.gozhastaliklari.gen.tr/genetik-goz-alti-morluklari.html Thu, 18 Oct 2018 09:01:30 +0000 Genetik göz altı morlukları, genetik ya da çevresel etmenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genetik etmenlere bağlı olarak oluşan göz altı morlukları, bireyin cilt yapısına bağlıdır. Beyaz tenli olan bireylerde göz Genetik göz altı morlukları, genetik ya da çevresel etmenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genetik etmenlere bağlı olarak oluşan göz altı morlukları, bireyin cilt yapısına bağlıdır. Beyaz tenli olan bireylerde göz çevresinde ten ince ve beyaz bir tona sahip olduğundan dolayı yüzeye yakın kısımlarda bulunan damarların topladığı kan o kısmın mor renkte bir görünümün kazanmasına sebep olacaktır. Kemik yapısı da genetik sebepler içinde sayılabilir. Genetik faktörlerden biri de göz altı çukurluklarının derin olmasıdır. Bu çukurluğa sahip bireylerin göz altlarına düşen gölgeler sebebi ile göz altı daha koyu bir renge sahipmiş gibi mor biçimde görülecektir. Çevresel faktörlerin ilk sırasında da kansızlık sorunu gelmektedir. Kansızlık cildin soluk bir görünüm almasına sebep olur. Ayrıca cilt altında bulunan damarlar daha net şekilde belli olacağından göz altı yine mor bir görünüme dönüşür.

Genetik Göz Altı Morluklarının Artmaması İçin Neler Yapılmalıdır
 • Göz kuruluğunuz mevcutsa suni gözyaşı kullanın
 • Sabah kalkar kalkmaz ılık su tüketmek göz altı morluklarına iyi gelir.
 • Her akşam önce salatalık dilimleri sonrasında ılık çay damlatılmış pamukları 10-15 dakika kadar gözlerinizin üzerinde bekletin.
 • Kırışıklık giderici kremlerden ve yine kırışıklı giderici nemlendiricilerden özellikle uzak durun. Çünkü bu ürünler var olan morluğun daha fazla artmasına sebep olabilmektedir. Bu ürünler yerine jel tarzında ferahlatıcı ürünler kullanın.
 • Geç yatmamaya özen gösterin. Bilgisayar ya da televizyon karşısında çok uzun zaman geçirmemeye özen gösterin.
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Alkol ve sigara tüketiminden olabildiğince uzak durun.
 • Aşırı tuzlu ve yağlı gıdalarla beslenmemeye özen gösterin.
Genetik Göz Altı MorluklarıGenetik Göz Altı Morlukları Geçer mi

Bu sorun karşısında yapılacak ilk şey kozmetik reyonlara gidip göz altı morluklarını gideren ya da cilt rengini sabitleyen kremler almak olmamalıdır. Bu ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun bu morluklara bir faydası olmayacaktır. Güzellik merkezlerinde göz altı için  yapılan kimyasal peelinglerin de tam olarak bir etkisi yoktur. Bu sebeple ya tıbbi müdahale yapılmalı ya da doğal tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. 
 • İlk doğal önerimiz Bir çiğ patates rendelenerek püre kıvamına getirilir. Bu püre göz çevresinde yaklaşık olarak bir saat bekletilir. Daha sonra yüz papatya çayı ile bir çok kez yıkanır.
 • İkinci doğal öneri de bir tutam kadar ebegümecini bir kaç çay kaşığı çiğ süte ekleyin. Bu karışımı iyice harmanlayarak göz çevrenize sürün. 15 dakika kadar sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Yalnız bu önerinin bir ay kadar uygulanması gerekir.
Genetik Göz Altı Morlukları İçin Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Işık Dolgusu Uygulaması: Kemik yapısından kaynaklı çukur göz altlarını doldurmak için kolajen tarzında kozmetik dolgu kullanılıyor veya bedenimizin başka bir kısmından yağ alınarak bu çukur kısma enjekte edilir. Bu tedavi yöntemini daha çok genetik göz altı morluğu bulunan bireyler tercih etmektedir. Uygulana hastalar biraz acılı bir tedavi olduğunu düşünse de etkili bir yöntemdir. deneyen bir çok kişi memnun kalmıştır.

Mezoterapi Yöntemi: Vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve bazı ilaçların göz altı derisine uygulanması işlemidir. Bu işlemi genetik ya da çevresel etmenlerden dolayı göz altı morluğu şikayeti olan her birey tercih edebilir. 

Kimyasal Peeling: Gaz altı ve üstünde oluşan hasarlı deri tabakasının yerine yeni oluşan derinin gelmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu yöntemi daha çok uykusuzluk, stres gibi nedenlerle göz altında morarması olan kişiler tercih etmektedir.

Göz Altı Morlukları Ameliyatı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-alti-morluklari-ameliyati.html Thu, 18 Oct 2018 15:11:58 +0000 Göz Altı Morlukları Ameliyatı, ile düzelme sağlayamazlar ancak, yağ birikimi sonucunda oluşan göz altında oluşan torbalar yani şişlikle, oradaki kay birikimi alındığı zaman göz altındaki gölgeler azalacağı için az Göz Altı Morlukları Ameliyatı, ile düzelme sağlayamazlar ancak, yağ birikimi sonucunda oluşan göz altında oluşan torbalar yani şişlikle, oradaki kay birikimi alındığı zaman göz altındaki gölgeler azalacağı için az da olsa bir düzelme sağlanacaktır.  Yaşı ilerlememiş hastaların gözaltı derisi elastikyen yapısını koruduğu için  transkonjuktival yöntemi ile göz içinden ameliyat yapılabilmektedir ve bu yöntem dikiş gerektirmeyerek, yaklaşık 5 gün içinde iyileşmektedir. Göz altında oluşan morluklar, pigmentler için cerrahın ameliyat sonrasında hastaya mutlaka arnica içeren kremlerden vermesi, yada kimyasal soyulma ile hastanın şikayetlerini düzeltmesi gerekmektedir.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri;

 • Göz altında meydana gelen cilt boya maddesinin yani pigmentlerin artmış olması
 • Göz altındaki damarlarda genişleme olması ile kanın mor genginin cilt altından görünüyor olması
 • Göz altı torbacıklarının büyüyerek meydana getirdiği gölgenin morluk olarak ortaya çıkması

Göz altı morlukları Pakistan gibi bazı ırklarda kalıtımsal olabilmektedir. Aynı şekilde, bazı kalp ve dolaşım bozuklukları, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi bazı hastalıklarda da göz altı morlukları görülebilmektedir. Ayrıca, estetik sonrasında ya da kafeine bağlı olarak, aşırı gazlı içecek kullananlarda ve çok kahve içenlerde de göz altı morlukları oluşabilmektedir.

Göz Altı Morlukları Ameliyatı

Kimyasal Soyulma: 

Sadece kimyasal soyulma işleminde sonuçlar yeterli olmamakta ve geçici olmaktadır. Bu sebeple de mutlaka arnica içeren kremlerden kullanmak gerekmektedir. Kimyasal soyulma yöntemi damarları büzmekte ve görünür damarları ortadan kaldırmada başarılı olamamaktadır. Bu yöntem sadece cildin üst kısmının yakılma yöntemiyle dökülmesine ve yaşlanmış olan cildi yenileyerek inceltmeye yaramaktadır. Bu yöntemi uygulayan hastalar, özellikle de geceleri ciltlerini iyice nemlendirmelidirler.

Lazer: 

Damar genişlemesine bağlı olarak oluşan morluklar için KTP lazerlerinin oldukça etkili olmalarının yanı sıra, damar genişlemesi damar basıncının artmasından dolayı olduğu için, lazer tedavisinin yaklaşık 1-2 sene  ardından göz altı morlukları tekrar oluşabilmektedir. Buradaki durum morlukların lazer sonucu ortadan kalmış olması ancak sorunun köküne inilmediği ve morluğa neden olan sebep ortadan kaldıramadığından dolayı damar genişlemesinin kendini tekrar etmiş olmasıdır. Son çıkan lazer ile derinin pigment yapısı bozulmadan da cildin rengi açılabilmektedir ve eski lazer uygulamalarının ardından olduğu gibi beyaz lekeler oluşmayacaktır. Ayrıca, lazer uygulamasından sonra yine yoğun nemlendiricili kremler kullanmak gerekmektedir.

]]>
Biyokinezi Göz Rengi Değiştirme https://www.gozhastaliklari.gen.tr/biyokinezi-goz-rengi-degistirme.html Fri, 19 Oct 2018 02:35:11 +0000 Biyokinezi Göz Rengi Değiştirme, zihin gücünü kullanarak vücudunuza hükmetmenizi ve göz renginizi değiştirebilmenizi sağlayan bir tekniktir. Doğru ve dikkatli şekilde uygulandığı takdirde göz renginin değişmesine o Biyokinezi Göz Rengi Değiştirme, zihin gücünü kullanarak vücudunuza hükmetmenizi ve göz renginizi değiştirebilmenizi sağlayan bir tekniktir. Doğru ve dikkatli şekilde uygulandığı takdirde göz renginin değişmesine olanak sağlayan bu tekniğin dikkatli olunmadığı takdirde göze zarar vereceğini de belirtmek gerekir. Adım adım uygulamanız gereken bu yolu uygularken tüm adımlara dikkat etmeniz ve dikkatli bir şekilde uygulamanız gerekmektedir.

Biyokinezi Göz Rengi Değiştirme
Biyokinezi Göz Rengi Değiştirme Adımları

 • İlk dikkat etmeniz gereken husus bu çalışmaya uyumaya başlamadan hemen önce başlamanız gerektiğidir. Yumuşak bir yere yerleşip gözünüzü kapattıktan sonra hiçliğe odaklanmanız gerekiyor.
 • Rahatladığınız zaman bedeninizi ve gözlerinizi kapalı iken hayal etmelisiniz. Daha sonra hayal ettiğiniz bu bedenin gözlerini yavaşça açtığını ve göz açıldıkça göz renginin yavaşça değiştiğini izlemeniz ve derin bir şekilde gölge ve renge odaklanmalısınız.
 • Farklı bir göz rengine sahip olan hayal ettiğiniz bu bedenin size doğru yavaşça yürüdüğünü içinize girerek sizin tarafınızdan bu hayali bedenin emildiğini hayal etmelisiniz. Sonra kendinizin de hayali olarak gözlerinizi açtığınızı ve aynaya gittiğinizi hayal ederek aynaya baktığınız zaman kendi göz renginiz yerine istediğiniz rengi görmelisiniz. 
 • Normal dünyaya dönün ve bilincinizi yeniden açarak odaklandığınız bu etkinliğin etkilerine bakmalısınız.
 • Bir ay boyunca her gece yapacağınız bu etkinlik sırasında hayali olarak aynaya baktığınız her defasında sahip olmak istediğiniz göz rengini düşünün. Aynaya baktığınızda gördüğünüz ve istediğiniz bu rengin gerçekte de sizin göz renginiz olduğu konusuna kendinizi inandırın. Gerçekte de aynaya baktığınız zaman göz renginizin değiştiğini düşünmeye ve buna gerçekten inanmaya devam edin. Bir ay boyunca bu çalışmayı aksatmadan ve gerçekten değişime inanarak gerçekleştirdiğiniz takdirde göz renginizin renk değiştirmeye başladığını görebileceksiniz. Büyük bir değişiklik olduğunun farkına vardığınız zaman çalışmanız tamamlanmış demektir.
 • ]]>
  Göz Damarları https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-damarlari.html Fri, 19 Oct 2018 06:19:21 +0000 Göz damarları, damar tıkanıklığı hastalığı olarak da  bilinir. Retinaya bağlı damarlarda da tıkanıklar meydana geldiğinde önemli görme bozuklukları gelişmektedir.Göz ve kulak, insan gelişiminin en m Göz damarları, damar tıkanıklığı hastalığı olarak da  bilinir. Retinaya bağlı damarlarda da tıkanıklar meydana geldiğinde önemli görme bozuklukları gelişmektedir.

  Göz ve kulak, insan gelişiminin en mühim organlarındandır. Görme ve duyma, algılamayla başlayan gelişim sürecinde aslında bir kilit görevi görür. Görme engelleri gelişmeye başladığında hemen hemen hepimiz hiç vakit kaybetmeden bir hekime danışırız. Net görememe, uzak ya da yakını tam görememe şikayetleri, doktora başvurmamıza sebep olan  nedenlerdendir. Bunların dışında oluşan şikayetler genelde göz ardı edilir. Halbuki ihmal edilen bu rahatsızlıklar diğerlerinden çok daha önemli olabilir. Retina dekolmanı, erken teşhisin hayati önem taşıdığı göz hastalıklarından biridir. En açık ifadeyle retinanın olduğu kısımdan ayrılması (görmeden yetkili ağ tabakasının destek dokusundan ayrılması ) olarak anlatılabilecek bu rahatsızlık, gözde sinek uçuşması  veya ani flaş patlamaları şeklinde oluşan belirtiler baş gösterir ve tedavi edilmediğinde kalıcı görme hasarına neden olabilmektedir. Göz, ilerleyen tıp bilimine ve her geçen zaman kalitesi çoğalan araştırmalara rağmen bazı işlevleri sebebiyle muamma içeren kısımlara sahip bir organdır. Retina (ağ tabaka), görme işlevi için gerekli en mühim organdır. Net olarak nasıl işlediğini anlayabilmek için bu ağ tabakasına fotoğraf makinesinin filmi gibidir diyebiliriz.

  Sağlıklı bir gözde bulunan bu ağ tabakası, göz çeperindeki hücre tabakasına birleşik halde bulunmaktadır. Herhangi bir nedenle ikisi arasına sıvı birikmesi,  birbirlerinden ayrılmalarına neden olur ve bu durum; retina dekolmanı olarak isimlendirilir. Yapılan araştırmalar da alınan verilere göre, bu rahatsızlığın nadir görülen göz hastalıkları arasında olduğu belirtiliyor. Görmek sıklığı oranının çok düşük olduğu belirtiliyor. Fakat nadir görülüyor olması ihmal edilmesi anlamına gelmez.

  Retina dekolmanının en bilinen belirtileri  ani şimşek çakması sonunda ve görüş alanında sinek uçuyormuş hissi  belirmesidir. Sinek uçuşması olarak anlatılan görüntünün oluşmasının iki sebebi vardır. İlki, gözü dolduran jölemsi yapının sıvılaşması nedeniyle küçük yoğunlaşmaların meydana gelmesidir. İkincisi ise, yırtılmayla oluşan dekolmanda göz içerisinde kanama olmasıdır. Işık  çakması olarak tarif edilen retina dekolmanı belirtisi, hareketli jölenin retinaya yapışık olduğu kısımdan çekintidir. Bu nedenle oluşan çekinti, retinada ışık etkisi yapar. Retina dekolmanı, zamanında müdahale edilmediği taktirde, ilerleyerek odak noktayı görmeyi engeller.

  Göz Damarları
  Sigara içmenin insan vücuduna verdiği hasarlar, sıralamayla bitmez. Fakat bugünün konusu göz olduğundan, sigara içmenin görme gibi hayati önem taşıyan bir olgudan bahsetmek istiyorum. Yaşa bağlı makula hasarı (sarı nokta hastalığı olarak bilinir ve görme netliğinin yok olmasıdır), katarakt, kuru göz (göz yaşı dengesinin bozulması durumu) ve diyabetik retinopati ( şeker hastalığının retinaya ait damar ve siniri etkilemesi) gibi göz rahatsızlıklarının gelişmesi ve hızlanmasının nedenleri arasında yer alır.

  Göz damarları rahatsızlıklarından biride kataraktır. Kataraktın sigara içen kişilerde daha çok sıklıkla görüldüğü ifade ediliyor. Retinal damar tıkanıklığının en önemli  belirtileri arasında görülen görme azlığı, ödem ve kanamanın görme merkezini etkilemesidir. Görme merkezi henüz çok etkilenmemiş hastalar, görme alanının bir kısmında bulanık görme şikayeti olduğu belirtilir. Retinal damar tıkanıklığı, retinadan kanı  uzaklaştıran toplar damarda olabileceği gibi, retinaya kan taşımakla görevli atar damarda da oluşabilir. Retinal damar tıkanıklığı atar damarda görülen tablo, kalp krizi gibi olabilir. Retinaya ait damarda tıkanık olması, bir nevi gözün kalp krizi olarak adlandırılır. Kan pıhtılarının retina arterini tıkaması sonucuyla gelişir ve en önemli nokta ise görme kaybı oluşmasıdır. Retina, yoğun]]> Pörtlek Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/portlek-goz.html Fri, 19 Oct 2018 18:04:48 +0000 Pörtlek göz, guatr hastalığında tiroit bezinde meydana gelen büyüme ve bununla kanda tiroid hormonlarındaki artışın neden olduğu graves hastalığından kaynaklanabilir. Hastalarda bu nedenle görülen graves hastalı Pörtlek göz, guatr hastalığında tiroit bezinde meydana gelen büyüme ve bununla kanda tiroid hormonlarındaki artışın neden olduğu graves hastalığından kaynaklanabilir. Hastalarda bu nedenle görülen graves hastalığında tiroit beziyle beraber gözler ve çevre dokularda etkilenir. Tiroit bezi çok fazla çalıştığından, kandaki hormon seviyelerinde yükselme meydana geliyor. Bu durumda göz etrafında özellikle yağ dokusu artışıyla, göz dışındaki kasların irileşmesiyle gözler ön tarafa doğru çıkıntı yaparak, pörtlek göz denilen gözlerin iri göründüğü sorun yaşanmaktadır. Graves hastalarında guatr nedeniyle yaşanan bu göz sorunu kozmetik açıdan olduğu kadar, fonksiyonel açıdan da sorun yaratmakta, yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu durumdaki hastalarda görülen bulgular ise;

  Göz kapağı tutulumu: Hastalarda görülen bulguların en fazla rastlananı budur. Üst göz kapağı yukarı doğru çekilmektedir. Hem kandaki tiroit hormonlarının yükselmesi, hem de göz kapağını kaldıran kasın aşırı çalışması buna neden olabilir. Bu göz kapağını kaldıran kasın iltihaplanması sonucunda da olabilir. Pörtlek göz görünümü ortaya çıkabilir.

  Gözlerin öne doğru çıkması: Bu belirti göz küresinin içine alan kemik boşluğu yani göz çukurunun içinin genişlemesinden kaynaklanır. Normalde göz çukuru genişlemez. Ancak graves hastalarında yağ dokusunun artması ve göz kaslarının büyümesi buna neden olur. Göz çukuru genişleyemediğinden, göz küresi öne doğru itilir ve pörtlek göz oluşur. Bu yüzden gözler olduğundan iri görünür.

  Yumuşak doku tutulumu: Göz etrafındaki yumuşak dokuda meydana gelen inflamasyon sonucunda göz çevresinde ağrı, kapak torbalanmaları, doygunluk hissi, kızarıklık, şişlik gibi bulgular oluşabilir. Hastalığın aktif olduğu dönemde yumuşak doku tutulumu ortaya çıkar. Gözlerin pörtlek denilen formda olmasına neden olabilir.

  Pörtlek Göz

  Göz dışı adale tutulumu: Graves hastalığı göz küresini hareket ettiren kasları da etkileyebilir. Kaslardaki iltihabi reaksiyon, kaslarda genişlemeye, hareketlerin bozukluğuna neden olabilir. Çift görme, şaşılık gibi yakınmaların yanında, orbita içinde hacim artışı olur ve proptozisin artışı ortaya çıkar. Pörtlek göz bu şekilde de ortaya çıkabilir.

  Gözde saydam tabakanın etkilenmesi: Saydam tabaka yani kornea gözyaşıyla ve göz kapaklarıyla devamlı şekilde ıslatılarak korunur. Graves hastalarında göz kapaklarının fazla açılması, propitozis nedeniyle korneada kuruluk ortaya çıkar. Bu bazen hastaları  aşırı derecede rahatsız edici olabilir. İleri aşamada kalıcı körlükte yapabilir.

  Görme sinirinin etkilenmesi: Görme siniri beyinle iletişimi sağlamaktadır. Göz küresinin arkasından çıkar, göz çukurundan geçerek beyne kadar ulaşır. Göz dışı kaslarda belirgin bir genişleme olduğunda, görme siniri kaslar arasında sıkışabilir. Bu durumda sinirin beslenmesi, kanlanması bozulabilir. İleri aşamada hastalarda kalıcı hasarlar olabilir. Tiroitle ilgili sorunların en acili kabul edilen bu durum hastanın ölümüne kadar gidebilir. Bu nedenle pörtlek göz gibi sorunları bulunan hastaların detaylı bir muayeneden geçmesi ve tiroit hormonu incelenmelidir. Tiroit hastalığı olan guatr nedeniyle oluşan göz kusurları özenle değerlendirilmeli, hastaların yaşam kalitesi yükseltilmelidir.

  ]]>
  Göz Damlası https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-damlasi.html Sat, 20 Oct 2018 02:50:23 +0000 Göz damlası, çeşitli göz sorunlarında kullanılan tıbbi bir ilaçtır. Göz alerjilerinde, göz zarı iltihabında, gözdeki toz ve duman tahrişlerinde, göz yorgunluğunda ortaya çıkan yanma, ödem, kanlanma, göz yaşa Göz damlası, çeşitli göz sorunlarında kullanılan tıbbi bir ilaçtır. Göz alerjilerinde, göz zarı iltihabında, gözdeki toz ve duman tahrişlerinde, göz yorgunluğunda ortaya çıkan yanma, ödem, kanlanma, göz yaşarması, ağrı ve kaşıntı gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Göz damlasının çalışma şekli göz içinde bulunan kan damarlarının daraltılması şeklinde gerçekleşir. Göz damlası kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Hastanın ihtiyacı olan, sorununu ortadan kaldıracak, tedaviyi sağlayacak türde göz damlası tercihi yapılmalıdır.

  Göz damlası kullanırken nelere dikkat edilmelidir

  Göz damlası kullanırken ilaçların içindeki etken maddelerine alerji göz önüne alınmalıdır. Doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Özellikle göz tansiyonu olan kişiler buna çok dikkat etmelidir. Gözlerinde lens kullanan kişiler göz damlası kullanırken lensleri takmak için 15-20 dakika kadar beklemelidir. İlacın uzun süre kullanımından kaçınılmalıdır. En fazla 48 saatle 72 saat arasında damlanın kullanımına devam edilmelidir. Göz damlası kullanımı sırasında gözlerde kızarma, görme özelliğinde değişme, gözlerde ağrı oluşması, ışığa hassasiyet, çift görme, görme sırasında lekelerin oluşması gibi sorunların olması halinde, hemen doktora gidilmelidir. Göz damlasının kullanımı sırasında yakınmalar geçmezse ya da daha fazla kötüleşirse mutlaka doktorla iletişime geçilmelidir.

  Göz Damlası

  Göz damlasını kullanacak hastaların şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, korner arter hastalığı, tiroit bozukluğu gibi rahatsızlıkları olması halinde, bunları mutlaka doktoruna bildirmesi gerekir. Ayrıca gebe kadınların ve emzirme döneminde olan kadınların göz damlasını doktor tavsiyesiyle kullanması gerekir.

  Göz damlası nasıl kullanılmalı

  İlacın doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Tedavi devam ettiği sürece, doktorun önerilerine uyulmalıdır. Göz damlasının başın hafifçe arkaya doğru yatırılması, göz kapağının aşağı doğru çekilerek, yukarıya bakarken damlatılması gerekir. Damlatıldıktan sonra göz kapağı kapatılmalı, parmakla gözün iç kenarına hafifçe bastırılmalıdır. Bir dakika kadar bu şekilde bekleyerek, göz damlasının göz yaşı kanalından akmasına engel olunmalıdır. Eğer aynı göze yeniden göz damlası damlatılacaksa, en az 5 dakika süreyle beklenmelidir. Diğer göze uygulama yapılacaksa, ardından göze damlatılabilir. En önemli konu göz damlasının ucunun hijyen, steril bir şekilde korunmasının sağlanmasıdır.

  ]]>
  Göz Altı Morlukları İçin Krem https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-alti-morluklari-icin-krem.html Sat, 20 Oct 2018 12:12:24 +0000 Göz altı morlukları için krem kullanabilirsiniz. Lakin her göz altı kremi iyi gelmez maalesef. Göz kremi seçerken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Göz altı morlukları hepimizin başına gelmiştir. Yada yakınlarımızın ba Göz altı morlukları için krem kullanabilirsiniz. Lakin her göz altı kremi iyi gelmez maalesef. Göz kremi seçerken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Göz altı morlukları hepimizin başına gelmiştir. Yada yakınlarımızın başından mutlaka geçmiştir. Ancak tam olarak neden olduğu yada nasıl baş edileceğini çoğu kimse bilmiyor. Göz altı morlukları ve şişkinlikler aniden alerjik bir reaksiyon sonucu çıkabilir. Düşük kaliteli güzellik ürünleri kremler yeni gıdalar alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Yorgun yada fibromiyaljiden muzdaripseniz diyet önemlidir. 

  Vücudunuzda proteinler yağlar B vitamini eksik olabilir. Göz kreminizi de cildinizin besleyicisi gibi düşünün. Maksimum oranda yaşlanmayı önlemek ve cilt beslenmesi için elma kök hücresi ve üzüm bileşenli kremler tercih edebilirsiniz. Bu tür göz kremleri ile göz çevrenizi ve göz altınızı beslemek size fayda sağlayacaktır. Uykusuzluk stres uzun süren iş günleri fazla tv izlenmesiyle oluşan morluklara şişliklere katkı sağlar. Göz Altı Morlukları İçin KremBilgisayara bakarak harcanan zaman göz altınızı kötü ekler. Gözlerinizi ufak dokunuşlarla canlandırabilirsiniz. Düzenli olarak molalar verin. Şekerleme yapmak harika olur. C vitamini içeren nemlendirici ve göz toparlama jeli kullanabilirsiniz. Böylece nem kazanan gözleriniz enerji kazanır ve koyu halkalar morluklar azalır. Ailenizde öyküsü olan bu tür morluklar için şişlikler için en iyisi doktor tavsiyesi ile bu alanda uzman göz kremlerini kullanmak en doğru karar olacaktır.
  ]]>
  Göz Ameliyatı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-ameliyati.html Sat, 20 Oct 2018 13:40:08 +0000 Göz ameliyatı, öncelikle muayene olup gözlerinizin bu ameliyat için doğru olup olmadığına baktırıyorsunuz. Göz numaranız normal duvardaki harflerle bakma yöntemi ile ölçülüyor. Göze puf diye hava üfleyen başka bir ale Göz ameliyatı, öncelikle muayene olup gözlerinizin bu ameliyat için doğru olup olmadığına baktırıyorsunuz. Göz numaranız normal duvardaki harflerle bakma yöntemi ile ölçülüyor. Göze puf diye hava üfleyen başka bir alet ile göz tansiyonunuz bakılıyor. Ve sonra hemşirenin gözünüze damlattığı ilaçlar ile gözünüzü algılamaz oluyorsunuz. İşte bu uyuşmadan sonra doktorunuz kornea derinliklerini  bakmak için gözünüze çubuğa benzer bir şey sokuyor. Bu çubuğu algılamamakla beraber, tam gözünüze girdiği anda sanki başka bir boyuta girmiş gibi hissediyorsunuz. Yani uzaya gitmiş falan gibi. Suya atılan taş nasıl yuvarlaklar oluşturur, çubuğun değdiği yerde de yuvarlaklar oluşuyor. Daha sonra da göz bebek büyütücü damlalar damlatılıyor. Göz bebeğiniz akşama kadar karanlık mağara gibi oluyor. 

  Saatinize baksanız saatin kaç olduğunu göremeyecek kadar kötü ayrılıyorsunuz hastaneden. Bir de insanın kafası damlalardan kötü oluyor. Göz bebekleri de uzun bir süre eski durumuna dönemiyor. Muayeneden bir kaç gün sonra ameliyat olmak mümkün, muayene sırasında çekilen acılar sonucu ameliyat olma kararı artıyor. Çünkü muayene acısını çeken ameliyat acısını da çekermiş gibi geliyor. Ameliyata kadar geçen sürede tanıdığınız kişiler kötü ameliyat hikayeleri anlatarak sizi iyice kötü yapıyorlar. Bu ameliyat sebebiyle kör olanlar, kapak gibi kaldırılan göz merceğinin yerine buruşuk yerleştirilmesi ve hastanın artık az görebilmesi gibi olayların durumlarını anlatıyor. Eğer bir de kendisi gözlüklü olup ta bu ameliyattan yapan bir doktor gördünüz mü her an vazgeçebilirsiniz. 

  Göz Ameliyatı
  Bu ameliyata gitmek için beklerken hemşire size sakinleştirici veriyor. Daha sonra ameliyathaneye götürüyorlar ve sedyeye yatırıp üzerinize örtü örtüyorlar. Örtünün göze oturan kısmını kesiyorlar örtüyü kesmek için kullanılan makas bile rahatsız edici oluyor. Sonra gözünüzü kapatmayacak şekilde açıp yıkadıktan sonra ameliyata başlıyorlar.
  ]]>
  Göz Şişmesi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-sismesi.html Sun, 21 Oct 2018 13:10:00 +0000 Göz şişmesi, genellikle birçok insanda ortaya çıkan ve oldukça büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Aslında bu durum bir hastalık olarak görülmemektedir. İnsanların çoğunda görülen göz şişmesinin tıbbi olarak bi Göz şişmesi, genellikle birçok insanda ortaya çıkan ve oldukça büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Aslında bu durum bir hastalık olarak görülmemektedir. İnsanların çoğunda görülen göz şişmesinin tıbbi olarak birçok nedeni bulunmaktadır. Fakat bu nedenlerin birçoğuna tam olarak kişilerde rastlanamamaktadır. Bu herhangi bir nedenden kaynaklanıyorsa kesinlikle bu nedene müdahale ederek bir doktor kontrolü altında olması sizler için çok daha iyi olacaktır.  Birçok hastalıkta olduğu gibi göz şişmesi durumunda da tüm nedenlerin yanı sıra en çok görülen genel problemler yer almaktadır. Bu problemlerin ilki göz kapağı ve göz altı dokularında meydana gelen iltihaplanma durumlarıdır. bu durum genellikle kişi sabah kalktığında yaklaşık 2-3 saat boyunca kişide olan etkilerini göstererek aşırı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bunun yanında göz şişmesi durumu eğer bir iltihaptan dolayı ortaya çıkıyor ise  kişi yine sabah uyandığında şişliğin yanında gözde aşırı çapaklanma ve hafif ağrılarla karşı karşıya gelebilmektedir. Bu durumda yapılan küçük tıbbi tedavi yöntemleri ile hasta kısa bir sürede sağlığına kavuşturulabilir.

  Göz şişmesinin en çok görülen nedenlerinin yanı sıra bir diğer nedeni ise kişilerde görülen gözde ödem durumlarıdır. İşte bu durum göz şişmesi sorunlarının yüzde olarak oldukça büyük bir kısmını kapsamaktadır. Bu durumda kişiler çok fazla ağrı hissetmezler ama bu şişlik öyle büyüktür ki bazen kişinin sabah uyandığında gözünü bile açamamasına neden olabilmektedir.  Bu durumda yine kişiye uygulanan küçük ilaç tedavileri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat eğer bu durumun oluşmasında başka nedenler var ise kişide bu durum bir süre sonra tekrar görülebilir. Yani bu neden tam olarak ortadan kaldırılmaz ise bu durum kişide kronik bir hal almışcasına tekrar gösterebilir. Bu durumda kişinin yapması gereken doktorunun tavsiyelerini çok daha dikkate almaktır. Ödem ve iltihap gibi durumların üstesinden gelmek içi doktorunuzun yaptığı tedavilerin yanında sizlerde dikkatli bir şekilde doktorunuzun bilgisi dahilinde evde uygulayacağınız bitkisel tedavilerle bu durumu kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Yapacağınız bitkisel tedaviler gözlerinizdeki şişliğin iyileştirilmesi için oldukça etkili olacaktır.

  Göz Şişmesi
  Göz şişmesi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Yapılan tıbbi araştırmalara göre bu durumun belirlenmiş olan yaklaşık 75 ayrı nedeni vardır. İşte bu kadar çok nedene bağlı olan bir hastalığı teşhis etmek gerçekten zordur. Bu nedenle göz şişmesi sorunu ile doktora gelen insanların büyük bir kısmında görülen sorununun nedeni tam olarak ortaya çıkarılamamaktadır. Fakat iltihaplanma, ödem ya da aşırı uyuma gii durumlardan dolayı ortaya çıkan nedenler çok daha kolay bir şekilde teşhis edilerek gerekli tedaviler ortaya çıkmaktadır.

  Göz şişmesi kısaca şu nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir.
  • Kişide oluşan göz enfeksiyonlarının artarak sorun haline gelmesi durumu,
  • Genellikle alerjik olmak üzere kişilerde görülen göz nezlesi sorunu ile gözün bu durumdan etkilenerek şişlikler göstermesi,
  • Kişide bulunan diğer vücut alerjileri,
  ]]>
  Göz Kaşıntısı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-kasintisi.html Sun, 21 Oct 2018 19:01:08 +0000 Göz Kaşıntısı, Göz kaşıntısı genellikle alerji sonuçları nedeni ile ortaya çıkar. Göze temas eden yabancı bir madde yüzünden göz bazı hormonlar salgılar ve göz kaşıntısı ortaya çıkar. Çoğu kişi göz kaşıntısı Göz Kaşıntısı, Göz kaşıntısı genellikle alerji sonuçları nedeni ile ortaya çıkar. Göze temas eden yabancı bir madde yüzünden göz bazı hormonlar salgılar ve göz kaşıntısı ortaya çıkar. Çoğu kişi göz kaşıntısı ile karşılaşır. Gözümüze temas eden bazı küçük tozlar gözümüze temas ettiğinde kısa süreli kaşıntılar oluşur. Ama bazı sağlık sorunu ile oluşan kasıntılar saatlerce, günlerce hatta haftalarca sürebilir. Bunlar çoğu zaman tıbbı yardım ile düzelecek hastalıklardır. Bu kaşıntının en önemli nedeni alerji olup bu alerjinin çeşitlerine göre değişeceğini gözlemleriz. Bu alerji çeşitleri ise mevsimsel alerji, sürekli alerji olarak 2 kısım üzerine ayrılır. 

  Mevsimsel alerji; Yılın belli zamanlarında oluşan ve zaman zaman kaşıntı oluşturan bir alerjidir. Diğer bir adı ile bahar nezlesi olarak bilinmektedir. Bu nezle vücut polene tepki  verdiğinde ortaya çıkar. Bu polenler insanları hep farklı etkiler. 

  Sürekli alerji; bu alerji yılın her süresinde devam eder. Bu alerjinin diğer adı da kapalı ortam alerjisi olarak da bilinir. Bu alerjinin ana sebeplerinden biride ev tozudur. Ev tozunun yanı sıra mantar, küfü ve hayvan kepeği de göz kaşıntısı ortaya çıkarır. 

  Göz kaşıntıları bazı nedenlerden ortaya çıkar bu nedenler yabancı maddeler, göz kuruluğu, korneanın çizilmesi lensler ve göz enfeksiyonu gibi çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlere kısaca göz atalım.

  Yabancı maddeler; Bir kirpik veya kirin gözde oluşturduğu kasıntı ve kısa süreli bir rahatsızlık verici maddedir. Göze giren yabancı madde için göz hemen tepki verir. Buda gözde sulanma, kızarma ve kaşıntı haline gelir. 

  Göz Kaşıntısı
  Göz kuruluğu; gözü yağlamak, nemlendirmek için yeterli göz yaşı olmadığında göz kuruluğu meydana gelir. Bunun sonucunda ise gözde iltihap ve kaşıntılar ortaya çıkar. 

  Korneanın çizilmesi; Gözün ön kısmı olarak bilinen kornea çizildiği zaman göz büyük bir hasar alır. Bu sorun ise göze temas eden büyük bir cisim veya sert bir madde sonucunda ortaya çıkar. Bu çizik gözü her kapatmamızda rahatsızlık verir ayrıca iltihap ve kaşıntı nedeni olur. 

  Göz enfeksiyonu; Virüsler, mantarlar, bakteriler nedeni ile oluşur ve kaşıntı ortaya çıkarır. Bu enfeksiyonu gözün ön kısmı ve beyaz kısmını etkiler. Bu enfeksiyon gözün göz kapaklarını da etkiler. Göz enfeksiyonları lens kullananlarda daha sık görülmelidir. 

  Lensler; Lensler göz yüzeyinde kuruluğa neden olduğu için göz sıvıya muhtaç kalır ve kaşıntı yaratır. 

  Bu kaşıntı alerjilerinin tedavisi doktor muayenesi sonucun da doktorun verdiği ilaçları ve damlaları düzenli bir şekilde kullandıktan sonra göz kaşıntısı, göz kuruluğu, göz kızarıklığı gibi bütün sorunlar ortadan kalkmış olur. Hastalarımızın gözlerine temas ettikleri şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. Dikkat etmediği sürece hastalığı küçük bir nedenmiş gibi gözüküp göz kaybına kadar ilerleyebilir bu yüzden ilaç ve damlaları düzenli bir şekilde kullanıp gözüne çok dikkatli bakması şarttır. 
  ]]>
  Göz Sulanması https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-sulanmasi.html Sun, 21 Oct 2018 20:21:11 +0000 Göz sulanması, dünya genelinde görülen bir sorundur. Bu durum genellikle kişinin yaşına ya da cinsiyetine bakılmaksızın ortaya çıkan ve kişinin yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Genellikle hatalık olarak nitelendir Göz sulanması, dünya genelinde görülen bir sorundur. Bu durum genellikle kişinin yaşına ya da cinsiyetine bakılmaksızın ortaya çıkan ve kişinin yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Genellikle hatalık olarak nitelendirilmeyen bu sorun kimi zaman artışlar, kimi zamanda azalmalar gösterebilmektedir. Fakat her ne şekilde olursa olsun bu sorun görüldüğünde zaman kaybetmeden bir göz doktoruna muayene olmayı aksatmayın. Bu durumu mutlaka doktorunuza danışarak gerekli testlerin yapılmasını sağlayın. Belki yüzden fazla nedeni olan bu sorunun gözü sulanan bir kişide daha büyük sorunlardan dolayı ortaya çıkma ihtimalini göze almalısınız. Göz sulanmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle doktorlar yaptıkları testlere rağmen bazı hastalarda meydana gelen bu sorunun tam olarak nedenini bulamamaktadır.

  Göz sulanmasının en büyük nedeni kişide görülen alerji durumlarıdır.  Birçok kişide görülen göz sulanması oldukça hassas bir yapıya sahip olan gözün daha da hassas olmasından dolayı ortaya çıkan toz ya da polen gibi küçük maddelerin göze girerek sulanma durumlarına neden olmasıdır. Bu durum genellikle kişide genetik olarak aileden gelen bir sorundur. Fakat bu alerji kişide belli bir yaştan sonra ortaya çıkabilir. Öyle ki birçok kişide alerji nedeni ile ortaya çıkan bu durum yapılan birçok tıbbi tedaviler sayesinde kolay bir şekilde  ortadan kaldırılabilir. Fakat bu durum kişinin yapısında olduğu için bu durum belli mevsimlerde tekrar oluşabilir. Bu durumda kişi her tekrarlamada aynı tedavileri görmek ve aynı ilaçları kullanmak zorundadır.

  Göz Sulanması
  Kişilerde meydana gelen göz sulanmasının diğer bir nedeni ise tabi ki, kişinin gözünde meydana gelen enfeksiyon durumlarıdır. Bu durumlarda sorun genellikle geçicidir. Yani uygulanan küçük tedaviler bu sorunun ortadan kalkması için yeterli olacaktır. Yine göz sulanması durumunun görülme nedenlerinden biri olan bir diğer durum ise göz yaşı kanallarında meydana gelen sorunlardır. Bu sorunlar bazen tıkanma yada uzun zamana bağlı olan gelişmeme durumlarıdır. Bu durumlarda kişide gerekirse cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir. Fakat geliştirilen tıpla bu operasyonlar oldukça kolaylaştırılmıştır.

  Göz sulanmasının bu nedenlerden başka birçok nedeni bulunmaktadır. Fakat bu saydığımız nedenler dünyada ve ülkemizde görülen göz sulanması sorunlarının oldukça büyük bir kısmını kapsamaktadır. Peki bu durumun nasıl belirtileri olur diye soracak olursanız bu duruma şu şekilde cevap verebiliriz. En büyük belirtisi tabi ki sizlerinde tahmin ettiğiniz gibi gözde sulanma sorunudur. Bunun yanında gözde aşırı kaşınma durumları ve gözdeki oluşan yanma hisleridir. Bu durum genellikle kişinin sosyal hayatı olsun, çalışma hayatı olsun oldukça olumsuz sorunlara neden olmaktadır.  Bunun yanında görülen diğer bir belirti ise göz kapaklarında meydana gelen şişme durumlarıdır.
  ]]>
  Göz Muayenesi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-muayenesi.html Mon, 22 Oct 2018 02:49:36 +0000 Göz muayenesi, Gözlerimiz 5 duyu organı arasından en önemlisidir çünkü bütün güzellikleri görmemizi sağlar. Öğrenme ve algılama yeteneklerimiz %90 oranda gözümüz karşılar ve vücudumuzun en karışık organı olan beyinden Göz muayenesi, Gözlerimiz 5 duyu organı arasından en önemlisidir çünkü bütün güzellikleri görmemizi sağlar. Öğrenme ve algılama yeteneklerimiz %90 oranda gözümüz karşılar ve vücudumuzun en karışık organı olan beyinden sonra en karışık organımız gözdür. Gözlerimizi tehdit eden bir çok hastalık bulunmaktadır. Gözlerimizi sık sık düzenli bir şekilde muayene ettirmek çok önemli olmalıdır. Bütün göz hastalıklarında gözümüzdeki rahatsızlığa erken teşhis çok önemlidir ve erken teşhis sonucu hastamız gözünü kaybetmekten kurtulur. Gözümüze doğru teşhis son derece yüksek teknolojilerle yapılan geniş çaplı muayeneden sonra koyulur ve göz ile ilgili ciddi herhangi bir şikayet olmasa bile olabilecek bütün olasılıklar incelenir ve hissedilmeyen olabilecek hastalar ortaya çıkabilir. Uzmanlar genellikle çocuklar için 1,3 ve 5 yaşlarında muayene çok önemlidir kesinlikle yapılmalıdır şeklinde vurgular yapmaktadır ayrıca yetişkinler de ise ayda bir muayene şarttır. 

  Geniş kapsamlı bir göz muayenesi sayesinde göz hastalıklarının yanında hayatı önem taşıyan beyin tümörleri, şeker hastalıkları gibi bir çok hastalıkta erken teşhis edilebilir. Erken teşhis sayesinde bu hastalıklar ciddi bir yol açmadan engellenir ve tedavi edilir. 

  Geniş kapsamlı bir göz muayenesi en az 30 dakika sürüp en çok 45 dakika civarında devam eder. Muayene sırasında gözün içine göz damlası damlatılarak gözün iç kısımları incelenir. Göze görme keskinliğini ölçmek için testler yapılır. İnce detayları görme yeteneğinin ne kadar olduğunu ölçmek için giderek küçülen harf ve rakamlar test, sayesinde ölçülür. Bu aşamadan sonra gözlük muayenesi ortaya çıkar ve bu muayene gözümüzde oluşan kırma kusuru sayesinde ne kadar uzağı ne kadar yakını gördüğümüzü ölçer ve gözlük kullanıp kullanmayacağımız ortaya çıkar. Bu aşamadan sonrada göz kapakları kontrol edilir. Göz yaşı bezleri, göz etrafı, göz yolu boşaltım sistemleri tek tek incelenir ve bu aşamada atlatıldıktan sonra göz kaslarının durumunu öğrenmek için göz kasları testi yapılır. Gözdeki kaslar göz bebeğinin hareketini kontrol eder ve gözlerin panel durumunu ölçer. Şaşılık ve çift görme sorunu da göz kaslarına bağlı bir sorundur ve bu muayenede buna da yer verilmelidir. Bu aşamada sonuçlandıktan sonra da göz tansiyonunu kontrol etmek için otomatik yöntemler ile göz içi basıncını ölçeriz ve glokom hastalığının olup olmadığı ölçülür ve bunun erken teşhisi çok önemlidir. Daha sonra biomikroskobik muayene yapılır bu muayenede iris, kornea, retina tabakasının detayları ve lens düzeyleri incelenir ve göz dibi muayenesi ile devam edilir. Göz dibi muayenesi ise damla damlatıp göz bebeğini büyüterek yapılan bir muayenedir. Bu muayenenin amacı ise beyin tümörü, glokom, hipertansiyon, retina gibi çeşitli hastalıkları tarar ve olup olmadığına bakar. 

  Göz Muayenesi
  Aylık yapılan göz muayenesi bu aşamalardan geçerek yapılır ve gözdeki hastalıkları ortaya çıkarır. Bu muayene sayesinde ortaya çıkan hastalıkların teşhisi koyulur ve tedavisine başlanır. Tedavi gerektirmeyen göz hastalıkları için gözlük, lens, damla ve ilaç gibi çözümlerde uygun olur.
  ]]>
  Göz Yorgunluğu https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-yorgunlugu.html Mon, 22 Oct 2018 12:32:34 +0000 Göz yorgunluğu, tıptaki adıyla astenopi uzun süreli ve yoğun olarak gözlerin kullanılması sonucunda oluşan yorgunluktur. Bu kişileri rahatsız etse de, dinlenme sonrasında geçen bir durumdur. Çok nadir şekilde başk Göz yorgunluğu, tıptaki adıyla astenopi uzun süreli ve yoğun olarak gözlerin kullanılması sonucunda oluşan yorgunluktur. Bu kişileri rahatsız etse de, dinlenme sonrasında geçen bir durumdur. Çok nadir şekilde başka sorunların belirtisi olarak yaşanır. Göz yorgunluğuna konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, bedensel yorgunlukta eşlik edebilir. Ayrıca çift görme, göz çevresinde ağrı, gözde sulanma ya da kuruma, boyun ağrısı, ışığa hassasiyet, gözde batma, bir yere odaklanıldığında konsantrasyon bozukluğu çekilmesi, görüntüde ardışık görüntülerin oluşması gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

  Göz yorgunluğu nedenleri

  Göz yorgunluğu genellikle kişilerin uygun olmayan çalışma koşullarından kaynaklanır. Bu koşullarda gözlerin etkilenmesine neden olan unsurlar ise;

  Odaklanarak çalışma: Göz kaslarının uzun süre bir yere odaklanması durumunda, göz kaslarının gergin şekilde kalması göz yorgunluğu nedeni olabilir. Kitap okuma, bilgisayar ekranına bakma gibi etkenler bu sorunların yaşanmasına yol açar. Çünkü gözler normalde yakın ve uzak objelerde odak noktasını değiştirme prensibiyle çalışır.

  Zayıf ışık: Çalışma ortamında zayıf ışık bulunuyorsa, gözler odaklanmada zorluk çeker. Bu göz kaslarının yorulmasına neden olur. Bunu dikkate alarak çalışma ortamının yeterli miktarda ışıklandırılması gerekir.

  Göz Yorgunluğu

  Görme sorunları: Görme gücündeki zayıflama göz yorgunluğuna yol açabilir. Bu yüzden özellikle gözlük kullananlar zamanı geldiğinde, gözlük camlarını yeniden numaralandırmalıdır. Göz doktoruna muayene olmayı ihmal etmemeleri gerekir.

  CRT Monitörleri: CRT Monitörlerinin 70 Hz den daha düşük hıza sahip olması halinde, görüntünün titremesine neden olacağından, göz yorgunluğu sebebi olabilir. Monitörlerin eskimesi de titreme olmasına neden olabilir.

  Göze doğrudan ışık gelmesi: Ilık göz kaslarının yorulmasına neden olur. Bu nedenle doğrudan gelen ışıktan gözlerin korunmalıdır.

  Kontrast: Bu gözle bakılan objelerin parlaklığı ile etrafın parlaklığı arasındaki farktır. Eğer bu fark fazla miktarda olursa, göz yorulması ortaya çıkar. Yani siyahla beyaz arasındaki fark gibi.

  Göz yorgunluğu aynı zamanda uzun süre araç kullanma, televizyon izleme, loş ortamda kalma, stres, göz kaslarının dengesizliği, alkol ve uyuşturucu kullanımı, duruş bozukluğu gibi etkenler yüzünden de olabilir.

  Göz yorgunluğu tedavisi

  Bunun tedavisinde öncelikle yaşam tarzı değişikliğine gidilmesi gerekir. Fazla ileri derecede olmayan göz yorgunluğunda en iyi tedavi gözleri dinlendirmektir. Bulunulan ortamın ışığının azaltılması, okuma ve bilgisayar ekranına uzaklığın en z bir kol boyu kadar ayarlanması gibi tedbirler alınmalıdır. Yorulan gözlerin damlayla nemlenmesini sağlamak ve göz kuruluğuna da engel olmak gerekir. Ayrıca göz egzersizlerinin yapılması da yararlı olacaktır. Egzersizler göz çevresindeki kan akışını düzenleyerek, kasların rahatlamasına yardımcı olur. Göz yorgunluğu için şifalı bitkilerden faydalanmak ta çözüm olabilir. Bunun için yaban mersini, Sibirya ginsengi, meyan kökü, altın mühür gibi bitkilerle, bunların hazır formlarıyla destekleyici tedavi uygulanabilir.

  ]]>
  Kuru Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/kuru-goz.html Mon, 22 Oct 2018 21:01:34 +0000 Kuru göz, birçok insanda görülmesine rağmen insanlar tarafından oldukça az bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık meydana geldiğinde kişiler üzerinde büyük sorunlar meydana gelerek kişinin gerek iş hayatını, gerekse sosya Kuru göz, birçok insanda görülmesine rağmen insanlar tarafından oldukça az bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık meydana geldiğinde kişiler üzerinde büyük sorunlar meydana gelerek kişinin gerek iş hayatını, gerekse sosyal hayatını oldukça etkilemektedir. Kuru göz bir nevi yağsız kalmış bir motor gibidir. Yani görün açılıp kapanması sırasında gözde tahrişin meydana gelmemesi için ve ağrıların oluşmaması için bir yağ niteliği gören göz yaşı kişinin gözleri tarafından az salgılandığında kişide kuru göz problemi ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kişi gözünü kırptıkça gözde tahrişler ve ağrılar meydana gelmektedir. Bu durum çok ilerlediğinde kişi artık gözünü kapatıp açamaz hale gelmektedir. Bu nedenle bu hastalık kişiyi oldukça zorlayarak olumsuz etkiler. Kuru göz hastalığı günümüzde gelişmiş olan tıp bilimi ile birlikte tedavisi de nedenine göre kolaylaştırılmış bi hastalıktır. Fakat bu hastalık kişi tarafından geç hissedilmiş ise yani hastalık ilerlemişse sorunlar da büyümüş demektir. Bu durumda kişi oldukça zor durumlara düşebilir ve tedaviler daha da uzun sürebilir. Bu nedenle kuru göz hastalığında da diğer hastalıklar gibi erken teşhis göz sağlığı için oldukça önemlidir. 

  Göz kuruluğu birçok insanda göz yaşının azalması ile meydana gelerek müdahale edilmediği zaman gözde bozuklukların meydana gelmesine neden olmaktadır.  göz sağlığı için oldukça önemli olan göz yaşı bu nedenle oldukça önemli ve görme kalitesini arttıran bir etkendir. Birçok insanda gözyaşının azalmasıyla birlikte meydana gelen sorunlar zamanla artarak gözde diğer sorunları meydana getirerek kişinin yaşam kalitesinin daha da düşmesine neden olmaktadır. Kuru göz problemi, yani gözde bulunan göz yaşı sıvısının azalması ile kişi bu duruma müdahale etmediği zaman özellikle kornea ,olarak adlandırılan gözün en dış katmanı ciddi bir şekilde etkilenerek tahrişlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Kuru göz sorunu ile meydan gelen bu tahrişler ise kişinin görme kalitesini düşürür ve hastalığın tedavisini oldukça azaltır.

  Kuru Göz
  Kuru göz hastalığının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerden en fazla görüleni ise göz yaşı üretimini sağlayan bezlerin görevini daha az yapmasıdır. Bu durumun ise birçok nedeni bulunmaktadır. Öyle ki kişinin hormonal hareketleri, halsizlik ve yorgunluğu, hatta yediği ve içtiği şeyler bile bu sorunun meydana gelerek göz kuruluğu hastalığına yol açmasına neden olmaktadır. Bunun yanında kuru göz, probleminin geçici olarak meydana gelmesinin nedeni ise arabada yolculuk yaparken özellikle kalorifer peteğine yakın oturmanız gözünüzün kurumasına neden olabilmektedir. Arabanın ısıtma sisteminden gelen şiddetli esinti oluşturan hava gözün kuruyarak gözde tahriş ve yanma durumlarını meydana getirmektedir. Bu durum genellikle sürekli tekrarlanmadıkça kişide herhangi bir probleme neden olmaz. Fakat bu sorun sürekli olarak kişilerde görülüyorsa zamanla çok daha büyük problemlerin meydana gelmesine ve insanların bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.  Bu durumlarda en iyi çözüm kaçınabildiğiniz sorunlardan kaçınarak doktorunuza başvurmaktır. Doktorunuz yapacağı küçük tedavi yöntemleri ile bu sorunların meydana gelmesini ortadan kaldıracaktır. 
  ]]>
  Göz Altı Torbaları İçin Bitkisel Çözüm https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-alti-torbalari-icin-bitkisel-cozum.html Tue, 23 Oct 2018 08:08:15 +0000 Göz altı torbaları için bitkisel çözüm, göz altı torbaları genelde yorgun ve uykusuz kalındığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Stres ve gözün yorgun olduğu zamanlar da görülen göz altı torbalarının giderilmesi i Göz altı torbaları için bitkisel çözüm, göz altı torbaları genelde yorgun ve uykusuz kalındığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Stres ve gözün yorgun olduğu zamanlar da görülen göz altı torbalarının giderilmesi için bir takım kozmetik ürünleri vardır. ancak kozmetik ürünleri kesin olarak göz altı torbalarını gidermeye yardımcı olmamaktadır. Sadece geçici olarak torbaların kapanmasını sağlayan kozmetik ürünler yerine bitkisel çözümler aramak daha sağlıklı olacaktır. Göz altı torbaları çoğu zaman yorgunluk ve uykusuzluktan dolayı oluşup birkaç gün sürer ve kendiliğinden iyileşme gösterir. Ancak sürekli olan göz altı torbalarınız var ise mutlaka bir doktora görünmeniz de fayda olacaktır. Kronik olan göz altı torbası sorununuz var ise altında yatan bir hastalığın habercisi olabilir. Bunun için göz altı torbalarınızı fark ettiğiniz bir doktora gitmeniz de fayda olacaktır. Genelde karaciğer hastalığı olan kişilerde göz altı morlukları ve şişlikler sık görülmektedir. 

  Göz Altı Torbaları İçin Bitkisel Çözümler 

  Soğuk Çay Uygulaması

  Göz altı torbaları için hem yeşil çay hem de siyah çay inanılmaz fayda sağlamaktadır. yeşil çay veya siyah çayı önceden demleyip süzdürün ve bir bardağın içerisine alıp soğuması için buzdolabına kaldırın. Tercih ettiğiniz çayı buzdolabından alın ve pamuğu çaya batırıp ıslatın. Islak pamuğu hafif şekilde sıkıp suyunu alın. Çay ile ıslatılmış olan pamuğu gözlerinizin üzerine kapatın ve bu şekilde yaklaşık olarak 15 dakika bekleyin. Bu işlemi her gün uygulamanız da fayda olacaktır. Birkaç uygulama sonrasında dikkat çekecek kadar göz torbalarınız iyileşme gösterecektir. Normal çay yerine poşetli çay kullanmanızda her hangi bir sakınca yoktur. Bunun için kullandığınız poşetli çayın ve poşet kısmını hafif sıkıp göz bölgenize yerleştirebilirsiniz.

  Göz Altı Torbaları İçin Bitkisel Çözüm

  Yumurta Akı Uygulaması

  Yumurta akının sıkılaştırıcı bir özelliği vardır. Birçok cilt maskesi ve kürlerin içerisinde tercih edilen yumurta akını göz altı torbaları içinde kullanabilirsiniz. Yumurta akını göz altı torbalarını için kullanmak istediğiniz bir kasenin içerisine yumurta akını alın ve çatal ile iyi bir şekilde çırpın. Çırpılmış olan yumurta akını göz altınıza sürün ve bu şekilde 15 dakika bekletin. Yumurta akını gerginleşecektir ve bölgede sıkılaşma meydana getirecektir. Sürenin ardından göz altında bulunan yumurta akını önce ılık su şile ardından da soğuk suyla yıkayın. Yumurta akını göz altı morlukları için günde bir kere uygulanmasında sakınca yoktur.

  Patates Maskesi

  Patatesin cilt yenileyici bir özelliği vardır. ancak cilt için kullanıldığı zaman pişmemiş ve çiğ olması gerekiyor. Göz altında bulunan şişlik ve torbaların giderilmesi için patatesi buzdolabında bekletin ve soğutun. Soğuduktan sonra kabuklarını soyup hakla şeklinde doğrayın. Doğanmış olan patatesleri yıkayın ve göz bölgenize yerleştirin. Bu şekilde 15 dakika kadar bekletin. Sürenin ardından patatesleri göz çevrenizden alıp yıkayın. Günde iki kere uygulanabilir.

  Çilek Uygulaması

  Çilek güzel kokusu ile bir çok kozmetik ürünün içerisinde kullanılır. Çileğe eğer ki alerjiniz yok ise bir tane iri çileği ortadan ikiye kesin ve göz altınıza yerleştirin. Bu şekilde çilekleri göz altınız da birkaç dakika bekletin. Eğer çilekler küçük ise püre kıvamına getirip de kullanabilirsiniz. Püre kıvamına getirilen çilekleri göz altını maske halinde sürüp 15 dakika bekletin. Sürenin arından ılık ve soğuk su ile yıkayıp temizleyin. Haftada bir kere uygulanabilen bu maske ile göz altı torbası ve olası şişlikler iyileşme gösterecektir. Ancak çileğe alerjiniz varsa çilek yerine salatalık da uygulayabilirsiniz.

  ]]>
  Göz Atması https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-atmasi.html Tue, 23 Oct 2018 20:28:02 +0000 Göz Atması, Her insanın bir kezde olsa karşılaştığı göz atması yanı diğer adı ile göz seğirmesi, aslında insanlarda normalde çok fazla sorun olmamaktadır. Fakat bazı insanlarda oldukça ilerlemiş bir hal alabil Göz Atması, Her insanın bir kezde olsa karşılaştığı göz atması yanı diğer adı ile göz seğirmesi, aslında insanlarda normalde çok fazla sorun olmamaktadır. Fakat bazı insanlarda oldukça ilerlemiş bir hal alabilmektedir. Bu sorun büyüyerek kişiye bu denli ister görünüm olsun ister diğer durumlarda rahatsızlık verecek derecede ise kesinlikle müdahale edilmelidir. Göz atmasının  birçok nedeni bulunmaktadır. Genellikle insanların bu sorunla karşılaşma nedenleri farklı durumlar olmaktadır. Kimi insanlarda göz atması artık tik haline gelmiş ve sinirlenme durumlarında ya da heyecan durumlarında aniden ortaya çıkmaktadır. Bu durum oldukça rahatsızlık verici ve nedenini bilmeyen ve ilk kez karşılaşan insanlar içinde bir o kadar korkutucudur. İnsan gözünde birçok kas bulunmaktadır. Bu kas herhangi bir nedene bağlı olarak kişinin isteği dışında kasılarak bu tür rahatsızlıkların meydana gelmesine ve insanların bu druumdan rahatsızlık duymasına neden olmaktadır. Yani göz atması, göz kaslarının istemsiz olarak çalışmasıdır. Bazı insanlarda mevsimsel olarak görülen bu durum bazı insanların inandığı batıl inançlarda da farklı anlamlara gelmektedir.  Göz atması her insanda görülebilmektedir ve bu en fazla birkaç dakika sürer. Fakat asıl sorun aylarca kişide görülen göz atması sorunudur.

  Göz atması probleminin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni ve insanların göz atması probleminde en çok görülen neden ise kişideki strestir. Gerek kişilerin sınavları olsun gerek kişinin iş hayatındaki stres durumları olsun  bu tür sorunları meydana getirebilmektedir. Stres nedeni ile görülen göz atması genellikle birkaç gün ara ile kişide görülmektedir. Stresli bir vücutta bu tür istemsiz kas hareketleri oldukça normaldir. Bu durumda yapılabilecek tek şey tabi ki stresten uzak durmaktır. Göz atmasının bir diğer en büyük nedeni ise kişide görülen yorgunluktur. Bu durumda kişi aşırı yorulduğunda özellikle gece yatmadan önce göz atması durumu ile normal olarak karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumda sadece göz değil vücudun birçok yerinde kas kasılmalarına bağlı olarak atma durumları görülebilir. Bazen vücut yorgun olmasa bile kişinin gözleri, bilgisayar ekranı ışığı, aşırı güneşte kalma, fazla kitap okuma gibi durumlardan dolayı yorularak bu gibi sorunlara neden olmaktadır. İşte bu nedenle göz atması durumu görülebilmektedir. 

  Göz Atması
  Eğer göz atması durumunuz var ise ve bu durum tam bir haftayı geçtiği halde iyileşme göstermemiş ise kesinlikle en kısa sürede doktorunuza başvurmalısınız. Bunun yanında göz atması durumunda göz kapağınız tamamen kapanıp açılıyor ise kesinlikle zaman kaybetmeyin. Bu durumlarda göz seğirmesi oldukça şiddetli olabilmektedir. Unutmayın normal göz atması kişide herhangi bir rahatsızlık oluşturmadan kısa sürede geçip gider.  Bunun dışında atma görülen göz üzerinde eğer kızarma ya da şişme durumları görülüyorsa bu durumun nedeni başka olabilir. Bu gibi sorunlar kesinlikle ihmal edilmemelidir. 
  ]]>
  Göz Batması https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-batmasi.html Wed, 24 Oct 2018 08:31:34 +0000 Göz batması, beraberinde getirdiği birçok sorun ile birçok insanın karşısına çıkmaktadır. Kaşıntı ve sulanma gibi durumlarla birlikte gelen kızarıklık, göz batması probleminden dolayı kaynaklanabilir. Bu durum genç Göz batması, beraberinde getirdiği birçok sorun ile birçok insanın karşısına çıkmaktadır. Kaşıntı ve sulanma gibi durumlarla birlikte gelen kızarıklık, göz batması probleminden dolayı kaynaklanabilir. Bu durum genç yaşlı fark etmeksizin tüm dünyada görülebilen bir sorundur. Özellikle kişinin uyumak için gözlerini kapattığında gözünde sanki bir cisim varmışcasına bir batma durumu olmasıdır. Göz batması sorununun birçok nedeni bulunmaktadır. Genellikle göz batması probleminin nedeni doktor tarafından yapılan testler ve göz muayeneleri sonrasında belirlenerek gerekli tedaviler yapılır. Aksi halde yapılan göz batması tedavisi nedeni bilinmeden yapılırsa sorunlar büyüyerek insanların daha büyük problemlerle karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu sorun birçok kişinin ister iş hayatı olsun ister sosyal hayatı olsun uykusuzluğa neden olarak yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Bunun yanında müdahale edilmeyen göz batmaları kornea adındaki gözün dış zarı niteliği taşıyan bölgenin tahriş olarak zarar görmesi ve buna bağlı olarak kişinin görme problemleri yaşamasına neden olmaktadır. İşte bu gibi sorunlarla karşı karşıya gelmemek için sizlerde bu durumları göz ardı etmemelisiniz. 

  Göz batmasının en çok görülen üç nedeni şunlardır:
  • Gözde iltihap: Herhangi bir nedenden dolayı gözde oluşan iltihap kişide göz batması hissini oluşturarak sorun haline gelmektedir. Eğer kişideki göz batması gözde oluşan bir iltihap nedeni ile meydana geliyorsa kişinin gözü içerisinde kızarıklıklar ve bunun yanında çok fazla sulanma durumları görülmektedir. Bu durumda iltihap daha da büyümeden kesinlikle doktorunuza gidiniz. Doktorunuz bu durumun iltihap olduğunu anladıktan sonra küçük bir ilaç tedavisi uygulayarak gerekirse göz damlası ile kolay bir şekilde bu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.
  • Ortamdan kaynaklanan yada gözde oluşan diğer bir hastalık nedeni ile gözün kuruması: Bu sorun  göz batması probleminin en büyük nedenlerinden biridir. Öyle ki kişinin gözlerinin dış ortamın esintisinden ya da diğer dış ortam etkisinden dolayı kuruması ile gözde oluşan batma hissi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Göz kuruması nedeni ile oluşan batma hissi için doktorunuz bir göz damlası verecektir. 
  Göz Batması
  • En büyük nedenlerden bir diğeri ise kişinin çalışma ortamı nedeni ile gözü rahatsız edici ışınlara maruz kalması ile birlikte meydan gelen göz yorgunluğudur. Bu durumda göz yorularak gözde kızarıklık, şişlik, yanma ve batma hisleri oluşabilmektedir. Göz batması bu nedenle görülebilmektedir.
  Bazen insanların yanılması ile farklı durumlar göz batması olarak algılanmaktadır. Örneğin kişinin gözü içerisine yabancı bir maddenin kaçması ile ve bu maddeyi kişi çıkmış gibi düşünse de o madde göz içerinde gözden çıkamayacak bir noktaya gidebilir. Bu noktaya örnek olarak göz kapağı altı verilebilir. Bu durumda kişi gözlerini kapattığında bu cisim göze batabilir. Göze batan bu cisim bir göz batması gibi algılanabilmektedir. 
  ]]>
  Göz Altı Şişlikleri https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-alti-sislikleri.html Thu, 25 Oct 2018 00:47:49 +0000 Göz altı şişlikleri, çoğu kişide karşılaşılmakta olan sıkıntı, stres faktörlü olarak oluşum gösteren cilt belirtilerinden olmaktadır. Bu problem genel olarak çoğu kişide karşılaşılan ve kişiler için oldukça c Göz altı şişlikleri, çoğu kişide karşılaşılmakta olan sıkıntı, stres faktörlü olarak oluşum gösteren cilt belirtilerinden olmaktadır. Bu problem genel olarak çoğu kişide karşılaşılan ve kişiler için oldukça can sıkıcı olan durumlardandır. Göz altında oluşan şişlik ciltte oldukça kötü görünüm oluşturarak kişinin yorgun, halsiz, madde bağımlısı gibi görünmesine sebebiyet verir. Göz altı şişlikleri genel sebepleri olarak kişilerde yorgunluk oluşması, uykusuzluk probleminin belirmesi, bilgisayar başında fazla zaman geçirmek yada yanlış makyaj ürünlerinin kullanımı sonucunda ortaya çıkan göz altı şişlikleri bütün bayanların başına gelecek olan sorunlardan olmaktadır. Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde bu gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyoruz ve bu durumlar oldukça can sıkıcı oluyor. Genel olarak meydana gelen göz altı şişlikleri alerjik reaksiyonlar sonucunda meydana gelebilecek olan şişlik problemine kalitesiz cilt ürünlerinin kullanımı, evcil olan hayvanlar ve ilk kez denemiş olduğunuz gıdalar sebebiyet vermektedir. Sayılanların hepsi kişilerde alerjik bir reaksiyon meydana getirebilir ve göz altınızda şişlikler yaratmış olabilir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli şey, göz altı şişliğinin yanı sıra yüksek ateş oluşumu, deri döküntüsü oluşumu yada nefes problemi oluşması gibi belirtiler de meydana geliyorsa hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmekte kesinlikle faydalı vardır.

  Göz altı şişlikleri bazen aşırı derecede yorgunluktan dolayı bazende aşırı derecede uykusuzluktan dolayı şiddetli bir şekilde göz altı şişlikleri oluşum göstermektedir. Sıcak havalarda da aşırı derecede sıcağa maruz kalmak, soğuk havalarda aşırı derede soğuğa maruz kalmakta bu belirtilerin göstergesi olacaktır. Genel olarak göz altı şişlikleri oluşumunda dinlenme en önemli husus olacaktır. Bazen gece saatlerinde çalışmak mecburiyetinde kaldığımda göz altı şişlikleri daha fazla belirir ve buda kesinlikle can sıkıcı olur. Göz çevresinde ve göz altı şişlikleri oluşumuna sebebiyet verecek durumlardan birisi vücudumuzun aşırı derecede su tutması olmaktadır. Bayanlarda adet dönemlerinden önce böyle bir sıkıntı belirti gösteriyorsa bu belirti normal durum olmaktadır ve adet dönemlerinden önce neredeyse bütün bayanlarda vücut su tutma eğilimi içerisine girmektedir. Bu gibi problemlerle karşı karşıya kalındığında yapılması gereken bazı uygulamalar vardır ve yapılan bu uygulamalar göz altında oluşan şişliklerin giderilmesine olanak sağlayacaktır. Genel olarak beliren şişlikleri gidermek için doğal yollara başvurulur fakat en önemlisi düzenli uyku alınmasıdır. Bunun yanı sıra göz çevresinde ve göz altında oluşan şişliklerden kurtulmak için organik içeriğe sahip olan cilt dengeleyici antioksidan serumların ciltte kullanımında oldukça fayda olacaktır. Bu kullanımın yanı sıra içeriğinde katkı maddesi bulunan tuzlu yiyeceklerden uzak durulması gerekmekte ve olabildiğince yeşil çay gibi doğal idrar söktürücü çaylar, sıvılar tüketmeye dikkat edilmelidir. 

  Göz Altı Şişlikleri
  Göz altı şişlikleri genel olarak genetik problemler arasında bilinmektedir fakat bu problem genetik bir problem değildir. Yorgunluğa bağlı olarak, stres oluşumuna bağlı olarak, şiddetli kaygı, sürekli depresyon, sürekli olarak uykusuzluk hali, romatizmal rahatsızlıklar ve hormonal rahatsızlıklara benzer birçok sıkıntı göz altı şişlikleri oluşturabilecek durumlardandır. Eğer saymış olduğum sıkıntılardan bir yada daha fazlasına sahipseniz ve göz altı şişliğinden  kurtulmak istiyorsanız diyet yapmanın içerisinde bulunduğunuz duruma iyi gelebileceğini bilmek gerekmektedir. Bu durumu belirtmenin en önemli sebebi, vücudunuzda yanlış beslenmeden dolayı oluşan proteinlerin, esansiyel yağların ve B vitamininin eksik kalmış olma ihtimalidir. Bütün bu sayılanlar vücuttaki eksiklik sonucunda göz altında oluşan şişliklerin oluşmasına neden olacaktır. Bu]]> Yeşil Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/yesil-goz.html Thu, 25 Oct 2018 11:07:24 +0000 Yeşil göz, kişilerde sıklıkla görülmeyen bir göz rengi olarak bilinmektedir. Göz rengi anne ve babadan çocuklara kalıtımsal olarak geçen, çoklu gen etkileşimleri sonucunda meydan gelen karmaşık bir özellik olarak
  Yeşil göz, kişilerde sıklıkla görülmeyen bir göz rengi olarak bilinmektedir. Göz rengi anne ve babadan çocuklara kalıtımsal olarak geçen, çoklu gen etkileşimleri sonucunda meydan gelen karmaşık bir özellik olarak bilinmektedir. Bazı göz renkleri oldukça az görülmektedir çünkü çok az insan nadir olarak oluşan göz rengi genlerini taşımaktadır. Bu duruma etken olan kinci bir durumsa nadir olarak meydana gelen göz rengi genlerinin resesif olarak kalıtımsal olmasıdır. Yani bu belirti bahsedilen genlerin farklı genlerle yani dominant genler tarafından baskı oluşturularak en aza indirildiği anlamına gelir. 

  Bir insanın göz rengini oluşturan gen setleri tam olarak belirlenememiştir. Bu konuda yapılan araştırmalar sürekli olarak sürdürülmektedir. İris, göz rengini oluşturan bir göz kısım olarak bilinmektedir. Göz rengi oluşumu ise irisin pigmentasyonu ve iriste ışığın yansıması olmak üzere iki faktöre bağlı bir şekilde meydana gelir. Bunun yanı sıra iris, melanin adı verilen kahverengi pigment ve lipokrom adı verilen hafiften sarımsı bir pigment olmak üzere iki farklı pigment oluşturur. Bu pigmentlere göre iris hücrelerinde melanin pigmenti fazla oluşmuşsa koyu renkli göz rengi oluşacaktır. 

  Yeşil Göz
  Yeşil göz, yeşil göz rengi dünyada çoğu kişi tarafından beğenilen ve nadir olarak oluşan bir göz rengidir. Sadece çok az insan yeşil gözlü olarak doğar. Yeşil göz en fazla Kuzey bölgelerinde ve Orta Avrupa’ bölgelerinde yaygın olarak görülmektedir. Yeşil gözlü kişilerin göz irisleri çok az miktarda melanin oluşturur. Bunun yanı sıra bahsedilen kişilerin irisleri orta ölçüde lipokrom madde içerir. İriste melanin pigmentinin çok az olması göze açık ve mavimsi bir renk oluşturur. Lipokromdan kaynaklı olan mavimsi ve sarımsı renk yeşil göz renginin oluşmasını sağlayan ana durumlardan olmaktadır. Gözde yeşil renk oluşumunun yoğun olarak belirmesi, irise gelen ışığın saçılmasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu durum da bazı insanların göz renginin neden dolayı farklı ışık koşullarında farklı gözüktüğünü açıklaması olarak belirtilebilir. Bahsettiğimiz durum ‘Rayleigh saçılması’ olarak bilinir. Fakat insan gözü asla mavi veya yeşil pigment oluşturmaz. Yeşil göz renginin kişilerde oluşması kişileri oldukça çekici yapar ve bu renk oldukça beğenilen bir göz rengi oluşturur. 
  ]]>
  Göz Bebeği https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-bebegi.html Fri, 26 Oct 2018 09:06:40 +0000 Göz Bebeği, Gözün en önemli kısımlarından biri olan göz bebeği, oldukça hassas ve oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.  Göz bebeği gözü olan tüm canlılarda önemli görevler yapmak üzere bulunan bir bölgedi Göz Bebeği, Gözün en önemli kısımlarından biri olan göz bebeği, oldukça hassas ve oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.  Göz bebeği gözü olan tüm canlılarda önemli görevler yapmak üzere bulunan bir bölgedir.  Göz bebeği aslında gözde bulunan bir boşluktur.  Bu boşluk gözde bulunan irisin ortasında bulunmaktadır.  Göz bebeğinin siyah olarak görülmesinin nedeni ise göz içerisinde göz bebeğinden geçen ve gözün saçtığı ışıkların soğurularak dar olan göz bebeğinden çıkmamasından kaynaklanmaktadır. Dar göz bebeği içerisinden çıkamayan bu ışınlar göz bebeğinin siyah olmasına neden olmaktadır.  Göz bebeği, yapısal olarak canlıdan canlıya birçok farklılıklar görülmektedir. Bir insanda yuvarlak olan göz bebeği diğer canlılarda farklı bir şekilde olabilmektedir. Bu tamamen canlının yapısal özellikleri ile ilgilidir. Göz bebeğinin bu şekilde farklı şekillere sahip olması canlının görüş farklılıklarının olduğuna işarettir. Özellikle bu durumu kedilerde rahatlıkla görebilirsiniz. Kedilerde ve bazı diğer hayvanlarda bu durum oldukça belirtin olarak farklılıklar gösterir geniş bir yarık şeklinde olan göz bebekleri insanlarda görülmez. Tilki, kedi ve diğer vahşi kedi cinsleri, ren geyiği gibi daha birçok canlıda göz bebekleri farklı bir şekilde olabilmektedir. Göz bebeği tüm canlılarda çok büyük önem taşıyan ve canlının görmesini sağlayan önemli bir yapıdır.

  İnsanlardaki göz bebeği, daha iyi bir görüş için çok büyük özelliklerle tasarlanmıştır. Bir kişinin göz bebeği karanlık bir ortamda daha fazla ışık saçmak için ve çok daha iyi bir görüş için dahada büyümektedir. Bunun tam aksine bir kişideki göz bebeği karanlık ortamdan aydınlık bir ortama geçtiğinde hızlı bir küçülme gösterir. Bu durum tabi ki bir başka kişi tarafından net  bir şekilde gözlemlenebilmektedir.  Bunu sizlerde karanlık bir ortamda bir süre etrafa bakarak ve aniden ışığı açarak karşınızdaki kişinin göz bebeklerinin nasıl büyüdüğünü görebilirsiniz.  İşte bu mükemmel özelliği ile bizleri şaşırtan göz bebeğinin daha birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Aslında göz bebeğinin büyüklüğü ve asıl yeri dışarıdan görülmüş gibi düşünülse de bu durumlar dışarıdan bakış ile tam olarak bilinememektedir. Göz bebeğinin dışarıdan görünen kısmı sadece bir çıkış noktasıdır. Görünen bu siyah bölgenin daha iç kısımlarında bazen genişlemeler hatta bazen daralmaları gibi durumlar görülebilmektedir. Bu nedenle göz bebeğinin dışarıdan görüntüsü net olarak bilinmez.

  Göz Bebeği
  Birçok kişi göz bebeklerinin kontrolünün nasıl sağlandığı konusunu merak etmektedir. Aslında bu durum oldukça basittir. Çünkü göz bebeğinin hareketi vücuttaki diğer organların hareketi ile hemen hemen aynıdır. Göz bebeği, hareket etmek için etrafındaki iristen oluşmuş düz ve büzülebilir kaslardan yardım almaktadır. Bu kaslar göz bebeğinin hareketini sağlayarak göz bebeklerini kontrol etmemizi sağlamaktadır. Bu kaslar sadece düz kaslardan meydana gelmez. Bu kaslar aynı zamanda diğer kas türlerini de içerisinde barındırmaktadır. Bu şekilde göz bebeği kontrolü oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra göz bebeği hakkında bilinmesi gereken diğer bir durum ise insanlar 25 yaşını geçtiklerinde göz bebeklerinin belirli oranlarda küçüldüğüdür. Yani yaş ilerledikçe göz bebeğinde azda olsa küçülmeler görülebilmektedir. 
  ]]>
  Göz Tümörü https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-tumoru.html Fri, 26 Oct 2018 22:09:07 +0000 Göz tümörü, genel olarak bebeklik çağlarında daha çok beliren göz problemleri arasında olmaktadır. Bu gibi göz problemleri oldukça can sıkıcı bir durumdur. Tümör, kitle olarak oluşum gösteren belirtilerdendir. Halk Göz tümörü, genel olarak bebeklik çağlarında daha çok beliren göz problemleri arasında olmaktadır. Bu gibi göz problemleri oldukça can sıkıcı bir durumdur. Tümör, kitle olarak oluşum gösteren belirtilerdendir. Halk arasında tümör denildiğinde akla ilk gelen şey kanser olmaktadır. Fakat tümör daha geniş kapsama sahip olan bir tabir alarak iyi huylu olan kitlelerden meydana gelmektedir. Göz bölgesinde iyi huylu kitlelere sık sık rastlanmaktadır.  Göz tümörü belirtilerinden bazıları kesin tanı olarak belirir bazıları da estetik durumunda ortaya çıkar. Bazı göz tümörleri ise takip altına alınır. Fakat kötü huylu bir tümör oluşum gösteriyorsa eğer estetik kaygıların ikinci plana bırakılarak tedavi planının uygulanması gerekmektedir. Göz tümörüne bağlı olarak gerçekleşen göz kanseri tedavileri gözde oluşan tümörün cinsine göre ve oluşan kısma göre değişiklik göstermektedir. Oluşum gösteren bazı göz tümörleri tedavi bile gerektirmez. Diğer tümörler ise tıbbi tedavi yada radyasyon tedavi olarak işlem görür. Tümör gözü tahrip edecekse cerrahi uygulama uygulanması kaçınılmaz olacaktır. 

  Göz tümörü, genel olarak çocuklarda daha sık görülür. Bebeklerde çok sık olarak görülen, ciddi olan göz tümörü Retinoblastom olarak görülür. Retinoblastom çocukluk döneminin en yaygın olarak görülen ve kötü huylu olarak oluşan göz tümörüdür. Genetik olarak aileden geçişi söz konusu olmaktadır. Ailevi ve sporadik olmasıyla meydana gelir. Göz bebeğinde beyaz pupilla yani lökokori adı verilen kızarıklık oluşumu gözde kayma gibi belirtilerle meydana gelebilir. Bu oluşumlar genel olarak her iki cinste görülebilir. Göz tümörü vakalarının çoğu çocuklarda üç yaşından önce belirgin hale gelir. Tümör irsi olarak yani kalıtsal bir şekilde meydana gelebilir yada kalıtsal olmayabilir. Göz tümörü belirtileri farklı belirtiler olarak ortaya çıkar. Şaşılık oluşumu şeklinde oluşabilir. Bu nedenle şaşılık şikayeti olan kişilerin vakit kaybetmeden göz hastalıkları uzmanına muayene ettirilmesi gerekmektedir. İhmal edilmiş olan vakalarda göz etrafı dokularında şişme meydana gelir, gözün öne doğru şişmesi şeklinde bazı belirtiler görülebilir.

  Göz Tümörü

  Göz tümörü oluşumları genel olarak iyi huylu olan ve oldukça zararlı olan cinslerde belirti göstermektedir. En önemli göz tümörleri: Retinoblastom: Bebeklik döneminde ve çocuklukta oluşan bir tümör olarak bilinir. Genellikle tek gözde veya her iki gözde göz bebeğinin beyaz görünmesi gibi belirtilerle oluşum gösterir.  Çocuğun gözünde şaşılık oluşturması bir başka belirti olarak görülür. Bu hususta oluşan göz tümörü tedavisinde kemoterapi uygulaması, enükleasyon uygulaması yani gözün ameliyatla alınması, radyoterapi yani ışın veya radyoaktif plak tedavisi, lazer tedavisi, kriyo yani dondurma tedavisi gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Uveal melanoma: Genel olarak 60 yaş ve üstü kişilerde meydana gelmesi daha fazla olarak görülür. bu tümörün ortaya çıkış şekli iris üzerinde belirmesi bir leke yada bir gözde iris renginde değişiklik oluşmasıdır. Bazen rutin olarak yapılan göz muayenesinde şans eseri olarak görülür. Tedavide cerrahi ve plak radyoterapi uygulamaları gerçekleştirilir. Gözün metastatik tümörleri:  En fazla olarak rastlanan görme bozukluklarıyla  kendini gösterir. Bayanlarda meme kanseri, erkeklerde akciğer kanseri göz tümörü oluşumuna en fazla etki eden kanser türleridir.

  ]]>
  Göz Altı Çökmesi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-alti-cokmesi.html Fri, 26 Oct 2018 22:41:42 +0000 Göz altı çökmesi, Göz altı çökmesi, gözlerin çukurlaşması ve genelde göz altının renginin koyulaşması dır.Toplumda göz altı çökme nedeninin çoğunlukla yorgunluk ve yeteri kadar uyumamaktan olduğu bilinmektedir. Bu d Göz altı çökmesi, Göz altı çökmesi, gözlerin çukurlaşması ve genelde göz altının renginin koyulaşması dır.Toplumda göz altı çökme nedeninin çoğunlukla yorgunluk ve yeteri kadar uyumamaktan olduğu bilinmektedir. Bu doğru bir tanıdır, fakat bunun yanı sıra uzun süre bilgisayar,televizyon başında kalmak çok okumak da göz altı çökmesine neden olur. Kalıtsal özelliklerde buna neden sayılabilir.

  Göz altı çökmesi neden olur

  Uykusuzluk yorgunluk: Yetişkinlerde altı saatin altında iki gün üst üste uyumak bile göz altı çökmesin neden olabilir. Ayrıca çok okumak elektronik ışıklara maruz kalmak da gözleri yorar. Uyku düzene girerse bu çökme kısa zamanda düzelir.

  Sağlıksız beslenme: Gün içerisinde alınmayan protein mineral ve vitaminler de çöküntüye neden olur. Sağlıklı gıdalar alarak öğün atlamadan,gerekli ve dengeli beslenirsek çökmeler yok olacaktır.

  Göz Altı Çökmesi
  Sigara ve alkol tüketimi: Göz altı çökmelerinin en önemli ve kalıcı nedenlerinden biri de alkol ve sigara tüketimidir. Alkol ve sigaranın en önemli zararlarından biri de erken yaşlanma dır. İç organlarımıza zarar verdiği gibi dış görünüşümüzü de etkiler. Göz altı morluk ve çökmesine neden olur.

  Kalıtsal özellikler:  Ailede göz altında çöküklük olan biri varsa çocukta da olabilir. Yüz tipi ve göz rengi de nedenler arasındadır.

  Yaşlılık: Yaş ilerledikçe deride incelme sarkma ve buruşma meydana gelir. Bununla birlikte göz altında çökme ve torba meydana gelir. 
  ]]>
  Göz Yanılması https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-yanilmasi.html Sat, 27 Oct 2018 18:43:50 +0000 Göz yanılması, genellikle karşımıza çıkan bir nesneyi yanlış olarak algılamamızdan kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Karşınıza gelen bir objeyi tanımak göz açısından bir hayli işlem gerektirir. Objenin tanınmas Göz yanılması, genellikle karşımıza çıkan bir nesneyi yanlış olarak algılamamızdan kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Karşınıza gelen bir objeyi tanımak göz açısından bir hayli işlem gerektirir. Objenin tanınması, objenin görüntüsünün gözün arkasına değinmesi, yansıyan nesnenin görüntüsü oradan beyne ulaşması, beyinde bunun işlemi ne olduğu hafıza merkezlerinden geri alınması ve o nesnenin tanımlamasına olanak sağlamaktadır. Bu işlem görme ve renklerin tanımlanmasıyla meydana gelir. Bütün cisimler oluştuklarında gerçek rengi rengi siyahtır. Cisimlerin üzerine ışık vurduğunda ışığın yansımasına bağlı olarak renklerin oluşması gerçekleşir. Renkler birbirlerinin etkisiyle değişiklik meydana getirerek oluşur. Genel olarak bilinen üç gerçek renk vardır. Bu renkler; kırmızı, yeşil ve mavi olarak bilinir. Oluşan bütün renkler bu renklerin birleşmesiyle meydana gelir. Bu renklerin birleşimi havada ve atmosferde oluşan yoğun ışığın etkisinden dolayı değişim göstererek göz yanılması oluşturur. Görülen nesnelerde bazı şekil değişikliği yaşanır. Yada renklerin karışmasıyla bizler bu durumu o şekilde algılarız. Göz yanılması her an her saniye gerçekleşecek bir durum olmamaktadır. Göz yanılması olması için ortamdaki durumların değişiklik oluşturması gereklidir. Örneğin yolda giderken yolun üzerinde buhar görülmektedir fakat orada herhangi bir şey yoktur. Gelen ışık gri olan zemine yansımasından dolayı sanki orada su buharı oluşmuş gibi belirir işte oluşan bu durumda göz yanılması olarak beyin tarafından algılanır

  Göz Yanılması

  Göz yanılması gerçekleştiği vakit kişiler sanki bir değişikliğe uğramış gibi belirti verirler. Fakat bir kaç saniye sonra durum anlaşıldığında gerçekleşen belirtinin ne olduğunu kişiler algılayarak göz yanılması olduğu kanaatine varırlar. Görmek oldukça kompleksli bir durum olmaktadır, bu durum genellikle yanılgı oluşturan hususların belirmesine neden olur. Görmek o kadar önemli değildir fakat  görülen nesneyi algılamak kesinlikle önemlidir. Görülen bir nesnenin ne olduğunu algılamak oldukça önemli olan beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi işlevi olmasıyla bilinir. Gözün eriştiği şeylerde bazen göz yanılması, ışık yansıması belirtisi, renklerin karmaşıklık oluşturması ve atmosferde oluşan yoğunluğa bağlı olarak yanılmalar meydana gelir.

  Göz yanılmasına örnek verecek olursak eğer, İstanbul boğazında oturan bir kişi kıyıyı izlerken bir anda kıyının kendine çok yakın olduğu hissine kapılır. Aradan bir iki gün sonra o kişi tekrar gittiğinde karşı kıyıyı çok zor görür. Bütün bu oluşumlar havanın yoğunluğu içindeki ve bizlerin görme işlevimizin bir biriyle çelişmesi sonucunda meydana gelir. Oluşan mesafeler sürekli aynıdır. Fakat insanlar yanılma olarak daha yakın yada daha uzak olarak görürler. Eğer kişide herhangi bir görme bozukluğu yoksa normal olarak görme işlevini yerine getiriyorsa bir ışık yansıması ışıktaki renklerin bir birine karışması bir anda sanki orada olmayan bir şeyi görür hissi oluşturur. Bu gibi durumlar göz yanılması olarak bilinir. Göz yanılması ile halüsinasyon adı verilen beynin üretmiş olduğu görüntüleri karıştırmamak gereklidir. Çeşitli ilaçlarla yada çeşitli hastalıklarla beyinde meydana gelen birtakım görüntüler sanki görsel olarak oluşmuş gibi algılanır. Özellikle uyuşturucu kullananlarda bu oluşum oldukça fazla görülür. Göz yanılması, görme yanılması olarak beliriyorsa eğer sağlıklı gözlerde meydana gelen bakılan noktaya ana yada hava şartlarına göre değişkenlik gösteren bir olay olarak bilinir. 

  ]]>
  Göz Kanseri https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-kanseri.html Sun, 28 Oct 2018 16:39:35 +0000 Göz kanseri, ciddi olarak beliren göz ağlığı problemlerinden ilk sırayı almaktadır. Göz kanseri genel olarak belirti göstermesinde kişilerin göz çevresinde oluşan ciddi belirtilerle ortaya çıkarak kendini gösteri
  Göz kanseri, ciddi olarak beliren göz ağlığı problemlerinden ilk sırayı almaktadır. Göz kanseri genel olarak belirti göstermesinde kişilerin göz çevresinde oluşan ciddi belirtilerle ortaya çıkarak kendini gösterir. Gözlerde oluşan kanser belirtisi sıklıkla karşılaşılan durumlardan olmamakla birlikte nadiren beliren göz problemlerinden olmaktadır. Fakat genel olarak belirti gösteren ve müdahale edilmeyen göz kanseri belirtileri ilerleyen zamanlarda kişilerde olumsuz etkiler oluşturacak olup göz sağlığının bozulmasıyla gözün tamamen yok olmasına bile öncülük edecektir. Bu hususta kesinlikle temkinli davranılması gerekir. Göz kanseri, göz ve çevresinde oluşan iyi huylu yada tamamen kötü huylu kanser kitlelerinin nadir olarak görünmesiyle birlikte, fakedildiginde, gözün rahatsızlık oluşturması ve hatta gözün yaşam kaybına kadar varabilecek olumsuz sonuçlar oluşturacağı anlamına gelmektedir. Göz ve çevre dokuları içerisinde oluşan ve bu dokulara yerleşen tümörlerin doğru olarak gerçekleştirilen tanısı ve tedavisinin zamanında uygulanması oldukça önem arz etmektedir. 

  Göz kanseri oluşumlarının göz ve gözün çevre dokularından kök alan yada bu bölgeye baskı oluşturan tümörlerin oluşumuyla ilgilenen bilim dalı Oküler Onkoloji olarak bilinmektedir. Oküler Onkoloji, göz kanseri tedavisinde uygun görülen bilim dalıdır ve göz etrafında beliren tümörlerin diğer göz hastalıklarıyla ayırıcı tanısını algılamayı, bu tedavi sürecinde gözün ve görmenin mümkün olduğunca korunma sağlamsını, yaşam süresinin uzamasını ve tedavi sonucunda gerçekleşen estetik görünümün korunma oluşturmasıyla birlikte iyi bir yaşam kalitesi gerçekleştirilmesini hedeflemektedir. Göz kanseri uzmanları genel olarak eğitim veren devlet kurumları ve tam teşekküllü üniversite hastanelerinde görev almaktadır.

  Göz Kanseri
  Göz Kanseri Belirtileri:
  • Bulanık olarak görme belirtilerinin oluşması. Bu belirtiler genel olarak göz ardı belirtisi yada bu belirtinin sonucunda gözlük gerektiren refrakter hatalar olarak oluşabilir. Bu belirti görünü olarak zararsız bir belirti gibi görünse de göz kanseri oluşumu için risk faktörleri arasında görülmektedir. Özellikle göz kanserinin erken tespiti için gerekli görülen uygulamaların kişilerde uygulanması gerekmektedir.
  • Yanıp söner gibi belirtiler yada görsel alan noktaların değişiklik göstermesi gibi belirtiler yaşanabilir. Göz kanseri olan hastalar, çizgiler, kayan nokta yada değişken noktalar göz önünde belirmektedir. Bu belirti genel olarak göz bozuklukları, göz kanseri gibi rahatsızlıkların belirtisi olmaktadır. Onlar göz kanserlerinin özellikle riski bu belirtiler arasında görülen hususlardan olmaktadır. Göz kanserinde beliren bu durumun değerlendirilerek kontrol altına alınması oldukça önemli olacaktır.
  • Göz kanseri, görmenin tam yada kısmi kayıp oluşturmasıyla bazen de orada kesin görme kayıpları oluşturmasıyla kendini göstermektedir. Görme işlevi genellikle bir gözlük sayesinde gerçekleşmektedir. Bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalan hastalar sadece bir yerden dışarıyı görüyormuş gibi his oluşturur. Kişilerde kademeli olarak görme yani tam görme işlevi kaybolur.
  • Bu oluşumlar genel olarak göz çevresinde belirti gösterir, esas olarak göz kanseri oluşumu gözde basınç belirtisi meydana getirir ve oluşan basınç göze batarak göze ağrı oluşturur. Oluşan ağrı her göz kanserinde oluşacak diye bir şey söz konusu olmamaktadır. Göz kanseri belirtisi olan kişilerde nadir olarak görülür. Göz kanseri sürekli olarak bir yayılım içerisindedir ve gözün bütün çevresine dağılarak gözü olumsuz olarak etkiler. 
  • Gözlerde şişkinlik oluşumu gerçekleştirir, bu oluşum genel olarak göz kanseri geçiren bütün kişilerde görülmesi kaçınılmazdır.
  • Gözün algılamış olduğu cismi farklı olarak belirtir.
  • Göz üzerinde bir nokta veya bir çöküklük üzerinde iris büyümüş olarak bir görünüm oluş]]> Göz Damlası Orucu Bozarmı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-damlasi-orucu-bozarmi.html Mon, 29 Oct 2018 09:19:39 +0000 Göz Damlası Orucu Bozar Mı, Senelerdir merak ve endişe duyulan bu konuya kesin hüküm getirildi. Göz kapaklarımızın burnumuza bakan kısmında üst ve alttaki delikler göz pınarı olarak bilinmektedir. Göz kapaklarının üst dış Göz Damlası Orucu Bozar Mı, Senelerdir merak ve endişe duyulan bu konuya kesin hüküm getirildi. Göz kapaklarımızın burnumuza bakan kısmında üst ve alttaki delikler göz pınarı olarak bilinmektedir. Göz kapaklarının üst dış kısmında kaşların hemen altında bulunan göz yaşı bezinden çıkan gözyaşı gözleri ıslatarak göz pınarlarından çok ince bir kanal aracılığı ile burun ve ağız boşluğunun arka kısmındaki geniz adı verilen bölgeye geçer. Göz yaşı kanalının tıkanıklığı oluşumunda ise tıkalı olan bir lavabonun çekmemesi ve taşması gibi gözde belirgin bir sulanma oluşur. Göz damlaları da, açık bir kanalda aynı göz yaşı gibi genize geçer. Göze damlatılan tek bir damla milimetrenin yirmide biri olup bununda yarısından fazlasının zaten kırpıştırma sebebi ile gözden dışarı çıkmaktadır. Genize geçen damla miktarının çok az bir kısmı emilerek vücuda alınsa dahi mideye ulaşma söz konusu olamaz.

   Bu konuda Diyanet İşleri Bakanlığı başta olmak üzere Nihat Hatipoğlu ve Cübbeli Ahmet Hoca gibi çok sayın din adamları da görüşlerini bildirmişlerdir.

   Diyanet İşleri Bakanlığı'nın Görüşü: Alanında uzman göz doktorlarından alınan bilgiler doğrultusunda, göze damlatılan ilaç miktarının çok az ölçüde (1 milimetrenin 1/20'si olan 50 mikrolitre) olup bununda bir kısmı gözün kırpılması ile dışarıya çıkmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren ve mukozasında (Sümük salgılyan zar. Emilim ve salgılama görevi vardır.)  mesamet yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Damlanın çok az bir kısmı hatta yok denecek kadar az bir miktarı, sindirim kanalına ulaşma imkanı bulunmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda göz damlası orucu bozmaz.
   Göz Damlası Orucu Bozarmı
   Nihat Hatipoğlu'nun Görüşü: Yıllardır Türkiye'de tartışılmış bir konu olan ''göz damlası orucu bozar mı'' sorusu şu şekilde açıklığa kavuşturabiliriz. Göze damla damlattığınız da damlayı boğazınızda hissediyor musunuz Göz damlası kullanan her kişiden aldığım cevap ise ''damlatılan damlayı boğazımda hissetmiyorum''. Damlayı boğazınızda hissetmediğinize göre sorumlu olamazsınız, orucunuz bozulmaz.

   Cübbeli Ahmet Hoca'nın Görüşü: Ehli sünnet alimlerinin fetvalarına göre göze damlatılan damla, boğaz dahi hissedilse orucu bozmaz.

   Göz damlaları orucu bozmaz şeklindeki hem dini hemde tıbbi görüşlere rağmen hala yanlış inanış sebebi ile göz tansiyonu (glokom) hastaları ilk sırada olmak üzere birçok kişi, göz damlalarını aksatarak ya da kullanmayı bırakarak göz sağlıklarını ciddi anlamda tehlikeye atmaktadır. Yine göz muayenelerinde damla damlatılacağı kanısı ile muayenelerini erteleyenlerin de tanı ve tedavilerinde gecikmeler ve telafisi kolay olmayan olumsuz etkiler oluşabilmektedir.]]>
   Göz Egzersizleri https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-egzersizleri.html Mon, 29 Oct 2018 22:47:33 +0000 Göz egzersizleri, yapılarak hem göz sağlığınızı korumak hem de daha genç görünmenin mümkün olduğunu biliyormuydunuz. Bu göz egzersizlerini yapmak için herhangi özel bir yere ihtiyacınız yoktur. Günlük olağan hayatı Göz egzersizleri, yapılarak hem göz sağlığınızı korumak hem de daha genç görünmenin mümkün olduğunu biliyormuydunuz. Bu göz egzersizlerini yapmak için herhangi özel bir yere ihtiyacınız yoktur. Günlük olağan hayatınıza devam ederken; ayakta, otururken veya yatarken rahatlıkla yapabilirsiniz. Günlük hayatımızda gözünüzü tembelleştiren, göz kaslarımızın gücünün azalmasına vesile olan televizyon karşısında uzun vakit geçirmek, bir noktaya sabitlenerek uzun süre oraya bakmak ve yetersiz aydınlatma ortamında bulunmak gibi sebepler, göz kaslarımızın tembelleşmesini kolaylaştıran etkenlerdir. Halk arasında göz tembelleşmesi diye adlandırılan göz kaslarının gücünün azalması önemli göz hastalıklarının habercisi olabilmektedir. İnsanlar öğrenme eyleminin çoğunu gözleriyle yaptığı için, göz kasları beynin algılama ve kavrama  düzeyini etkilemektedir. Göz egzersizleri yorgun göz kaslarını sakinlestirerek suyun dolaşımını artırmaktadır. Su tüketiminiz gözlerinizi sağlıklı ve zinde tutarken, düzenli uyku uyumanızda sağlam gözler için önem arz etmektedir. Düzenli bir şekilde göz egzersizlerinizi yaparsanız göz ve göz çevreniz sağlıklı ve güçlü bir hale gelmiş olacaktır. 
  Göz kaslarında meydana gelebilecek tembelleşmeyi engellemek ve göz kaslarını güçlendirmek için yapılması gereken egzersizler aşağıdaki gibidir. Başınız dik, karşıya bakarak ve başınızı hic kıpırdatmadan gözlerinizi aşağıdaki gibi hareket ettirmeniz yeterli olacaktır.

  Tavana bakın - yere bakın
  Sola bakın - sağa bakın
  Sol üst köşeye bakın - sağ alt köşeye bakın
  Sağ üst köşeye bakın - sol alt köşeye bakın
  Yukarı - sola - aşağı - sağa - yukarı 
  Yukarı - sağa - aşağı - sola - yukarı

  Bu hareketleri başlangıç olarak beş kere tekrarlayın. Alıştıkca on kere tekrarlayabilirsiniz. Bu egzersizler göz kaslarınızın sağlamlaşmasına ve hastalıklardan korunmanızı sağlayacaktır.

  Göz Egzersizleri
  Göz kırışıklıkları, deformasyon ve göz kanalı için egzersizler
  • Ellerinizle V harfi yaparak işaret parmaklarınızı gözünüzün dış uç kısmına yerleştirin. Orta parmağınızı gözünüzün iç ucuna koyun. Gözün alt ve üst kapaklarını hızla hareket ettirmeniz, bu hareketi yaparken gözlerinizi acık tutmaya çalışmanız gerekmektedir.
  • Başparmak haricinde kalan dört parmağınızı kaşlarınızın üzerine koyarak, kaşlarınızı hafiften yukarı doğru itin. Gozlerinizi kapatarak, göz kapaklarınızı aşağı doğru çekerek karşı bir direnç oluşturun.
  • İşaret parmağınızı burun köprüsünün altına yerleştirin. Parmağınızı köprüden yukarı kaslarınıza kadar hareket ettirin. Kaşınızın altında kalan göz çukuru kemiğinizi sol gözünüzün uç tarafına kadar parmağınızla takip edin.
  • İşaret parmaklarınızı enlemesine şakaklarınızın üzerine basınç uygulayacak şekilde sac diplerinize doğru çekin. Alnınızda çizgiler olusturmadan gözü çevreleyen kasları parmak uçlarına doğru hareket ettirin.
  ]]>
  Göz Hastalıkları https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-hastaliklari.html Tue, 30 Oct 2018 01:08:37 +0000 Göz hastalıkları, günümüzde en büyük sorunlardan biri haline gelmektedir. Birçok insanın yaşamış olduğu göz hastalıkları problemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Hastalıklar genellikle gelişen teknoloji nedeni il Göz hastalıkları, günümüzde en büyük sorunlardan biri haline gelmektedir. Birçok insanın yaşamış olduğu göz hastalıkları problemi gün geçtikçe daha da artmaktadır. Hastalıklar genellikle gelişen teknoloji nedeni ile müthiş bir artış göstererek dünyasal bir sorun haline gelmiştir. Birçok çeşit göz hastalıkları bulunmaktadır. Bu hastalıklar çok farklı çeşitlerde de görülse birçok göz hastalığına günümüzde geliştirilmiş tıbbi yöntemlerle kolay bir şekilde çözümler üretilmiştir. Göz üzerinde hastalığın yok edilmesi için yapılan operasyonlar son derece gelişmiş yöntemlerle ve son derece risklerden arındırılmış yöntemlerle kısa süreler içerisinde ortadan kaldırılmaktadır. Bunun yanında tedavisi olan  hastalıkların yanı sıra birde tedavisi olmayan göz hastalıkları bulunmaktadır. Bu sorun aslında tedavisi olan göz hastalıklarında çok daha fazla bir sorundur. Bu durumda meydana gelen göz hastalığı genellikle kişilerde doğuştan meydana gelen ve kişini hayatı boyunca varlığını sürdüren bir durumdur.  Fakat bu sorunlara  gelişen tıp hızlı bir şekilde farklı tedaviler geliştirmektedir. Sebebi bilinen ve bilinmeyen birçok göz hastalığı bulunmaktadır. Bu göz hastalıkları, genellikle yaş ya da cinsiyet fark etmeden herkeste görülebilir. Özellikle iş hayatı nedeni ve bunun yanında kişinin özellikle de çocukların sürekli bilgisayar ekranına bakma durumlarından dolayı farklı göz hastalıkları meydana gelebilmektedir.  

  Göz hastalıkları arasında en büyük göz sorunu göz bozukluğu durumudur. Genellikle doğuştan meydana gelen göz bozukluğu dünya genelinde meydana gelen sorundur. Bu sorun ister doğuştan olsun ister sonradan olsun bazı tedavi yöntemleri ile kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Büyük bir sorun olarak insanları karşısına gelen bu sorun  birçok operasyon uygulanarak insanlarda tedavi edilmektedir. Bunun yanında gözlük kullanımı ile bu durum oldukça azaltılabilmektedir.

  Göz Hastalıkları
  Bunun yanında gözde meydana gelen diğer bir çok fazla görülen göz hastalığı ise renk körlüğü problemleridir. Renkleri tam olarak ayırt edememe durumu olarak değerlendirilen bu sorun yine birçok kişide aileden gelen bir problemdir. Bu problemle birlikte kişi özellikle trafik ışıkları olmak üzere birçok rengi ayırt edememektedir. Aileden genetik olarak kişiden kişiye geçen bu problem ile birlikte kişi renkli yazıları tam olarak okuyamamaktadır. Bu durumun olup olmadığını anlamak için sizlerde evlerinizde bu sorunu rahat bir şekilde test ederek renk körlüğünün olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. 

  Göz hastalıkları arasında bir diğer hastalık ise göz kapaklarının yaşlanmaya bağlı olarak değişimlerin gözlemlenmesi durumudur. Özellikle göz kapağında oluşa torbalar kişinin görmesini de etkileyen bir sorundur. Bu durum yine göz hastalıkları arasına yer almaktadır. Uygulanan birçok estetik yöntemlerle birlikte bu durum kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Fakat bu uygulamalar öncesinde mutlaka doktorunuzun bazı testler yaparak operasyonların uygunluğuna karar vermesi gerekmektedir. 

  En fazla görülen diğer göz hastalığı ise katarakt problemidir. Genellikle yetişkin insanlarda ve yaşlı insanlarda görülen katarakt problemi kişide bulanık görme ve ilerlediğinde hiç görememe problemlerine neden olmaktadır. Bu sorun genellikle yavaş yavaş oluşan ve kişide görmeyi engelleyen bir hastalıktır. Gözün kornea kısmında meydana gelen ve gözün en dış kısmında görülen bu problem günümüzde geliştirilen tedavi yöntemleri ile oldukça kolay bir şekilde alınabilmektedir. Yaklaşık olarak 15 dakika süren cerrahi operasyonlarla gözdeki katarakt kolayca alınabilir ve kişi yaklaşık iki gün sonra normal hayatına dönebilmektedir. 
  ]]>
  Göz Gribi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-gribi.html Tue, 30 Oct 2018 11:25:36 +0000 Göz gribi,Genellikle çocuklarda görülmektedir. Göz gribi birini yada her iki gözüde etkileyebilir. Bu gribin bazıları bulaşıcı olmaktadır. Genelde fazla önemli olmasa da üzerine düşülmezse ciddi bazı sorunlar ortaya ç Göz gribi,Genellikle çocuklarda görülmektedir. Göz gribi birini yada her iki gözüde etkileyebilir. Bu gribin bazıları bulaşıcı olmaktadır. Genelde fazla önemli olmasa da üzerine düşülmezse ciddi bazı sorunlar ortaya çıkarta bilmektedir. Göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz yüzeyinin bir bölümünü örten konjoktiva isimli ince zarın iltihaplaşması yada enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Göz gribi virüs yoluyla yada bakteriyel bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Havadaki polen, duman, yüzme havuzlarındaki klor yada göze zarar veren maddelerden dolayı oluşmaktadır. Bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel yollarla bulaşan hastalıklarda az da olsa göz nezlesine neden olmaktadır.

  Göz gribi belirtileri
  • Bir veya iki gözde pütürlü ağrı oluşur.
  • Bir yada iki gözde aşırı kaşınma ve yanma hissi oluşmaktadır.
  • Aşırı derecede gözde sulanma meydana gelir.
  • Göz akıntısı başlar.
  • Göz kapağı şişmesi meydana gelmektedir.
  • Işığa karşı hassasiyetimiz artar.
  Göz gribinin nedenleri; Etken maddeye göre farklılık göstermektedir. Alerjik, bulaşıcı ve kimyasal olmak üzere üç temel nedeni vardır.
  • Alerjik nedenler
 • Alerjik konjonktivit: Genelde sezonluk alerjisi olanlarda gözükür. Bazen gözle temas eden yabancı maddeler alerjik reaksiyonları tetikleye bilmektedir.
 • Dev kabarcıklı konjonktivit: Gözde kronik olarak bulunan yabancı maddelerden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum yaygın olarak sert kontakt lens kullanan yada az çıkarılan yumuşak lens kullanıcı kişilerde özellikle görülmektedir.
 • Göz Gribi
  • Bulaşıcı nedenler
 • Bakteriyel konjonktivit: Derideki yada sindirim sistemindeki bazı bakteri türlerinden kaynaklanmaktadır. Enfeksiyon ayrıca böceklerden taşınma yoluyla, diğer insanlarla fiziksel temasla ve ellerinizi yıkamadan göze dokunmayla ortaya çıkmaktadır. 
 • Viral konjonktivit: Soğukla ilgili virüslerden bulaşmaktadır. Genel olarak öksürme ve hapşırmayla bulaşmaktadır.
 • Oftalmia neonatorum: Bakteriyel konjonktivitin yeni doğmuş bebeklerde görülmektedir. Bu acil olarak tedavi edilmezse kalıcı göz hasarlarına yol açabilmektedir.
  • Kimyasal konjonktivit: Hava kirliliği, havuzlardaki klor ve zehirli kimyasallar yoluyla bulaşmaktadır.
  Göz gribi tedavisi amacı
  • Hastanın rahatını sağlamak
  • Enfeksiyon yada iltihabın etkisini yok etmek
  • Bulaşıcı formdaki göz nezlesi enfeksiyonlarının yayılmasını engellemek
  ]]>
  Göz Kapağı Düşüklüğü https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-kapagi-dusuklugu.html Wed, 31 Oct 2018 02:29:24 +0000 Göz Kapağı Düşüklüğü, Yüzde ilk dikkati çeken yerlerden biri olan gözler, aynı zamanda birçok hastalığın habercisi olabiliyor. En önemliler arasında yer alan göz kapaklarındaki düşüklükler, estetik bir problem gibi gö Göz Kapağı Düşüklüğü, Yüzde ilk dikkati çeken yerlerden biri olan gözler, aynı zamanda birçok hastalığın habercisi olabiliyor. En önemliler arasında yer alan göz kapaklarındaki düşüklükler, estetik bir problem gibi gözükse de bu durum zaman zaman beyin ve sinirleri etkileyen önemli hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunun gözün tamamen kapanmasına sebep olabiliyor. Yaş ile birlikte ve yapısal sebepler ile üst göz kapağında sarkmalar ve alt göz kapağında torbalanmaların oluşması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durum sadece estetik bozukluk oluşturmaz, kişilerin görmesini olumsuz etkileyerek, günlük yaşantılarında da rahatsızlığa yol açabilir. Ayrıca üst göz kapağı düşüklüğü sebebi ile kişiler kaşlarını kaldırarak göz kapaklarını açmak ya da başlarını geriye doğru iterek dengede tutmaya çalışmak istediklerinden bu durum kişide yorgunluk yaratacağı gibi dış görünüşü de olumsuz etkiler. 

  Göz kapağının normalden daha düşük seviyede olması durumuna tıbben ''pitozis'' ismi verilmektedir. Göz kapağı düşüklüğü doğumsal ya da sonradan oluşabilir. Bu problem bazen gözün tamamen kapanmasına bile sebep olabilir. Göz kapağında enflamasyon, ödem, tümöral durumlar, kontakt lens kullanımı, göz kapağının yaşa bağlı olarak ve travmatik nedenlerle gevşemesi ile sarkması gibi birçok durum gerçek nörolojik neden ile karışabilir.Göz kapağı düşüklüğü sadece estetiksel bir problem değildir. Bu durum çocuklarda ya da yetişkinlerde farklı hastalıklara sebep olabilmektedir. Çocuklarda oluşan göz kapağı düşüklüğü estetik ve psikolojik problemlerin ötesinde kalıcı göz tembelliğine sebep olabileceğinden, özellikle göz bebeğini örtüyor ise mümkün olduğu kadar erken tedaviye başlanmalıdır. Yetişkinlerde ise durum farklıdır, göz tembelliği yapmaz fakat göz bebeğini örterse görmeyi engeller, yorgunluk ve sosyal problemlere sebep olur.
  Göz Kapağı Düşüklüğü
  Göz kapağını kaldırmakla yükümlü olan sinirin, hipertansiyon ve diyabete bağlı olarak hasarlanması veya kafa içerisindeki seyri sırasında basılar, sinir-kas kavşağındaki bazı patolojiler ve göz kaslarını da etkileyen bazı kas hastalıkları da göz kapağı düşüklüğüne neden olabilecekler arasında sayılabilir. Yine beyin sapı ve omurilik kısmı patolojileri, akciğer tümörleri göz kapağı düşüklüğü ile giden özel bir tabloya sebebiyet verebilir.

  Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavi

  Göz kapağı düşüklüğü problemi olan kişinin ayrıntılı olarak sorgulama ve nörolojik muayene ile problemin hangi sebebe bağlı olabileceği çok rahat anlaşılabilir. Göz kapağı düşüklüğü ne zaman fark edildiği, tek ya da çift taraflı mı olduğu, gün içerisinde değişkenlik gösterip göstermediği, farklı bir şikayet olup olmadığı, öyküde hipertansiyon ve diyabet sorgulaması yapılmalı ve ona göre uygun tanı konulmalıdır. 

  Tanı için her hasta da nöro-görüntüleme yapılmasına gerek yoktur. Beraberinde göz bebeklerinde asimetri ya da göz hareketlerinde kısıtlılık olan kişide daha dikkatli davranılmalıdır. Olası bir nörolojik sorunu araştırırken ayrıntılı bir göz muayenesi yapılarak, göz ile ilgili diğer sebeplerin de dışlanması uygun olacaktır. Göz kapağı düşüklüğüne sebebiyet veren etkene bağlı olarak klinik düzelmede farklılık gösterir. 

  Göz kapağı tedavisinde kullanılan Bleforaplasti olarak adlandırılan tedavi, göz kapaklarının ameliyat ile düzeltilmesidir. Çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır. Aynı anda üst göz kapakları ya da hem üst hem alt göz kapakları beraber ameliyat edilebilir. Ameliyat sonrasında göz kapaklarında hafif morarma ve ödem oluşsa bile bu durum bir kaç hafta içerisinde düzelir. Bleforaplasti ameliyatı olan hastalar görüşlerinin düzeldiğini ve yaşam kalitelerinin fazlasıyla arttığını dile getirmektedirler. 
  ]]>
  Göz Anatomisi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-anatomisi.html Wed, 31 Oct 2018 17:39:07 +0000 Göz Anatomisi, görme duyu organımız olan gözlerimiz oluşum açısından gerçekten birer yaratılış harikası denebilir. Gözlerimizin yapısı ve işlevinin sürdürülmesi için çalışma sistemi takdire şayendir. Dışar Göz Anatomisi, görme duyu organımız olan gözlerimiz oluşum açısından gerçekten birer yaratılış harikası denebilir. Gözlerimizin yapısı ve işlevinin sürdürülmesi için çalışma sistemi takdire şayendir. Dışarıdan bakıldığında gözlerimiz sadece bir parçaymış gibi görünür. Fakat gözlerimiz birçok farklı etmenlerden oluşur. Gözlerimizi bundan dolayı birer fotoğraf makinasına benzetebiliriz. Bir fotoğraf makinasını parçalarına ayırdığınızda birçok parça meydana gelir. Bunlar; lensi, flaşı, çekilen resimleri kaydedilecek bir depo olarak hafıza kartı, lens koruyucu vb. gibi parçalar birleşerek meydana gelmektedir. Göz anatomisi de incelendiğinde aynı şekil dokular meydana gelerek görme işlemi gerçekleşmektedir. Göz anatomisinde gözlerimizde bulunan dokuları sırasıyla açıklayacak olursak;
  Göz Anatomisi>
  • Göz Küresi; Göz küresi, yaklaşık olarak 2,5 cm çapında tam küre olmasada küreyi andran bir sert tabakadır. Göz küresinin dış kısımında kornea adı verilen saydam bir tabaka vardır. 
  • Kornea; Gözümüzün dış kısımdandir. Şeffaf saydam bir tabakadır. Kornea gözlerimizde bir nevi kamera görevi görür. Dıştan gelen ışıkları kırar ve gözlerimiz almış olduğu görüntüyü kaydetme görevini görür. Yani alınan görüntüleri arka tabakada ki retina ya gönderir. Ve retinada bulunan sinir damarları beynimizin görme damarlarını uyararak görülen cisimin ne olduğuna karar verir. Artık görünen top mu balık mı vb. neyi gördüysek bu şekilde beynimiz karar verir ve adlandırır.
  • Sklera; Sklera gözlerimiz dış kısımında ki beyaz bir sert tabakadır. Bu sert tabaka aynı zamanda içteki tabakaları koruma görevi görür. Bunun yanında en büyük görevi ise skleranın üzerinde altı adet uyarıcı kas damarları mevcuttur. Bunlar gözlerimizin, sağa, sola, aşağı yukarı vb yönlere hareket etmesini sağlar.
  • Koroid; gözlerimizin enerji deposu veyahutta bataryası demek abartılı bir benzetme olmaz. Koroid gözlerimizin alt tabakasıdır. Ve gözlerimizin beslenmesini sağlar. Damarca zengin olan koroidler  gözlerimizin iç tarafındaki tabakadır. Ve gözlerimizin damarlar yardımıyla beslenmeini sağlar.
  • Göz Kapakları; gözlerimizin net görmesini sağlayan göz yaşı film tabakasının oluşmasına etki eden yağ ve mukus salgılarını üretir. Böylece net görmemizi sağlamada yardımcı olur. Göz kapakları bunun yanında gözlerimizi ışıklar ve travmalardan korumasını sağlar. Göz kapaklarını kapattığımız takdirde yani her kırpmamız da kapakların altında salgılamış olduğu yağ ve mukusları gözlerimiin yüzeyine yayarak gözlerimizin nemli olmasını da sağlamaktadır.
  • Göz Kirpikleri; gözlerimizi mikrop ve tozlardan korur. Göz kapaklarının dış kısımına sırasıyla dizilmiş olan göz kirpikleri dışarıdan direkt olarak etki eden toz vb gibi göze zararlı cisimlerin kaçmasına izin vermez.
  • Göz Yaşı Bezleri; Tıptaki adı ile "lakrimal bezler" olarak adlandırılan bezler konum olarak üst göz kapaklarımız ile üstteki kemik arasındadır. Salgılamış oldukları göz yaşları konumu itibarıyla en üstte olduğundan dolayı gözlerimizin tümünü çevreleyerek en altta burun kemiği ile gözlerimiz arasındaki köşede bulunan delikten direk olarak burun boşluğuna giderler. Bu şekilde gözlerimizi bir nevi yıkamış da diyebiliriz.
  • İris; İris gözlerimizin rengidir. Renkleri genel olarak, siyah, kahverengi, mavi, yaşil, ela vb gibi dışarıdan bakıldığında göz bebeklerin dış kısımıdır. İris, renginin yanında görevi ise dışarıdan gelen ışınların irisin içinde bulunan göz bebekleri yardımıyla görmesini sağlar. Hatta iris geceleri ışınları daha net görebilmesi için gözbebeklerin daha da büyümesini sağlar.
  • Göz İçi Lens; Göz içi lens, gözlerimizin iç kısımında bulunan ince ve şeffaf bir yapıdır. Görevi ise konumu gereği göz bebeklerimizin arka kısımında olduğundan göz bebeklerinden gelen ışınları retinada dopolanmasını sağlar. Görülen cisimleri direkt olarak retinada topl]]> Göz Kapağı Ameliyatı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-kapagi-ameliyati.html Thu, 01 Nov 2018 15:43:01 +0000 Göz kapağı ameliyatı, yaşlanma etkileri yüzde ilk olarak göz çevresinde oluşmaya başlar. Genellikle orta yaş denilen dönemde ya da genetik etkenler nedeniyle daha erken yaşlarda alt ve üst göz kapağında deformasyo Göz kapağı ameliyatı, yaşlanma etkileri yüzde ilk olarak göz çevresinde oluşmaya başlar. Genellikle orta yaş denilen dönemde ya da genetik etkenler nedeniyle daha erken yaşlarda alt ve üst göz kapağında deformasyonlar oluşmaya başlar. Bu etkiler kişinin yorgun ve olduğundan yaşlı görünmesine neden olur. Bakışlardaki canlılık gider, gençlik dinamizmi ortadan kalkar. Üst göz kapağında gevşemeyle birlikte sarkma, katlanma, alt göz kapağında torbalanma, şişlik, cildin elastikiyetinin gitmesi, derin çizgiler etkili olmaya başlar. Bu etkilerin giderilmesi amacıyla göz kapağı estetiği kapsamında, göz kapağı ameliyatı yapılır. Bu sayede sorunları giderilen kişiler genç bir görünüme sahip olur, psikolojik olarak rahatlar ve genç görünümlerini yeniden kazanırlar.

   Göz kapağı ameliyatı planlamasının yapılması

   İstenen sonucun alınması için, öncelikle hastanın muayenesi yapılır. Bu muayenede alt ve üst göz kapaklarındaki cilt ve yağ fazlalığı değerlendirilir, kas dokusunun bozulması dikkate alınarak en doğru şekilde ameliyat planı yapılır. Hastadaki sistematik hastalıklar, göz tansiyonu gibi etkenler değerlendirilir. Bu nedenle hasta sadece estetik cerrah tarafından değil, göz doktoru ve diğer branşlardaki doktorlar tarafından muayene edilir. Bunlar birlikte değerlendirilerek, ameliyat zamanı belirlenir.

   Göz kapağı ameliyatından önce

   Hastaların ameliyata hazırlığı en az 2 hafta önceden başlar. Herhangi bir komplikasyona engel olmak için, öncelikle kullanılan ilaçlar değerlendirilerek kan sulandırıcı türdeki ilaçlar, E vitamini ilaçları kesilir. Yine hastaların sigarayı bu süreçte bırakması gerekir. Bu önlem hem iyileşmenin hızlanmasını, hem de ameliyatın başarısını etkileyecektir. Aynı şekilde alkol kullanımının ameliyattan önce bırakılması gerekir. Yara iyileşmesi için, hastaların ameliyattan önce C vitamini desteği alması tavsiye edilir. Bu ameliyat gebe kadınlara uygulanmaz. Hastanın genel sağlığını ortaya koyacak tetkiklerin yapılmasından sonra, ameliyatın önceki gecesinden itibaren hastanın yemek yememesi gerekir. Sadece içilmesi gereken ilaçlar alınabilir. Göz kapağı ameliyatının yapılacağı gün hastanın makyaj yapmaması, saçlarında jöle gibi herhangi bir ürün kullanmaması gerekir.

   Göz Kapağı Ameliyatı

   Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır

   Yaklaşık 1-3 saat kadar süren göz kapağı ameliyatında hastalara lokal ya da genel anestezi uygulanarak acısız bir şekilde tamamlanır. Ameliyat sırasında yapılan kesiler mümkün olduğu kadar gizlenir. Sonradan fazla belirgin olmayacak şekilde kapatılır. Alt göz kapağı ile üst göz kapağına kirpiklerin altına, kat yerine açılan kesiden girilerek fazlalık kas ve cilt dokusu alınır. Fazlalık yağ dokusu temizlenir. Bunlar giderilince göz kapaklarındaki sarkma, gevşeme etkileri ortadan kalkar. Dikişlerin yapılmasından sonra pansumanla ameliyat tamamlanmış olur.

   Göz kapağı ameliyatından sonraki süreç

   Anestezi etkisi geçince hastalarda rahatsızlık vermeyen derecede hafif sızılar olabilir. İlk gün gözler ovuşturulmamalı, şişlik ve morarma için soğuk kompres yapılmalıdır. Başın ilk günlerde yatarken 30-40 derecelik açıyla olmasına özen gösterilmelidir. Bu gözde kızarıklığı, enfeksiyona karşı alınması gereken bir önlemdir. İyileşme sırasında dikkat gerektiren okuma, araç kullanma gibi eylemlerden kaçınılmalıdır. Duş alma için 4-5 gün beklenmelidir. Gözler her türlü ışıktan korunmalı, gerekirse güneş gözlüğü kullanılmalıdır. İyileşme yaklaşık 2 hafta içinde gerçekleşir. Bu dönemde ağır işlerden kaçınılması, doktorun önerilerine uyulması, kontrollerin aksatılmaması gerekir. Göz kapağı ameliyatı sayesinde elde edilen estetik görünüm dikkat edilirse, uzun süreli etkili olur.

   ]]>
   Göz Çizdirme Ameliyatı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-cizdirme-ameliyati.html Thu, 01 Nov 2018 22:40:08 +0000 Göz Çizdirme Ameliyatı, Astigmat, hipermetrop ve miyobun tedavisinde kullanılan ve rekraktif cerrahide tüm dünyada uygulanan en bilinen yöntem lazerdir. 18 yaş ve üzeri lens ya da gözlük kullanan kişiler, göz dereceleri son bir Göz Çizdirme Ameliyatı, Astigmat, hipermetrop ve miyobun tedavisinde kullanılan ve rekraktif cerrahide tüm dünyada uygulanan en bilinen yöntem lazerdir. 18 yaş ve üzeri lens ya da gözlük kullanan kişiler, göz dereceleri son bir sene içerisinde 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş olan kişiler, -10 diyoptriye kadar miyobisi olan kişiler, -6 diyoptriye kadar astigmatı olan ve artı 4 diyoptriye kadar hipermetrobu olan kişiler, kornea dokusu yeterli olan kişilerde, gözler başka herhangi bir hastalık (göz tansiyonu, kornea irileşmesi vb.) bulunmayan kişiler, romatizma, diyabet gibi sistematik hastalığı bulunmayan kişiler, yapılacak ön muayene ve tetkikler doğrultusunda, göz yapısı ameliyat olmaya uygun bulunan kişiler lazer tedavi görebilmektedir.

   Lasık yöntemi, korneanın üst bölgesinde ince bir tabakanın kesilerek, kapakçık şeklinde açılması ve meydana çıkan yüzeyindeki ''excimer lazer'' göz derecelerinin düzeltilmesi prensibine dayanmaktadır. Astigmat, hipermetrop ve miyop gibi kırma kusurlarının Excimer lazer ile tedavisi; kurallar ve sonuçları belli olan, güvenilir bir yöntem olarak tıp dünyasında yerini almıştır. 1980'li yılların başından beri milyonlarca kişi, bu yöntemle tedavisini olmuş sosyal ve mesleki yaşantılarında kontakt lens ve gözlük kullanımının yaşattığı kısıtlamalardan kurtulmuştur. Tedavinin kullanılmaya başladığı yıldan beri bütün Dünya'da 31,4 milyondan fazla insan bu yöntem ile tedavi edilmiştir. Lazer tedavisinin uygun şartlar altında,  doğru kişiye yapıldığında başarı oranı %98'e kadar çıkmaktadır. 

   Göz Çizdirme Ameliyatı Hakkında Yanlış Bilinenler

   Lazer tedavisi güvenilirliği söz konusu olmayan bir tedavidir. Tedaviden sonra son on yıl içerisinde kör olunur, lazer ameliyatı sonrasında katarakt ameliyatı uygulanamaz, lazer uygulaması sadece miyop kişiler için yapılabilir, hipermetrop ve astigmat gözlere lazer tedavi uygulanamaz, lazer tedavisi kişiye sadece bir kere yapılır, gelecek yıllarda göz numarası artarsa tedavi uygulanamaz. Lazer uygulamasından sonra retina tabakası olumsuz etkilenir, kişide renk körlüğü oluşur. Lazer ameliyatı ağrılı ve kanamalı bir bir uygulamadır, kişi ömür boyu göz damlası kullanması gerekir. Aslında lazer uygulaması FDA onaylı, tamamen güvenilir bir teknolojidir. Lazer uygulaması 1980'li yıllardan beri kişilere uygulanmakta ve herhangi bir körlük durumu oluşması mümkün değildir. Lazer ameliyatı uygulaması ileri yıllarda göreceğiniz herhangi göz tedavisinde engel bir neden olamaz. Lazer uygulaması 1-10 derece arasında miyop kişilerde, 1-7 arasında hipermetrop ve astigmat rahatsızlığı bulunan ve lazer tedaviye uygun görülen kişilere başarılı bir şekilde uygulanıyor. Lazer ameliyatı eğer gözünüze uygunsa ikinci kez de uygulanabilmektedir. Gözün kornea kısmına uygulanır, retinanın zarar görme durumu söz konusu değildir. Lazer sonrası hiçbir şekilde renk körlüğü oluşması mümkün değildir. Lazer uygulaması gözün damarsız olan kornea kısmına uygulandığı için açık ve kanamalı bir tedavi değildir ve lazer uygulamasında damlalı anestezi yapılır, herhangi bir ağrı ve acıya maruz kalınmaz.

   Göz Çizdirme Ameliyatı

   Göz Çizdirme Ameliyatı Olacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

   • Ameliyat olunacak kurumun hijyenik ve teknolojik altyapısı
   • Doktorun deneyimi ve lazer uygulamasındaki uzmanlığı
   • Lazer uygulaması ve tetkikleri için gerekli olan tüm teknolojik altyapının olup olmadığı
   • Ameliyat önlüklerinden kullanılacak enjektörlere ve ameliyat sırasında kullanılacak olan özel ilaçlara kadar tüm tıbbi malzemelerin sadece size ait ve tek kullanımlık olması
   • Gözün tüm alanlarda hizmet verip vermediği
   ]]>
   Lazer Göz Ameliyatı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/lazer-goz-ameliyati.html Fri, 02 Nov 2018 07:45:45 +0000 Lazer göz ameliyatı, hipermetrop, miyop, astigmatın tedavilerinde kullanılan ve cerrahi de bütün dünyaya yayılan bir ameliyat yöntemidir. Bazı gözler lazer ameliyatına uygun olmaya bilir bunun için ise kişiye özel göz iç lens Lazer göz ameliyatı, hipermetrop, miyop, astigmatın tedavilerinde kullanılan ve cerrahi de bütün dünyaya yayılan bir ameliyat yöntemidir. Bazı gözler lazer ameliyatına uygun olmaya bilir bunun için ise kişiye özel göz iç lens değişimi tedavisi uygulanarak ameliyat yapılır. Bu ameliyatlar sayesinde de gözlerimizin sorunlarından kurtulmuş oluruz. Kişinin lazer göz ameliyatı olabilmesi için şu şartlar mevcut olması gerekmektedir.
   • Kişi 18 yaşında olacak ve gözlük yahut lens kullanıcı olması gerekir.
   • Son dönemde göz numarası fazla değişmemiş olanlar. 
   • Göz numarası -10 olan miyop hastalarda
   • Hipermetrop hastalığı olan kişide bu hastalık fazla ilerlememiş olanlar. 
   • Kornea dokusunun ince olmaması kalınlığı lazere uygun olması gerekir. 
   • Romatizma ve diyabet gibi sistematik hastalığı bulunmayan hastalar gerekir.
   • Gözlerde herhangi bir başka hastalık bulunmaması gerekmektedir. 
   • Yapılan ön tedavide yapılan testler ve tetkikler sonucu çıkan sonuç eğer pozitif ise o zaman kişiye lazer göz ameliyatı uygulanır. 
   Lazer göz ameliyatının amacı gözlüklerle gördüğünüz kadarını lazerle görmeniz amaçlanır. 0,5 altındaki numaralarda gözlüksüz kullanım uygundur fakat lazer göz ameliyatı henüz numaralar ilerlerken yapılacak olursa tekrardan gözlük takılması şartlanır. Bu nedenle göz numaralarının en az artış yılı 1 yıl artmamış olmasıdır. Lazer göz ameliyatından sonra miyop ve hipermetrop hastaları gözlüksüz kalıp artık gözlüklere ihtiyaç duymazlar. 

   Lazer Göz Ameliyatı
   Lazer göz ameliyatı sonradan olacağınız bir göz tedavisine veya ameliyatına engel olmaz. Lazer ameliyat operasyonları kişinin göz numarası, göz çevresi ve göz yapısına göre değişim göstermektedir. Lazer ameliyatı önce bazı tetkikler yapılır ve bu tetkikler sayesinde gözün lazere uygun olup olmadığı anlaşılır ve lazer göz ameliyatına uygun ise operasyon başlar. Lazer göz ameliyatı yaklaşık olarak 5-10 dakikalık bir işlev sonucunda biter.
   lazer göz ameliyatı gözün damarsız dokusu olan korneanın içine yapılır bu sebepten dolayı lazer göz ameliyatı kanlı bir ameliyat değildir. Lazer ameliyatından sonra kornea kapakçık oluşumu sonrasında gözde 6 saat kadar batma, ağrı, sulanma gibi şeyler olabilir. Göz sulanması ve arkasından lazer tedavisi uygulandığı için 2-3 gün göz ağrısı çekilmesi çok doğaldır. Bu ağrının çok az olabilmesi ve hissedilmemesi için göze koruyucu lens koyulur.
   Hasta lazer ameliyatı sonrasında belirli bir süre içerisinde göz kuruluğu çekebilir. Doktorun vermiş olduğu göz damlaları ile bu sıkıntıdan kurtulmak mümkündür.

   Tedaviden sonra dikkatle kaçınılması ve çok dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;
   • Tedavi sonrası gözlerin bandajla kapatılması gerekmez fakat kapatılsa daha iyi olur. 
   • Ameliyat sonra verilen damlalar özenle ve doktorun vermiş olduğu reçeteye göre kullanılır.
   • Ameliyattan sonra ilk 24 saat içinde gözle temas kesilir ve banyo yapılmamalıdır.
   • Ameliyattan sonra oluşturulmuş doktor tedavileri seanslarına gidilmesi çok önemlidir. 
   Lazer göz ameliyatı sonrası 2. bir lazer ameliyatı gerekmez fakat bazı müstesna hastalarımız vardır ki bunlarda 2. bir ameliyat şarttır çünkü göz yapısı sadece 1 ameliyatla düzelmeye bilir bu sebeple 2. bir lazer ameliyatı uygulanır ve göz için tam kesin bir karara varılmış olunur. 
    
   ]]>
   Bebeklerde Göz Kayması https://www.gozhastaliklari.gen.tr/bebeklerde-goz-kaymasi.html Sat, 03 Nov 2018 02:36:28 +0000 Bebeklerde göz kayması, genel olarak gözün doğuştan gelen bazı göz hasarları sonucunda yada genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelen bazı problemlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu belirtilerin yaşanmasında beb Bebeklerde göz kayması, genel olarak gözün doğuştan gelen bazı göz hasarları sonucunda yada genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelen bazı problemlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu belirtilerin yaşanmasında bebeklerde gözleri farklı yönlere kayması, gözün bir  bakış yönünün yanlış algılanması gibi problemler belirti göstermektedir. Bebeklerde göz kayması genellikle yeni doğan bir bebeğin gözlerinin ilk birkaç ay süresince kayması normal olarak bilinmektedir. Zaman içerisinde  bebek 4-6 aylık olduğunda bebeğin gözlerinde düzelme görülür. Eğer bebeğin gözlerinden biri veya ikisinde göz kayması görülüyorsa bunun nedeni büyük ihtimalle strabismus adı verilen göz kayması olayıdır. Bebeklerde göz kayması sürekli olarak görülebileceği gibi nadiren de belirebilir. Halk arasında bebeklerde göz kayması olayına şaşılık tabiri kullanılmaktadır. Göz kayması erken dönem içerisinde fark edildiği vakit göz kayması güvenli ve etkili olan yöntemlerle tedavi edilebilir.

  Bebeklerde göz kayması erken tedavi edilmesi oldukça önemlidir çünkü bu durumda çok fazla beklemek veya tedavi sürecine hiç başvurmamak bebeklerin gözlerinde kalıcı görme kusurlarına sebep olabilir. Bu nedenle göz kayması oluşan bebeklerde bu durumun gerçekleşmesiyle ilgili olarak bu belirti geçer yada doktora gitmeye gerek yok gibi düşüncelere girmemek gerekir. Bebeklerde göz kayması, gözlerin aynı hizada olmaması, tek veya her iki gözün birden farklı yöne doğru bakması anlamını taşımaktadır. Her iki göz aynı anda tek bir nesneye odaklanmaz. Gözdeki kayma sürekli olabilir yada aile tarafından yalnızca ara sıra fark ediliyor olabilir.

  Bebeklerde Göz Kayması
  Bebeklerde göz kayması nedenleri

  Genel olarak doğuştan olabilir veya çocukta sonradan meydana gelebilir. Çoğu vakada göz kaymasının nedeni bulunamamaktadır. Bunun yanı sıra ailede göz kayması varsa eğer oluşan göz kayması açısından bu oluşumun belirdiği ailelerdeki çocuklar daha büyük bir risk altında olmaktadır. Her bir gözün çevresinde altı farklı kas beraberce işlevsellik gösterir ve bundan dolayı da her iki göz birlikte aynı nesneye odaklanabilir. Göz kayması olan bebeklerde belirtilen kaslar beraber çalışmıyor anlamına gelir. Sonuç itibariyle göz bir nesneye baktığında diğer göz farklı bir yöne döner ve bundan dolayı diğer göz farklı olan nesneye odaklanma oluşur. Gözlerin farklı olan nesneye odaklanmasının sonucunda beyne her bir gözden farklı bir fotoğraf ulaşmış demektir. Bu durum da beyinde karışıklık oluşturur. Bebeklerde beyin daha zayıftır ve sorunlu olan gözden gelen görüntüyü yok saymayı gerçekleştirebilir. Fakat beynin bu yöntemi görme sorunun düzeldiği anlamına gelmemektedir. Bu durumun aksine bebeklerde kalıcı olabilecek görme problemlerine yön vermiş olur. 

  Bebeklerde Göz Kayması Tedavisi 

  Bebeklerde ve küçük çocuklarda göz kaymasının erkenden fark edilmesi oldukça önemlidir.İleri ki zamanlarda oluşacak olan hem estetik hem de kusurlu görmeden kaynaklanan problemlerin üstesinden bu şekilde gelinecektir. İşte bu nedenden dolayı bebeğin gözüyle ilgili belirgin bir sorun olmasa da doğumdan hemen sonraki dönemde hemde bebeklik dönemindeki göz kontrolleri ciddiye alınmalıdır. Bebeklerde göz kayması tedavisi, gözün kayma sebebine göre görme bozuklukları için gözlük kullanımı ve göz tembelliği varsa eğer sorunsuz gözün kapama bandı kullanılarak kapatılması yada ameliyat yöntemleri uygulanarak yapılabilir. Bu durumların gelişmesinde ameliyat uygulanması göz kayması problemlerinin giderilmesinde en fazla başvurulan yöntemlerdendir.
  ]]>
  Göz Altı Morlukları İçin Bitkisel Çözüm https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-alti-morluklari-icin-bitkisel-cozum.html Sat, 03 Nov 2018 08:52:50 +0000 Gözaltı morlukları için bitkisel çözüm, oldukça fazladır. Bu gözaltı morlukları hemen her insanda görülmektedir. Bu morluklar genel anlamda birçok sebebi vardır. Bu sebepler genetik, ilaç ve yaşam tarzı gibi nedenlerle Gözaltı morlukları için bitkisel çözüm, oldukça fazladır. Bu gözaltı morlukları hemen her insanda görülmektedir. Bu morluklar genel anlamda birçok sebebi vardır. Bu sebepler genetik, ilaç ve yaşam tarzı gibi nedenlerle oldukça sık görülmektedir. Hastalıklardan dolayı oluşuyor ise doktora başvurulmalıdır. Ancak sebebi hastalık dışı ise pratik bitkisel çözümleri ile tedavi edilmektedir.

  Gözaltı morlukları için bitkisel çözüm tedavileri kısa pratik yöntemler ile uygulanmaktadır. Sağlığa hiçbir zararı yoktur. Her yaşta insan bu yöntemleri kullanarak gözaltı morluklarından rahatlıkla kurtulabilir.

  Gözaltı morluklarının nedenleri şunlardır;

  • Uyku düzensizliği
  • Genetik sebepler
  • Aşırı yorgunluk
  • Stres
  • Düzensiz beslenme
  • Güneş ışınlarının zararları
  • Yaş ilerlemesi
  • Bazı gıdalara karşı alerjiler
  • Gebelik
  • Demir eksikliği

  Gözaltı morlukların bazı sebepleri bunlardır. Bu morluklara karşı hazırlanan bitkisel tedaviler ile çözümler bulunmaktadır. Evde rahatlıkla hazırlayıp uygulayabileceğiniz bu bitkisel tedaviler ile gözaltı morluğundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

  Göz Altı Morlukları İçin Bitkisel Çözüm

  Bu bitkisel tedaviler şöyledir;

  Salatalık maskesi yapılışı ve uygulanışı

  Salatalık maskesi için gerekli olan bir adet salatalıktır. Bol sulu bir salatalığı bol su ile yıkayınız. Daha sonra salatalığı ince ince dilimleyiniz. Daha sonra salatalığın ince dilimlerini gözaltına koyunuz. Yaklaşık 15 dakika kadar göz altınızda bekletiniz. Sonra yüzünüzü bol su ile yıkayınız. Bu uygulamayı her gün yaparak gözaltı morluğundan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Sağlığa hiçbir zararı olan bu bitkisel tedaviyi cildiniz içinde yapabilirsiniz.

  Limon- domates maskesi yapılışı ve uygulanışı

  Bol su ile yıkanan limon ve domatesi bol su ile yıkayınız. Daha sonra limon suyunu sıkınız. Domatesinde aynı şekilde suyunu sıkınız. Bu şekilde limon suyunu ve domates suyunu karıştırın ve gözaltına sürün. Bu tedaviyi haftada iki kez uygulayınız.

  Patates maskesi yapılışı ve uygulanışı

  Patatesi bol su ile yıkayınız. Yıkanan patatesi ince dilim olacak şekilde kesiniz. Kesilen patatesleri göz altınızda 15 dakika bekleterek gözaltı morluklarından kurtulabilirsiniz.

  Sallama çay maskesi yapılışı ve uygulanışı

  Daha önce kullandığınız veya taze olarak kullanmak isterseniz sallama çay poşetini soğuk olacak şekilde göz altınıza koyabilirsiniz. Bu sayede hem gözlerinizin yorgunluğunu alır ve göz altınızda oluşan morlukları geçirmeye yarar. Bu uygulamayı gün içinde istediğiniz kadar yapabilirsiniz. En etkili çözümlerden bir tanesidir.

  Zerdeçal-ananas maskesi yapılışı ve uygulanışı

  Taze zerdeçal ve ananas suyunu birbiri ile iyice karıştırınız. Karışımın kıvamı hamur şeklinde olması gerekmektedir. bu şekilde kıvam alan karışımı gözaltına sürerek oluşan morlukları yok edebilirsiniz.

  Soğuk süt maskesi yapılışı ve uygulanışı

  Gözaltı morlukların geçebilmesi için kolay çözümlerinin başında soğuk süt tedavisi gelmektedir. Soğuk süt içine pamuğu batırarak gözaltına güzelce yediriniz. Bu yedirmeyi yaptıktan sonra 20 dakika kadar bekletiniz ve sonra su ile yıkayınız. Bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

  Nane maskesi yapılışı ve uygulanışı

  Nane yaprakları 15 adet kadar olması yeterlidir. Bu nane yapraklarını ince ince dilerek gözaltına yerleştirin. 20 dakika bu nane yapraklarını gözaltında bekletiniz. Morlukların geçmesi için gün içinde bu maskeyi 2 defa tekrar ediniz.

  Gözaltı morlukları için bitkisel çözümleri tedavi yöntemleri bu şekildedir. Hemen her mutfakta bulunması mümkün bu m]]> Göz Nakli https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-nakli.html Sun, 04 Nov 2018 06:37:05 +0000 Göz nakli, Göz nakli diye bir operasyon şekli yoktur. Göz küresinin yerinden alınarak yerine sağlam bir göz küresi nakledilmesi mümkün olmamaktadır. Tıp dilinde kornea nakli olan fakat halk arasında göz nakli diye bilinmek Göz nakli, Göz nakli diye bir operasyon şekli yoktur. Göz küresinin yerinden alınarak yerine sağlam bir göz küresi nakledilmesi mümkün olmamaktadır. Tıp dilinde kornea nakli olan fakat halk arasında göz nakli diye bilinmektedir. Bugünkü şartlardaki teknoloji ve bilgilerle sadece kornea nakli yapılabilmektedir.


  Kornea: Gözümüzün ön bölümünde bulunan kırıcılığı yüksek, kubbe şeklinde ve saat camı görünümlü saydam tabakadır. Korneanın görevi gözümüze gelen ışınları kırarak retina üzerine odaklanmasıdır. Korneanın hemen arkasında ise gözün rengini veren iris dokusu bulunmaktadır.

  Kornea nakli, Herhangi bir sebepten ötürü saydamlığını kaybetmiş olan korneanın merkezinden yaklaşık olarak 8 mm çapında bir doku parçasını çıkarılması ve yerine sağlam saydam kornea dokusunun nakledilmesi işlemine denmektedir.

  Kornea nakli hangi hastalara uygulanır

  Kornea nakli yapılacak hastanın kornea hariç diğer göz bölümlerinin sağlam olması gerekir. Özellikle retina tabakası ve optik siniri sağlam olmak zorundadır. Yani gözün bütünlüğü bozulmamış olmalıdır. Eğer arkadaki damar tabakası ve sinir tabakası işlev göremeyecek bir durumdaysa kornea nakli yapılmasının bir manası yoktur. Kalıtsal kornea hastalıkları; kornea tabakasının öne doğru sivrileştiği durumlarda, geçirilmiş keratitler delici kornea yaralanmalarından sonra, göz cerrahisi sonrası korneanın saydamlığını kaybettiği bu durumlar kornea nakli ile tedavi edilebilen ve olumlu sonuç alınan hastalıklardır. Kornea nakli sonrası gözün tekrar görme yetisini kazanabilmesi için, gözün damar ve sinir tabakasının zarar görmemiş olması gerekir.

  Göz Nakli
  Kornea reddi söz konusu olur mu

  Her organ naklinde olduğu bilindiği gibi kornea naklinde de ret etme söz konusudur. Kornea dokusu damarsız olduğundan bu oran yaklaşık %10-%20 arasındadır.Reddedilen korneanın yerine yenisi nakledilebilmektedir. Böyle durumlarda kornea ret oranı %50'leri bulmaktadır.

  Kornea naklinde göz renginde değişme olurmuş
  Gözümüze rengini veren iris dokusu korneanın hemen arkasındaki dokudur. Ameliyat öncesi iris dokusunda bir sorun yoksa kornea naklinden sonra göz eski rengini almaktadır. Yani iris dokusunda bir zarar yoksa göz rengimizde bi değişiklik olmayacaktır.

  Kornea bulunması
  Ülkemizde yılda yaklaşık olarak 2000 kornea nakli gerçekleşmektedir. Bu kornealar İstanbul ve Ankara' da bulunan göz bankalarından temin edilmektedir. Gerek görüldüğü zaman yurt dışında ki göz bankalarından da kornea getirtilir. Hasta kornea nakli için müracaat ettikten bir ay sonra nakil işlemi gerçekleşir. 
  Kornea nakli olan hastaların dikkat etmesi gerekenler
  • Hastalar özellikle ilk başlarda gözlerini sert şekilde ovuşturmamalıdır.
  • Göze gelebilecek vurma çarpma gibi tramvalardan korunmalıdır.
  • Ameliyat olunan gözde ağrı, kızarıklık, görme bulanıklığı, ışığa karşı hassasiyeti olanlar derhal ameliyatınızı gerçekleştiren doktora yada en yakın göz hastanesine gitmeleri gerekir.
  ]]>
  Bebeklerde Göz Çapaklanması https://www.gozhastaliklari.gen.tr/bebeklerde-goz-capaklanmasi.html Sun, 04 Nov 2018 17:36:34 +0000 Bebeklerde göz çapaklanması,  gözyaşı kanallarının tıkanıklığı ile ortaya çıkan bir durumdur. Normal şartlarda gözün bulunduğu göz çukurunda gözün kurumasını engelleyen ve hareketlerini kolaylaştıran gözyaş Bebeklerde göz çapaklanması,  gözyaşı kanallarının tıkanıklığı ile ortaya çıkan bir durumdur. Normal şartlarda gözün bulunduğu göz çukurunda gözün kurumasını engelleyen ve hareketlerini kolaylaştıran gözyaşı, gözyaşı kanallarından burun kanalına atılır. Ancak kanallarda oluşabilecek her hangi bir tıkanıklık varsa, bu çapaklanmaya sebep olmaktadır. Gözde yeşil ya da sarı renkte akıntı, göz akında kızarıklık ve şişmiş göz kapakları çapaklanma da yaşanılan en bariz belirtilerdir.

  Göz Çapaklanması Bebeklerde Neden Olur

  Bebeklerin pek çoğu, doğduğu zaman gelişmiş ve doğru şekilde işlevini yapan gözyaşı kanallarına sahiptir. Bazı durumlarda ise bu gözyaşı kanalları tıkalı olabilmektedir ve bebeklerde göz çapaklanması yapar.

  Bebeklerin gözleri devamlı sulu ve ağlar görünümde olmakla birlikte, sarı veya yeşil akıntılarda mevcuttur. Sıklıkla kenarlarda biriken bu çapak, kirpiklerin de birbirine yapışmasına sebep olur. Annelerin bu durum karşısında, ilk iki üç gün beklemeleri önerilir. Kaynamış ve ılık hale gelmiş su ile gözleri günde üç dört kez temizlemek ve burun hizasında olan göz kanallarına hafif masajlar yapmak, genellikle olumlu sonuçlar verecektir. Ancak üç günün sonunda problem geçmemiş ve devam eder durumda ise mutlaka bir çocuk doktoruna götürülmeli ve tedavisi yapılmalıdır.

  Bebeklerde Göz Çapaklanması

  Bebeklerde Göz Çapaklanması Varsa Ne Yapılmalı

  Bebeklerde göz çapaklanması ile birlikte, kornea tabakasının bulanık görüntüsü, gözkapağındaki kızarıklık ve şişlik, hastalığın ciddiyetinin bir göstergesidir. Bu durumda vakit kaybetmeden hekime başvurulması önemlidir. Genellikle antiseptik tedaviler ve bebek büyüdükçe ortadan kalkan göz çapaklanması, bebek yaklaşık dokuz aylık olmasına rağmen hala devam ediyorsa, gözyaşı kanalının açılması için yapılan ufak bir operasyonla, problem tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu genellikle klinik ortamında yapılabilen, basit bir operasyondur. Ancak bebek biraz büyükse ve gerek görülmüşse, anestezi altında da yapılabilmektedir.

  ]]>
  Sağ Göz Seyirmesi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/sag-goz-seyirmesi.html Sun, 04 Nov 2018 19:32:47 +0000 Sağ Göz Seyirmesi, Göz seyirmesi denince akla kendiliğinden oluşan gözde kıpırdama akla gelir. Fakat bazı kişilerde göz seyirmesi tik haline gelmektedir. Göz seyirmesi zaman zaman kişilerin gözlerinde sürekli bir damar atmas Sağ Göz Seyirmesi, Göz seyirmesi denince akla kendiliğinden oluşan gözde kıpırdama akla gelir. Fakat bazı kişilerde göz seyirmesi tik haline gelmektedir. Göz seyirmesi zaman zaman kişilerin gözlerinde sürekli bir damar atması gibi hissedilmektedir. Bu olayla kendini gösteren bu belirtiye halk arasında göz seyirmesi denilmektedir. Fakat bu belirti aynı anda her iki gözde görülmeyebilir. Yani bazen sağ göz seyirmesi bazen de sol göz seyirmesi yaşayabilirsiniz. Kısaca seyirmede her iki göz birden hissetmeyebilir bu durumu genel olarak seyirmeler tek gözde hissedilir. Günümüzde ise sağ göz seyirmesine kötü bir durum olacağına yada kötü bir haber geleceğine işaret olarak inanılmaktadır. Batıl inançlar arasında bu durumda bulunmaktadır. Hiç bir şekilde haber alınıp yada verilmesi ile alakalı olmayıp tıbbı bir olay olmaktadır. Sağ göz seyirmesinde ki en büyük faktör tıpkı sol gözdede olabilecek durum gibi gözlerdeki kasların irade dışı kasılması ile oluşmaktadır. Fakat bu seyirmeler ara ara olduğu için çok endişelenip panik yapılacak bir durum olmamaktadır. Bazen de belli bir hastalığın habercisi olabilir. Asıl sebebini öğrenmek için sıklaşan seyirmeleri bir uzman tarafından kontrol olunarak sebebi öğrenilmelidir.

  Sağ göz seyirmesinin oluşma sebebi

  • Kişinin çok stresli olduğu durumlarda görülür.
  • Aynı şekilde çok yorgunluktan görülür.
  • Fazla bir şekilde televizyon, bilgisayar veya telefon gibi kullanımlarda oluşmaktadır. 
  • Birde aşırı sinirli bir durumda iken hem titreme hemde göz seyirmesi görülmektedir.
  Fakat bu saydığım durumlar sayesinde oluyor ise korkulacak bir durum olmamaktadır. Birde bunun korkulacak yönü olan Blefarospazm ve Diskinezi adı verilen hastalıkların belirtileri olarak kendini göstermesi sıkıntı yaratabilir.  Blefarospazm korkulacak bir rahatsızlık olmayıp göz seyirmesinin artmasını sağlar ve kişiyi bu durum ile çok rahatsız etmektedir. Diskinezi ise göz kaslarının artık yavaş yavaş işlevini yerine getirememesi ve oldukça zayıflamasına işaret etmektedir. Yine bu rahatsızlık yüzünden göz seyirmeleri artış gösterir ve sürekli rahatsız edr bu durumda doktor tedavisi şart olmaktadır. Sağ göz seyirmeleri ise oldukça kolay tedavi edilebilmektedir. Fakat tedaviden önce çoğunlukla kendiliğinden geçen bir durum olmaktadır. Sağ veya sol göz seyirmesi birde uykusuzluk nedeni ile meydana geldiğinden dolayı gözler belli bir süre dinlendirilip uyku alındığı zaman kolaylıkla ve kendiliğinden geçmektedir. Uyuyacak vakit yok ise güneşten ve ışıktan bir süre uzak durulmalıdır. Bunun dışında sağ göz seyirmesi gittikçe artış gösterir ise bu durum yüze kadar yayılır ise rahatsız edici boyutları da aşıyor ise zaman kaybetmeden doktor tarafından kontrol olunup verilen yöntem ve ilaçları acil bir şekilde uygulamalısınız. 

  Sağ Göz Seyirmesi
  Sağ göz seyirmesi korkulacak bir durum olmayıp kişinin kendi yöntemleri ile de geçirilebilecek bir durum halinde olup küçük büyük demeksizin rastlanmaktadır. Örneğin yeme alışkanlıklarınızda çok farklı olmaksızın küçük değişiklikler yapın. Örneğin balık tüketin, kırmızı et tüketin bol miktarda tahıl tüketin bu yiyecekler göz seyirmelerine karşı gelir ve seyirmeleri önlemektedir. Bu gibi küçük rahatsızlıkları kontrol ederek başlangıcını ve bitişini çok iyi takip etmeli ve elinizden gelen tüm önlemleri alarak ufak şekilde atlatılabilir.
  ]]>
  Düşük Göz Kapağı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/dusuk-goz-kapagi.html Mon, 05 Nov 2018 09:32:50 +0000 Düşük Göz Kapağı, İnsanların dış dünya ile ilişkisi açısından oldukça önemli olan göz insanların hayat kaynağıdır. Bu kadar değerli olarak görülen göz, birçok sorunla karşımıza çıkabilmektedir. Günümüz Düşük Göz Kapağı, İnsanların dış dünya ile ilişkisi açısından oldukça önemli olan göz insanların hayat kaynağıdır. Bu kadar değerli olarak görülen göz, birçok sorunla karşımıza çıkabilmektedir. Günümüzde gelişmiş olan tıp ile gözde ya da diğer önemli organlarda görülen problemlerin bir çoğu riskten arındırılmış bir şekilde çözülmektedir. Bu durumla birlikte tabi ki birçok insanda çok belirgin olan fakat birçok insanda da çok belirgin olmasa da varlığını sürdüren düşük göz kapağı genellikle tek gözde görülmektedir. Genellikle tek gözde görülen düşük göz kapağı eskilerden beri insanlara sadece estetik görünüm olarak rahatsızlık vermektedir. Bunun dışında eğer göz kapağının düşük olması çok fazla değilse bu durum insanlarda çok fazla emsal teşkil etmez. Bu durumla birlikte günümüzde birçok sorun göz kapağında yapılan estetik ameliyatlar ve küçük operasyonlarla birlikte son derece riskten arındırılmış ve sadece ameliyat risklerini bulunduran bir operasyon ile kolayca ortadan kaldırılabilmektedir. Üstelik düşük göz kapağı probleminin giderilmesi amacı ile yapılan bu operasyonlardan sonra kişi çok kısa bir süre sonra normal yaşamına döner ve herhangi bir ameliyat izi kişinin göz kapaklarında belirmez. 

  Düşük göz kapağı, sağ ya da sol gözde görülen ve birçok kişinin büyük problemlerinden biridir. Bu durum genellikle sonradan oluşmaz ve doğuştan gelir. Doğuştan gelen düşük göz kapağı birçok zaman ailede annede ya da babada bulunabilmektedir. Genetik olarak kişiden kişiye geçen bu problem aşırı belirgin değil ise herhangi bir ameliyat yaptırmanız önerilmez. Fakat kişideki göz kapağı düşüklüğünün şiddeti fazla ise ve kişi bu durumdan rahatsız oluyorsa gerekli testler ve doktor kontrolleri altında ameliyat gerçekleştirilebilmektedir. Düşük göz kapağı kişide doğuştan değilde daha sonradan ortaya çıkmış ise genellikle bu kişi orta yaşı geçmiştir. Bu durumda kişideki göz kapağı kişinin yaşı nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Fakat kişi eğer isterse yinede bu ameliyatları olarak estetik görünüm kalitesini istediği şekilde arttırabilir.  Düşük göz kapağı problemi olan kişinin ameliyatı çok daha kolay bir şekilde lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Bu durumda ameliyat, kişide çok fazla etki oluşturmadan kolay bir şekilde yapılabilir. Sizlerde de göz kapağı düşüklüğü eğer rahatsızlık meydana getiriyor ise ve bu durumda ameliyat olmak istiyorsanız herhangi bir acı hissetmeden kolay bir operasyon olacağını unutmayın. 

  Düşük Göz Kapağı
  Göz kapağı düşüklüğü sorunu kişilerde var olabilmesi için kişinin göz kapağındaki düşüklük diğer göz kapağına göre en az iki milimetre kadar fark olacak şekilde düşük olmalıdır. Aksi halde bu durumda göz kapağı düşüklüğü söz konusu olamaz. Bazen kişilerde görülen düşük göz kapağı sorunu farklı göz problemlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kişilerde sorun tespit edilip düzeltildikten sonra göz kapağındaki düşüklük kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Göz kapağı düşüklüğünün kişinin cinsiyetine kadar birçok nedeni vardır.
  ]]>
  Bebeklerde Göz Sulanması https://www.gozhastaliklari.gen.tr/bebeklerde-goz-sulanmasi.html Mon, 05 Nov 2018 14:00:41 +0000 Bebeklerde Göz Sulanması, Göz sulanması özellikle bebekler olmak üzere birçok insanda problem haline gelmiş bir sorundur. Bu durum aslında oldukça rahatsız edicidir. Çünkü göz sulanması denilince insanların aklına çokta Bebeklerde Göz Sulanması, Göz sulanması özellikle bebekler olmak üzere birçok insanda problem haline gelmiş bir sorundur. Bu durum aslında oldukça rahatsız edicidir. Çünkü göz sulanması denilince insanların aklına çokta önemli bir sorunmuş gibi gelmektedir. Fakat bu durum kişiye oldukça rahatsızlıklar vererek kişinin hayatında kısıtlamalara neden olmaktadır. Bu sorun bebeklerde görüldüğünde aileler içinde oldukça büyük bir problem olmaktadır. Bebeklerde göz sulanması gün geçtikçe artan bir durumdur. Tıbbi olarak bu tür problemlerin genel bir tedavisi bulunmaktadır. İlk olarak hasta üzerinde uygulanan ilaç tedavisinin cevap vermesi beklenir. Birçok hasta bu aşamada hastalığı kolay bir şekilde atlatmaktadır. Fakat bu aşamadan sulanma durumunu atlatamayan bebeklerde gerekirse uygun zamanda bazı küçük operasyonlar yapılması gerekebilmektedir. Bir bebeğin bu tür operasyonlar yaşaması birçok kişinin karşılaşmak istemediği bir şeydir.  Bebeklerde göz sulanmasının en büyük problemi bebeğin gözünde sulanma sonrasında oluşan çapaklanmadır. Bu durum bebeğin göz yaşını sürekli silememesinden dolayı meydana gelen ve bebeğin gözlerini açıp kapatmasını, bunun yanında bebeğin görüş kalitesini son derece engellemektedir. 

  Bebeklerin yaklaşık üçte birinde mutlaka göz sulanması problemi bulunmaktadır. Fakat bu problem genellikle hafif derecede olduğu için kolayca atlatılabilmektedir.  Bu bebeklerin bazılarında tek gözde sulanma durumları olurken bazı bebeklerde her iki gözde de sulanma durumları olmaktadır. Bebeklerde göz sulanması durumu en çok bebeğin uyanmasından itibaren anlaşılmaktadır. Bu durumda bebeğin kirpikleri birbirine yapışmış ise bu bir enfeksiyon belirtisi olarak nitelenebilir. Bu sorun birçok bebekte genellikle doğuştan meydana gelen göz yaşı kanallarının darlığından dolayı kaynaklanmaktadır.  Gözyaşının normal kişilerde göz altındaki torbalardan gelerek burun diplerinden akması ile gerçeklemektedir. Kişi gözünü kırptıkça gözyaşı bu bezlerden kişinin gözlerine gelir ve görevini burada yapar. Fakat göz yaşı problemi olan bebeklerde göz yaşı kanalları dar olduğu için göz yaşı çok daha fazla bir şekilde göze akmaktadır. Bu durumda birçok sorun bu durum beraberinde gelir. Özellikle bebeklerde çok büyük sorunlara neden olur. Bebeklerde göz sulanması problemi bazende göz yaşı torbalarında bulunan bir zarın doğumla birlikte açılmaması nedeniyle meydana gelmektedir. Bu durumda da bebeğin gözleri sürekli sulanır.

  Bebeklerde Göz Sulanması
  Bebeklerde göz sulanmasında ilk tedavi bebeğin gözüne verilen antibiyotik damlalardır. Bu tedaviyle bebeklerin  gözlerinde varsa enfeksiyon ortadan kaldırılmak amaçlanır. Fakat bu durum bebekte etki etmez ise sorunun tam olarak nedeni araştırılır ve gerekli işlemler yapılır.  Bunun yanında aileninde bebeğe bol bol masaj uygulaması önerilmektedir. Bunun hakkında detaylı bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Bu sorun gerekli tedaviler uygulandığında genellikle 5-7 ay arasında ortadan kaldırılabilen bir durumdur  Bu tür sorunlar genellikle uzmanlar tarafından ailelere hızlı bir şekilde gerekli işlemler yapılarak çözülmesi önerilmektedir. Aksi halde bebeğin kemik gelişimi her ne kadar devam ettikçe yapılan tedavilerden cevap alınması o kadar azalacaktır. Bu nedenle eğer sizinde bebeğinizde ya da bebeklerinizde buna benzer problemler varsa hızlı bir şekilde çözmeniz önerilmektedir. 
  ]]>
  Göz Filmi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-filmi.html Mon, 05 Nov 2018 18:59:34 +0000 Göz filmi, 4 temmuz 2014 yılında vizyona girmiştir ve 1 saat 40 dakika süren filmin yönetmenliğini Mike Flanaqan üstlenmiştir.  Karen Gillan, Brenton Thwaites ve katee Sackhoff gibi oyuncuların yer aldığı ABD yapımı film Göz filmi, 4 temmuz 2014 yılında vizyona girmiştir ve 1 saat 40 dakika süren filmin yönetmenliğini Mike Flanaqan üstlenmiştir.  Karen Gillan, Brenton Thwaites ve katee Sackhoff gibi oyuncuların yer aldığı ABD yapımı film fantastik - korku türündedir.

  Göz Filminin Konusu: Kaylie çocukluk yıllarında yaşadığı bir travmanın ardından uzun yıllar boyunca erkek kardeşi Tim tarafından ailesini öldürmek ile suçlanmıştır. Kaylie, Tim ile arasındaki sorunları düzeltmeye çalışmakta fakat bir türlü başaramamaktadır. Kaylie bu arada da sahibi belirsiz antika bir aynayı şüphelerinin başına koymuştur. Bu esrarengiz aynanın ilk sahibi bilinmedik bir şekilde ortadan kaybolmuştur ve bu aynanın kendisine bakanları ele geçirme gibi bir yeteneği bulunmaktadır. Bu durum, Kaylie’nin araştırmasını derinleştirmesine sebep olmaktadır. Kaylie ailesini, komşuların aksine Tim’in öldürmediğini düşünmektedir ve bunu bir doğa üstü varlığın yapmış olabileceğini düşünmektedir. Kaylie bu cinayetin asıl suçlusunu bulup, erkek kardeşini temize çıkarmak için elinden geleni yapmaya hazırdır. Sonu tehlikeli bile olsa…

  Göz Filmi

  Göz Filminin Eleştrisi: Filmin ismi olan oculus kelimesinin anlamı ayna olmaktan ziyade, Roma ve Bizans mimarisindeki açık kubbelerin de ismidir. Bu bağlamda, aynalar yapılar iç ve dış ayrımını yok etmek ve geçirgen bir yapıya dönüştürmektedirler. Ve bu geçirgen yapıya dönüşme esnasında çevresindekileri etmenlerle bütünleşmektedirler. Tıpkı, göz filminde esrarengiz bir aynanın geçmiş ile gelecek ve gerçek ile hayal dünyası arasındaki geçirgenliğe neden olması ve izleyiciyi de bu bulmacaya davet etmesi gibi…

  Bir ailenin facia sonucu dağılması iki kardeşin gerçeklikten uzak ilişkisi ve çok yüksek tondaki kulak tırmalayan müzik ile birleşerek oldukça sıradan bir girişle başlayan göz filmi, daha sonra fim ilerledikçe seyirciyi yavaş yavaş kendine bağlayarak, profesyonelce yapılmış geri dönüş teknikleri ve kurgusu ile tüyleri diken diken etmeyi başarıyor. Bu anlamda göz filminin başarılı bir film olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bu filmim çekimleri de sadece 3 hafta sürmüştür.

  Göz filmini en güçlü kılan yan hikayesi olmamaktadır. Göz filminde bir ayna ve onun etrafında kurulu paralel kurgu yöntemiyle ince ince işlenmiş iki ayrı hikayeyi aynı anda izlemekteyiz ve 10 yıl öncesini anlatan hikayede huzurları bir ayna sebebiyle kaçan anne baba ve iki çocuk görmekteyiz. Sonunda yaşanan trajedi ile çocuklardan birinin akıl hastanesine gönderilmesini görmekteyiz. Diğer hikaye ise, günümüzde geçmektedir ve genç kız akıl hastanesinden çıkan erkek kardeşi ile esrarengiz ayna üzerinde uğraşarak ailesinin katliamının gizemini çözmeye ve aynayı bir itirafa zorlamaya çalışmaktadır.

  Son olarak, göz filminde Kaylie Russel rolünü Karen Gillan, 12 yaşındaki Kaylie Russel rolünü Annalise Basso, Tim Russel rolünü Brenton Thwaites, 10 yaşındaki halini ise Garret Ryan canlandırmaktadır.

  ]]>
  Göz Altı Morlukları Lazer https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-alti-morluklari-lazer.html Tue, 06 Nov 2018 10:11:21 +0000 Göz altı morlukları lazer, Göz altı morluklarının oluşumu genetik ve çevresel faktörlerden dolayı oluşmaktadır. Genetik faktörler kişinin cilt yapısına bağlı olmaktadır. Açık ten rengine sahip kişilerde gözün
  Göz altı morlukları lazer, Göz altı morluklarının oluşumu genetik ve çevresel faktörlerden dolayı oluşmaktadır. Genetik faktörler kişinin cilt yapısına bağlı olmaktadır. Açık ten rengine sahip kişilerde gözün çevresindeki cilt ince ve beyaz olduğundan, yüzeye yakın noktalarda bulunan damarların biriktirdiği kan yüzünden o bölgenin mor renkte gözükmesine sebep olmaktadır. Yüzümüzün kemik yapısıda genetik nedenler arasında sayılmaktadır. Tedavisi mümkün olan göz altı morlukları gidermek için üç farklı yol vardır. Bunlar dermaroller, mezoterapi ve lazer uygulamalarıdır. Çukur göze sahip olan kişilerde göz altlarına düşen gölgeler sebebiyle koyu renkte gözükmektedir. Çevresel faktörlerin başında kansızlık en önemli noktadır. Cildimizin soluk görünmesini sağlayan kansızlık, cilt altındaki damarları daha belirgin hale getirerek mor bir görünüme büründürür. Alerjik rahatsızlıklar da göz akıntılarını tetikleyerek göz çevresindeki damarlarda kan birikmesine sebep olmaktadır. Buda göz altlarında mor bir görüntüyü ortaya çıkarmaktadır.

  Göz Altı Morlukları Lazer
  Göz altı morlukların nedenleri
  • Alerjik rahatsızlığa sahip kişilerde bu durum sıklıkla gözükür. Alerji kaynaklı gözleri sürekli şişen kişilerde, şişen gözün gölgesi göz altına düşmesinden dolayı da mor bir görünüm oluşmaktadır.
  • Sinüsleri tıkanık olan kişilerde, göz ve burun arasındaki damarlar genişleyerek kan toplamasından dolayı da mor bir görünüm ortaya çıkar.
  • Beslenmesi iyi olmayan kişilerde de bu durum çıkmaktadır.
  • Aşırı tuz tüketen insanların vücudu tuz tutacağından, damarlarda genişleme meydana gelir. Bu durumda göz altlarında morluklara yol açmaktadır.
  • Sigara ve alkol kullanan insanlarda oksijen miktarı azaldığından dolayı bu kişilerde de ortaya çıkmaktadır.
  Göz altı morlukları lazer tedavisi

  Pigmentasyon bozukluklarından dolayı oluşan göz altı morluklarında lazerli tedaviler oldukça etkili bir yöntemdir. Göz altı morluklarında iki farklı lazer tedavi uygulaması vardır. 
  • Fraksiyonel lazer: Bu tedavi şekliyle morlukların rengi açılır ve deri altındaki bağ dokusu zenginleştirilmektedir. Sonuç olarak cilt kalınlaşarak morlukların görünümü azaltılmaktadır. Tedavi esnasında hafif dereceli bir yanma hissedile bilmektedir. İyileşme suresi boyunca kızarıklık ve pullanma görülmektedir. Bu işlem her ay bir kere olmak koşuluyla 3 seans sonunda tedavi sonlandırılmaktadır.
  • Erbium lazer: Bu uygulamada göz kapakları lokal anestezi uygulanarak uyuşturulur. İyileşme sureci boyunca kızarıklık ve ödem oluşa bilmektedir. Bir ay kadar sonra deri kendi rengini alır. Bu uygulama tek seanstır.
  ]]>
  Göz Titremesi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-titremesi.html Tue, 06 Nov 2018 18:01:05 +0000 Göz Titremesi, Bir diğer ismi de nistagmus olan göz titremesi gözlerimizin istemsiz olarak daire şeklinde hareket etmesi anlamına gelmektedir. Bu göz titremesi olayı genellikle doğuştan genetik olarak meydana gelmektedir. Göz Göz Titremesi, Bir diğer ismi de nistagmus olan göz titremesi gözlerimizin istemsiz olarak daire şeklinde hareket etmesi anlamına gelmektedir. Bu göz titremesi olayı genellikle doğuştan genetik olarak meydana gelmektedir. Göz titremesinin yavaş evresi; hasta, nesneye bakmayı sürdürürken gözlerin kaymasıyla oluşumaktadır ve göz titremesinin hızlı evresi de, gözlerin ani ve hızlı şekilde kayıp yerlerine geri dönmesiyle meydana gelmektedir. Göz titremesi yani nistagmus denilen durum yatay olarak, bir yandan diğer yana hareketler ile ya da dikey olarak, yukarıdan aşağı hareketler ile veya dairesel hareketler ile olabilmektedir. Göz titremesi olayı herhangi bir nedenden dolayı değil, herhangi bir neden yokken meydana gelmektedir ve genel olarak kişinin görüş gücünü etkilememektedir. Bunun yanı sıra göz titremesi tek bir sebeple oluşan bir olay değildir ve bu herhangi bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Göz titremesi başın arka tarafında bulunan beyinciğin zarar görmesi, iç kulaktaki labirent şeklinde olan bölgenin zarar görmesi, doğuştan gelen kalıtsal rahatsızlıklar ya da zehirlenme ile ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple de göz titremesi olan kişilerin bir doktora başvurmaları ve bu göz titremesine sebep olan nedenin bulunup tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Tedavi Yöntemleri ve alınacak Önlemler: Görme belli yöne bakışta daha iyi olmaktadır ve bu sebeple de hastalarda baş pozisyonu gelişebilmektedir. Göze bağlı olan göz kaymasının hangi sebeple olduğu konusunda göz doktoruna başvurulmalıdır. Göz kayması tedavisinde gözlük takılması, kontak lens, lasik ameliyatı, ile şaşılık ameliyatı gibi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri ile hastanın şikayetleri azaltılabilmektedir ancak tamamen bir iyileşme sağlanamayabilmektedir.

  Göz Titremesi

  Nistagmus rahatsılığı olan kişilerin görmesinin arttırılması, prizmatik cam ile gözdeki titremenin en az olduğu noktaya bakılmasının sağlanması, teleskopik gözlükler ile görmenin arttırılması gibi yöntemler ile göz titremesi azaltılabilmektedir.  Ayrıca, göz titremesi olan kişi sınıfta, iş ortamında ya da evde göz titremesinin en az olduğu yerde oturmalıdır.

  ]]>
  Göz Taşı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-tasi.html Wed, 07 Nov 2018 11:07:25 +0000 Göz Taşı, İnsanlar vücutta sadece böbreklerde taş üretildiğini her ne kadar düşünse de bu bilgi aslında oldukça yanlıştır. Vücudun taş üreten organlarından biride gözlerdir. İnsanlar tarafından çok fazla duyulmasa Göz Taşı, İnsanlar vücutta sadece böbreklerde taş üretildiğini her ne kadar düşünse de bu bilgi aslında oldukça yanlıştır. Vücudun taş üreten organlarından biride gözlerdir. İnsanlar tarafından çok fazla duyulmasa bile gözlerde bazı sorunlardan dolayı oluşan taşlar birçok insanın görme bozuklukları yaşamasına ve bu sorunun daha birçok probleme yol açmasına neden olmaktadır.  Bu durumda insanlar göz taşı sorununu yaşadıkları için oldukça rahatsız olarak sürekli doktorlara gitmektedir. Bu durumun aksine gözlerin hassas bir organ olması ise göz taşı probleminin tedavilerini ve kişiye verdiği rahatsızlıkları zor bir şekilde meydana getirerek sorunlara neden olmaktadır. Bu durumda yapmanız gereken elinizden geldikçe uzun sürelerde oluşan göz taşını erken teşhis ederek ya da doktorunuzun bu durumu teşhis etmesine imkan vererek göz taşından hızla kurtulmanızdır.

  Nedeni: Aramızda birçok kişi göz taşı probleminin neden olduğunu merak etmektedir. Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit ve nettir. Bu sorunun nedeni tabi ki göz içerisinde oluşan bazı enfeksiyonlardır. Genellikle kişilerde kronik olarak görülen bu göz taşları sorun temelden ortadan kaldırılmaz ise sürekli tekrarlayarak kişinin aynı problemleri yaşamasına neden olmaktadır. Örneğin göz taşı sorunu olan ve bu taşların tedavi edilmesi sonucu sağlığına dönen bir kişide bu durum eğer kökten halledilmemiş ise sorun kısa bir süre içerisinde tekrar belirerek problem haline gelmektedir. Bu nedenle öncelikle sorunun asıl nedeni tespit edilerek gerekli tedaviler yapılmalıdır. Göz taşı probleminin kişide oluşturduğu birçok belirti vardır. Bu belirtiler aslında bir sorun olduğunun herkes tarafından anlaşılacağı kadar büyük olabilmektedir. Tabi ki göz taşı probleminin göstermiş olduğu belirtiler bazen kişilerde değişiklikler gösterebilmektedir. Bu sorun kişinin vücut yapısına bağlı olarak farklı belirtiler gösterebilir. Fakat birçok hastalık gibi bu hastalığında genel bazı belirtileri vardır. Bu hastalıkla ilgili en iyi haber ise günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan bu hastalık kolay bir şekilde atlatılabilmektedir. Bunun için tıbbi olarak birçok müdahale gerekmektedir. Bu müdahaleler yapılmaz ise sorun belki de çok daha fazla büyüyerek kişilerde farklı problemlere neden olacaktır. Son olarak göz taşı sorununun daha çok görülen bir nedeni ise kişide ilerlemiş olan yaştır. Bazen kişilerde görülen yaşlanmalar da aslında bir göz taşı nedenidir. 

  Göz Taşı
  Belirtileri: Göz taşı probleminin en büyük belirtisi tabi ki gözde ve göz çevresinde şiddetli olarak meydana gelen ağrılardır. Bu ağrılar genellikle hastalığın orta evrelerinde meydana gelebilmektedir. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi bazı kişilerde ağrı erken ya da geç olarak ortaya çıkabilmektedir. Eğer sizlerde de bu tür göz ağrıları meydana geliyorsa kesinlikle nedeni bulunana kadar doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Aksi halde çok daha büyük problemler meydana gelebilmektedir.  Bunun yanında  görülen diğer belirti ise göz taşı sorununun daha fazla ilerleyerek hem ağrı hemde elle bile hissedilir derecede kitle belirtisidir. Sizlerde de bu tür belirtiler varsa kesinlikle zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.
  ]]>
  Göz Merceği https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-mercegi.html Wed, 07 Nov 2018 21:01:48 +0000 Göz merceği, iris ve pupilla adı verilen bölümlerin arkasında, saydam ve kenarları ince olan bir mercektir. Göz merceğine göz billuru adı da verilir. Göz merceği gözü ön ve arka odalar şeklinde iki bölüme ayırır. Bu oda Göz merceği, iris ve pupilla adı verilen bölümlerin arkasında, saydam ve kenarları ince olan bir mercektir. Göz merceğine göz billuru adı da verilir. Göz merceği gözü ön ve arka odalar şeklinde iki bölüme ayırır. Bu odalar sıvı doludur ve biri irisin ön tarafını korurken daha koyu ve jelâtin şeklinde bir sıvı kaplı olan diğer oda irisin arka tarafını korur. Bu mercek yeni doğan bebeklerde ve çocuklarda yumuşak olurken, yetişkinlerde gittikçe katı bir hal alır. Çapı ortalama olarak 9 milimetre, kalınlık olarak ise 5 milimetre civarındadır. Normalde 16 diyoptrilik kırma gücüne sahip olan lens çocuklarda uyum sırasında 14 diyoptrilik yedek kırma gücüyle birleşerek 30 diyoptrilik güce kadar çıkar. Yedek kırma gücü ilerleyen yaşlarda azalmaya başlar.

  Göz Merceği Kayması 

  Katarakt ameliyatı gerçekleşirken gözün iç kısmına yerleştirilen merceğin düzgün bir görüntü alabilmesi amacıyla göz bebeğinin merkezine yerleştirilmesi gerekmektedir. Ancak bazı kişilerde ameliyat sonrası çeşitli nedenlerle mercek kayar ve görüntünün bozulmasına yol açabilir. Mercek kayması ameliyattan hemen sonra ortaya çıkmış ise muhtemelen ameliyatta sorun yaşanmıştır. Mercek kayması ameliyattan uzun süre sonra ortaya çıkıyorsa hasta yaşlı ve göz tansiyonu olan biri olabilir. Bu durumda tekrar ameliyat ihtiyacı ortaya çıkar.  

  Göz Merceği

  Göz Merceği - Katarakt İlişkisi 

  Gözün renkli bölümünün hemen arka tarafında şeffaf yapısı dolayısıyla görünmeyen mercek bulunur. Bu merceğin şeffaf yapısı dolayısıyla göz bebeği siyah gibi görünür. Göz merceği göze gelen ışınları sinir tabakası üzerine düşürür ve net bir görüntü oluşmasını sağlar. Işığın mercekten geçerek sinir tabakasına gelebilmesi için mercek saydam olmalıdır. İşte bu mercek bazı nedenlerden dolayı bulanık hale gelmesine katarakt denir. Bu bulanıklaşma merceğin bir bölümünde olabileceği gibi tamamında da olabilir. Katarakt toplumda genel olarak bilinenin aksine sadece yaşlılarda değil küçük çocuklarda bile görülebilir. Ama ilerleyen yaşlarda daha çok görüldüğü de bir gerçektir. Yaşlılarda görülme nedeni gözün yorulmasıyken, çocuklarda metabolik bozukluklar, akraba evlilikleri, anne karnında yaşanan sorunlar, annenin ilaç kullanması, yaralanmalar genel nedenler olarak sayılabilir. 

  ]]>
  Göz Tembelliği Egzersizleri https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-tembelligi-egzersizleri.html Thu, 08 Nov 2018 06:52:19 +0000 Göz tembelliği egzersizleri, bilgisayar ve televizyon karşısında uzunca zaman kalmak, göz kuruluğu ve göz tembelliğine neden olan görme sorunları için uygulanan fiziksel bir tedavi yöntemidir. Uzmanlar, doğru beslenme, bitki Göz tembelliği egzersizleri, bilgisayar ve televizyon karşısında uzunca zaman kalmak, göz kuruluğu ve göz tembelliğine neden olan görme sorunları için uygulanan fiziksel bir tedavi yöntemidir. Uzmanlar, doğru beslenme, bitkisel çözümler ve göz egzersizleriyle bunun önüne geçileceğini belirtiyor. Bilgisayar ya da televizyon karşısında uzunca zaman kalmak, bir noktaya odaklanarak uzunca zaman bakmak, hatta ve yetersiz ışıklandırma benzeri nedenler, göz kaslarının tembelleşmesine neden olabiliyor. Uzmanlar göz sağlığı amaçlı göz egzersizine vakit ayırmayı öneri ediyor. Göz tembelliğinin göz tansiyonu ve göz kuruluğu benzeri hastalıklara sebep olduğunu söylenmektedir. "Göz egzersizleri yorgun kasları sakinleştirir ve suyun dolaşımını artırır. Bol su tüketimi, gözlerinizi daha hijyenik ve işlek kılarken itinalı uyku da hijyenik gözler açısından önemlidir. Bütün bunlarla beraber göz ve göz çevreniz, göz egzersizlerinin itinalı uygulanmasıyla daha hijyenik ve kuvvetli bir duruma gelecektir." diyor.

  Göz kaslarını çalıştıran egzersizler:
  • Oturarak, ayakta ya da yatarak da uygulanabilecek bu hareketleri önceden 5 defa, daha daha sonra 10 defa uygulayın.
  • Başınız yüksek, karşıya bakın ve başınızı hiç kıpırdamadan gözlerinizi aşağıdaki sıra ile davranış ettirin:
  • Tavana bakın-yere bakın,
  • Sola bakın-sağa bakın,
  • Sol üst köşeye bakın-sağ alt köşeye bakın,
  • Sağ üst köşeye bakın-sol alt köşeye bakın,
  • Yukarı-sola-aşağı-sağa-yukarı bakarak çember çizin,
  • Şimdi de benzer çemberi diğer yönde çizin: Yukarı-sağa-aşağı-sola-yukarı bakın.
  Evde göz tembelliği tedavisinde özel gözlükler, PC ve basitleştirilmiş egzersiz aletleri ve egzersiz kartları yeterlidir. Gelişen teknoloji tedavileri kolaylaştırmaktadır. Kapatma bir göz tembelliği tedavi tarzı olabilmektedir ama siz daha çabuk, çocuğu yormayan etkin tedaviyi seçmelisiniz. 
  Bebekte göz tembelliği tedavisi: Bebekte göz tembelliği derinleşmemiştir, rehabilitasyona daha çok miktarda kolay yanıt verir. 3-4 yaşından itibaren oyun biçimde düzenlenmiş bebek eşeli ile görmeyi ölçebilirsiniz. Ölçerseniz lüzumsuz tedavi yapmamış olursunuz. Tembellik oluştukça tedavi edersiniz. Bebek amaçlı özel yollar kullanılmaktadır. Bebekte hiçbir vakit sağlama gözü kapatmamalı. Gözü kapatmak gelişmekte meydana gelen bütün göz fonksiyonlarını bozmak demektir. Özel gözlükler, odaklama, takip, düzen egzersizleri uygulanmalıdır. Gözün durumuna göre tedavinin tertip etmesi gerekmektedir.

  Göz Tembelliği Egzersizleri
  4 yaş üzerinde uygulanan ev tedavileri:
  • Gören nokta ve beyni uyaran egzersizler
  • .Algılama egzersizleri
  • İzleme egzersizleri
  • Uyum egzersizleri 
  • Odaklama egzersizleri yapılmalıdır. Bu tedavilerde göz kapatması rehabilitasyonda kullanılmamaktadır.
  Bilgisayar desteği: Gören nokta ve beyni uyarmada, takip ve algılamada PC programlarından yararlanılır. Kolay, kullanımı kolay ev egzersiz aletleri ve aksesuarları: Algılamada, gören noktayı uyarmada, düzen egzersizlerinde destekçi olurlar. Yüksek artı numaralarda o popüler düzen gevşemiştir, gücü azalmıştır. Mutlaka düzen egzersizle alışılagelen düzeye çıkarılmalıdır.
  Görme geliştirme programları: Kapatma güncelliğini kaybetmiş bir tedavi yoludur, sizi oyalar. Vakit kaybıdır.  Pc programları ile göz tembelliğini daha çabuk çözebilirsiniz. Görmenin haricinde eksiksiz görmeyi de ileride rehabilitasyona ekleyebilirsiniz.
  Görme eşeli: Bebekler ve çocuklar amaçlı görme derecesini belirleyebileceğiniz eşeller düzenlenmiştir. Tedavideki düzelmeleri eşelle izleyebilirsiniz.
  Malum ve çoğunlukla herkes aracılığıyla kabul edilen görüş 12 yaşından daha sonra yapılmış olan göz tembelliği tedavisinin muvaffakiyet sağlamadığıdır. Nihai yıllarda gören nokta ve b]]> Göz Rengi Değiştirme https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-rengi-degistirme.html Thu, 08 Nov 2018 22:23:24 +0000 Göz Rengi Değiştirme, Göz rengi herkesin ilk görüşte etkileneceği bir etki unsurudur. Bu yüzden herkes istediği göz rengine sahip olmak ister fakat kimileri olamaz. Ama zamanımızda göz rengimizi değiştirebileceğimiz küçük Göz Rengi Değiştirme, Göz rengi herkesin ilk görüşte etkileneceği bir etki unsurudur. Bu yüzden herkes istediği göz rengine sahip olmak ister fakat kimileri olamaz. Ama zamanımızda göz rengimizi değiştirebileceğimiz küçük çalışmalar vardır. Bunlardan ilki biyokinezi yoludur. Biyokinezi zihnimizi kullanarak vücudumuza hükmetmemizi sağlar. Böylelikle vücudumuza hükmederek göz rengimizde de ufak değişikler yaratabiliriz. Fakat biyokinezi yoluna başvurulduğunda aşamaları yarım bırakırsanız sizin açınızdan zararlı etkilere yol açabilir. Bu yüzden aşamaları sırayla, dikkatli bir biçimde, atlamadan gerçekleştirmenizde fayda var.
 • Bu adıma uyumadan önce başlamanız gerekiyor. Rahat bir yatak veya koltuğunuza kendinizi sabitleyin ve gözünüzü kapatın. Gözünüzü kapattığınızda gördüğünüz simsiyah sayfanın tam ortasına odaklanın. Rahatlamaya çalışın.
 • Rahatlamaya başladıktan sonra vücudunuzu ve gözlerinizi kapalı olarak düşünün. Daha sonra düşlediğiniz bedeninizin gözlerini yavaşça açmayı düşleyin. Gözlerinizin açıldığında olan rengin değişimini hissedin. Körü körüne renge kendinizi odaklayın.
 • İstediğiniz göz rengine sahip olan bedeninizin kendinize doğru gelip içinize girdiğini hissedin. Sonra kendinizi hayali olarak gözlerinizi açıp aynada kendinize bakıyor olarak hayal edin. Aynada düşlediğiniz göz rengini görün.
 • Şimdi gözlerinizi açıp gerçek dünyanıza geri dönebilirsiniz. Bilincinizi yeniden yerine getirin.
 • Bu alıştırmaları 4 hafta boyunca her gece yapmaya çalışın. Aynaya baktığınızda istediğiniz göz rengini görmeyi düşleyin. Gerçekte bu göz rengine sahip olduğunuza kendinizi inandırın. Gerçekten gözleriniz istediğiniz renkteymiş gibi tepkiler vermenizde fayda var. Daha çok inanmanız için bunu arkadaşlarınızla paylaşın. Bu çalışmayı gerçekten inanarak sürdürürseniz renk değişiminin gözlenmemesi için hiç bir sebebiniz yok.

  Göz Rengi Değiştirme
  Diğer bir yöntem ise ameliyathane ortamına girerek gerçekleşiyor. Gayet basit bir operasyonla 1 aylık alıştırmadan kurtulma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu yöntemin ayrıntıları ise göze sadece 8 dakikalık bir operasyonla kalıcı lens takılarak yapılan bir değişim. Ameliyat yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 7 gün gözetim altında tutuluyorsunuz. Eğer ki bir yan etki görülmediğinde normal yaşamınıza devam edebiliyorsunuz. Ameliyatın riskli olabileceğini söyleyen bir çok doktor var fakat bu gibi doktorlar da kişinin gözlerinde bir problem varsa yapılmasında fayda olacağını söylüyor. 
  ]]>
  Göz Altı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-alti.html Fri, 09 Nov 2018 02:17:52 +0000 Göz  Altı, Çağımızın en yaygın ve en şikayet edilen hatsalıklarından biri olan göz altı rahatsızlıklarının günümüzde tedavisi mevcut, yaşınız ilerledikçe göz altınızda ki elastin ve kolojeni yıllar içinde kaybeder Göz  Altı, Çağımızın en yaygın ve en şikayet edilen hatsalıklarından biri olan göz altı rahatsızlıklarının günümüzde tedavisi mevcut, yaşınız ilerledikçe göz altınızda ki elastin ve kolojeni yıllar içinde kaybedersiniz. Buda cildinizin incelmesine ve damarlarınızın ortaya çıkmasına neden olur ve göz altlarınızda koyu halkalar meydana gelir. Bu halkalar bazen genetik olabilmekle beraber bazen de yorgunluk, stres, alkol, sigara vb. sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilir. 

  Göz Altı
  Göz Altı  Morlukları Tedavisi

  Yaş ilerledikçe meydana gelen göz altı morluklarında dengeli ve düzenli beslenme çok önemlidi. Ayrıca uzmanlar bol su tüketmenin de göz altı morluklarına iyi geldiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra C vitamini tüketmekte göz altı morluklarının en etkili çözümlerinden biri. Düzenli uyumak, alkol ve sigaradan uzak durmak da göz altı morluklarını azaltır. Sabah uyandığınızda yüzünüzü soğuk su ile yıkamanız gözlerinize bir bezin içinde buz koymanız da göz altı morluklarına faydalı olur. Göz altı morlukları için bir çok kozmetik ürün ve kremde mevcuttur. Sabahları evden çıkarken mutlaka güneş kremi kullanın ve göz altı çevrenize K ve C vitamini içeren kremleri uygulayın.
  ]]>
  Siyah Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/siyah-goz.html Fri, 09 Nov 2018 06:08:54 +0000 Siyah Göz, insanlarda nadir olarak görülen göz renkleri arasında yer almaktadır. Bilindiği gibi göz rengi anne ve babadan çocuklara geçen çoklu gen etkileşimlerinin sonucunda ortaya çıkmakta olan kompleks bir özelliktir. Bazı g Siyah Göz, insanlarda nadir olarak görülen göz renkleri arasında yer almaktadır. Bilindiği gibi göz rengi anne ve babadan çocuklara geçen çoklu gen etkileşimlerinin sonucunda ortaya çıkmakta olan kompleks bir özelliktir. Bazı göz renklerinin oldukça nadir görülmesinin nedeni de çok az insanda bu nadir görülen göz renklerinin genlerinin bulunmasıdır. Bazı göz renklerinin daha az görülmesindeki bir diğer etken ise göz rengi genlerinin resesif olarak kalıtımsal halde olmasıdır. Yani başka genlerin bu genleri bastırabiliyor olmasıdır. 

  Gözümüze rengini veren irisin pigmentasyonu ve iriste ışığın yansıması olarak açıklanan iki etkene bağlı olarak göz rengi oluşmaktadır. İris içerisinde de iki farklı pigment bulunmaktadır. Bunlar melanin adı verilen kahverengi pigment ve lipokrom adı verilen sarımtırak pigmenttir. Bunlardan birinin diğerine göre daha fazla olması ya da eşit oranlarda olmasına bağlı olarak farklı göz renkleri ortaya çıkmaktadır.

  Siyah Göz
  Göze rengini veren tabaka olarak tanımlanan iriste çok yüksek oranda melanin depolanması ve melaninin aşırı renk vermesi sebebi ile gözlerin siyah renkli görülmesi söz konusu olabilmektedir. Siyah göz pek çok kişide bulunmadığı halde aşırı melanin birikmesine bağlı olarak koyu kahverenginin siyah gibi görünmesi sonucunda göz renginin siyah olduğu algısının oluşmasına neden olabilmektedir. 
  ]]>
  Mavi Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/mavi-goz.html Fri, 09 Nov 2018 12:49:37 +0000 Mavi Göz yaklaşık olarak 5 bin yıllık bir genden kaynaklanmakta olan yeni bir mutasyon olarak değerlendirilmektedir. Göze rengini veren tabaka olan iriste bulunan melanin pigmentinin azlığından dolayı gözler mavi renge sah Mavi Göz yaklaşık olarak 5 bin yıllık bir genden kaynaklanmakta olan yeni bir mutasyon olarak değerlendirilmektedir. Göze rengini veren tabaka olan iriste bulunan melanin pigmentinin azlığından dolayı gözler mavi renge sahip olmaktadır. Bazı mavilerin çok parlak olabilirken bazılarının parlament mavisi kadar kontrastlı olması söz konusu olabilmektedir. Hatta bazılarının buğulu ve soluk olması da mümkündür.

  Mavi Göz
  İrisin pigmentasyonu ve iriste ışığın yansıması gibi iki farklı etkene bağlı olarak göz renginin oluşması söz konusu olabilmektedir. Melanin adı verilen kahverengi ve lipokrom adı verilen sarımtırak pigmentin bileşiminden değişik göz renkleri ortaya çıkmaktadır. Bu pigmentler kalıtımsal olarak ebeveynlerden çocuklara geçmektedir. İris hücrelerinde melanin pigmentinin daha fazla bulunması koyu renklerin ortaya çıkmasına neden olurken lipokrom pigmentinin daha fazla olması da açık renklerin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Yeşil renkli gözlerde olduğu gibi mavi gözlerde de iristeki melanin pigmentinin lipokrom pigmentine göre daha fazla bulunduğu görülür.
  ]]>
  Göz Kanlanması https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-kanlanmasi.html Fri, 09 Nov 2018 22:27:36 +0000 Göz Kanlanması, gözün beyazının, renkli kısmının ya da göz kapağının etkilendiği bir rahatsızlıktır. Gözde bulunan kan damarlarının şişmesi ya da açılması sonucunda meydana gelen kızarıklık olarak nitelendirilebi Göz Kanlanması, gözün beyazının, renkli kısmının ya da göz kapağının etkilendiği bir rahatsızlıktır. Gözde bulunan kan damarlarının şişmesi ya da açılması sonucunda meydana gelen kızarıklık olarak nitelendirilebilen bu durum zaman zaman her insanda ortaya çıkabilecek bir durumdur. Özellikle konjonktivit olarak bilinen göz rahatsızlığı sebebi ile bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir.

  Başta konjonktivit olmak üzere göz kanlanması göz yaşı kanalının tıkanması, glokom, fiziksel darbeler, alerjik durumlar, uyuşturucu madde ve uçucu madde gibi bağımlılık yapıcı maddeler, uykusuzluk, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi sebebi ile meydana gelebilmektedir. Bu problemlerin ortadan kalkması kanlanma sorununun da ortadan kalkmasına olanak sağlayacaktır. Ancak bu durumlara destek olması için göz doktorunun vereceği göz damlalarının kullanılması da faydalı olacaktır. Özellikle mikrobik durumlara bağlı olarak kanlanma olması durumunda mutlaka damla desteği alınmalıdır.

  Göz Kanlanması
  Göz kanlanması sorununun ortaya çıkış nedeninin tespit edilerek tedavisinin de buna göre yapılması gerekmektedir. Yabancı bir cismin göze kaçması sebebi ile ortaya çıkan kanlanma sorununun tedavi edilebilmesi için öncelikle göze kaçan bu cismin çıkarılması gerekmektedir. Bazı durumlarda yabancı cismin gözden çıkarılması sonucunda gözün kısa sürede normale dönmesi mümkün olacaktır.Ancak mikrobik durumlar söz konusu olduğunda sorundan tamamen kurtulmak için doktor kontrolünden geçilmesi gerekebilmektedir.

  Göz kanlanması sorunu her iki gözde meydana gelebildiği gibi tek gözde de ortaya çıkabilmektedir. Kızarıklığın yanı sıra gözde kaşıntı, ağrı ve göz fonksiyonlarında yan görmede sorunların ortaya çıkması durumunda mutlaka kısa sürede doktora başvurulması gerekir. Göze bir cisim kaçtığı için böyle bir problem olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bol suyla gözünüzü yıkamanızın faydasını görebilirsiniz.
  ]]>
  Gri Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/gri-goz.html Sat, 10 Nov 2018 21:58:33 +0000 Gri göz, çok nadir olarak rastlanan bir göz rengidir. Bu göz renginde gümüşi gri rengine rastlamak mümkün olduğu gibi hafif yeşil desenleri görebilmek ya da çok açık bir mavi rengine rastlamak da mümkündür. Bu göz renginde i Gri göz, çok nadir olarak rastlanan bir göz rengidir. Bu göz renginde gümüşi gri rengine rastlamak mümkün olduğu gibi hafif yeşil desenleri görebilmek ya da çok açık bir mavi rengine rastlamak da mümkündür. Bu göz renginde iriste bulunan iki pigmentten biri olan melanin pigmentinin çok az olduğunu görülmektedir. 

  Göz renginin ortaya çıkması üzerinde tek genin etkili olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir. 16 genin göz renginin oluşması üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Göz sklera, koroid ve retina adı verilen üç dokudan oluşmaktadır. Göze rengini veren iris tabakası ise koroid ve retinadan oluşmaktadır. Koroid içerisinde bulunan pigmentlerin sayısına bağlı olarak göz renklerinin değişik olması söz konusu olmaktadır.

  Gri Göz
  İriste bulunan melanin pigmentinin dağılımı ve yoğunluğu göz renginin belirlenmesi üzerinde etkin bir rol oynamaktadır. Gri göz rengine sahip bir gözün iris tabakasında bulunan melanin pigmentinin çok az olması söz konusudur. Genel olarak göz renginin melanin, lipokram ve gözdeki bağ dokusunun kırılma ve ışığı saçma özelliklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterdiği görülmektedir.

  Göz renginin belirlenmesinde anne ve babanın göz renginin kalıtsal özellikleri etkili olduğu gibi daha eski ataların göz renkleri de etkili olmaktadır. Renkli gözlere sahip olan iki kişinin çocuğunun kahverengi gibi renklere sahip olması da mümkün olmaktadır. Bunda genlerden hangilerinin baskın olarak çocuğa taşındığının etkisi bulunmaktadır.
  ]]>
  Kırmızı Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/kirmizi-goz.html Sun, 11 Nov 2018 20:44:30 +0000 Kırmızı Göz, kişilerde gözler kırmızıysa genellikle gören kişiler bir çok yorum yaparlar. Ağladın mı uykusuz musun, alkol mü aldın, veya uykusuz musun gibi gözün kırmızı görünmesine neden olacak ihtimalleri Kırmızı Göz, kişilerde gözler kırmızıysa genellikle gören kişiler bir çok yorum yaparlar. Ağladın mı uykusuz musun, alkol mü aldın, veya uykusuz musun gibi gözün kırmızı görünmesine neden olacak ihtimalleri sıralarlar. Bu durumda en doğrusu göz hekimine başvurmaktır.

  Kırmızı Göz Nedir

  Gözün dışardan görünümü, göz kapakları, beyaz kısım, üzerini kapatan damarlı doku ve orta kısımda ise gözbebeği adı verilen bölüm görülür. Normal durumlarda ise göz kapakları kişinin cilt rengine uygun, beyaz bölüm ise sedef rengini andıran beyazımsıdır. Ancak gözün normalde beyazımsı olması gereken kısım kırmızımsı ve damarlar genişlemişse bu durum kırmızı göz adı verilen halin olduğunu gösterir. 

  Kırmızı Göz

  Kırmız Gözde Görmede Bozukluk Sebepleri

  • Göz içinde (enflamazsan) yani yangı yada enfeksiyonlar nedeni ile meydana gelen iltihaplanma olabilir. Gözün renkli bölümünün etrafı kızarıktır ve bazı durumlarda gözbebeği yuvarlaklığını yitirebilir. Bu nedenle hasta oldukça ağrılı bir döneme girerek ışığa bakamaz ve bulanık görür. Gözlerde birden bire meydana gelen kızarıklık ve görme de bulanıklık ve bozukluklar oluşmuşsa mutlaka vakit kaybetmeden bir uzman doktordan yardım alınmalıdır.
  • Kırmızı göz, aniden oluşan (glokom krizi) yani göz içi basıncının aniden meydana gelen bir atak nedeni ile artmasına bağlı bir rahatsızlıktır. Gözün renkli bölümünün çevresi oldukça kızarıktır, hasta parlak ışığa bakamaz ve daha ötesi mide bulantısı ile birlikte kusmalara rastlanabilir.
  • Kırmızı gözde ağır olarak seyreden viral konjonktivitler bu devrede hızla başlayarak ağrı ve kızarıklıklara neden olur. Bu durumun hemen ardından birkaç gün içerisinde görme kayıpları da yaşanabilir.
  • Tek gözde, görme kaybı ve ağrı olmaksızın bir fırça yardımıyla sürülmüş gibi kızarıklık oluşması, (sub- konjonktival hemoraji) yani konjonktiva kanaması da meydana gelebilir. En sık rastlanan sebebi ise vücut tansiyonunun ileri derecede yükselmiş olması, hapşırma, ıkınma ve çeşitli kazalardır. Bu durumda hastanın acil olarak tansiyon değerlerine bakılması, yol gösterici olarak hayat kurtarabilir.
  • Göz tam olarak kırmızı renk değilse ve daha açık pembemsi renk almışsa, bunun nedeni alerjik bir durumla bağlantılı olabilir. Göz kapaklarında belirli derecede şişlik, şeffaf bir akıntı, gözlerde parlaklık ve pembelik bahar nezlesi yani mevsimsel oluşan alerjiye bağlıdır.
  • Üst yada alt göz kapağında (hordeolum- itdirseği) yani arpacık rahatsızlığı da görme kaybına sebep olmadan ağrısız veya ağrılı kızarıklıklara neden olabilir. Gözde oluşan arpacığın üzerine, önceden kaynatılarak ılıtılmış su ila bir parça pamuk yardımıyla pansuman yapılmasına ilaveten, antibiyotik içerikli merhem ve damlalarla tedavi edilebilir. Bu tedavilerin yanı sıra daha ağır seyreden durumlarda tedaviye ağızdan alınan antibiyotikler eklemekte de fayda vardır. Ayrıca sarı renkli çapaklanma nedeni ile gözde meydana gelen kızarıklık ise konjonktivite adı verilen yani gözün basit olarak iltihaplanmasına bağlıdır.
  • Özellikle yanlışlıkla göze kaçmış bir yabancı cisim de kırmızı göze neden olabilir. Bu durumda sürekli gözde acı ve batma hissi meydana gelir ve göz sürekli kaşınarak sulanması sonucunda göz kızarır. Böyle durumlarda evde uygun tedavi yapıldıktan sonra iyileşme sağlanamıyorsa mutlaka bir uzman hekime başvurulmasında fayda vardır.
  ]]>
  Kahverengi Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/kahverengi-goz.html Mon, 12 Nov 2018 03:57:54 +0000 Kahverengi göz en sık rastlanılan göz rengidir. Açık ve koyu renklerde görülenleri de bulunmaktadır. Bol pigment içeren bu gözler arasında kehribar rengine benzeyen renkler de bulunabilmektedir. Melanin pigmentinin iriste Kahverengi göz en sık rastlanılan göz rengidir. Açık ve koyu renklerde görülenleri de bulunmaktadır. Bol pigment içeren bu gözler arasında kehribar rengine benzeyen renkler de bulunabilmektedir. Melanin pigmentinin iriste daha fazla bulunmasına bağlı olarak göz renginin kahverengi olması söz konusudur. Melanin pigmenti ne kadar fazla olursa kahverengi de daha koyu olur, ne kadar az olursa bu rengin de daha açık hale gelmesi söz konusudur.

  Kahverengi Göz
  Anne ve babanın göz renginin kahverengi olması durumunda çocuğun da göz renginin kahverengi olması büyük bir olasılıktır. Ancak daha eski atalardan kalan genler sebebi ile bu anne babanın mavi ya da yeşil gibi melanin pigmentinin daha az olmasına bağlı olarak oluşan göz renklerine sahip olması da söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan kişide kahverengi göz olmasının gözdeki pigmentlerin yoğunluğu ve çokluğunun yanı sıra genetik faktörlere de bağlı olduğunu görebilmek mümkündür.
  ]]>
  Ela Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/ela-goz.html Mon, 12 Nov 2018 13:07:59 +0000 Ela Göz, kehribar ve yeşil ya da mavi ve yeşil ve yahut mavi ve kehribar çaprazlamalarından doğan melez bir renktir. Bu göz rengi dikkatli bakıldığı zaman irisin merkezine doğru bakıldığında rengin yeşile ya da kehribara dön Ela Göz, kehribar ve yeşil ya da mavi ve yeşil ve yahut mavi ve kehribar çaprazlamalarından doğan melez bir renktir. Bu göz rengi dikkatli bakıldığı zaman irisin merkezine doğru bakıldığında rengin yeşile ya da kehribara döndüğünü görebilmek mümkündür. Ayrıca dışının mavi ya da yeşil olabilmesi söz konusu olabilir. Tüm ela gözlerde az miktarda da olsa mavi ve yeşil pigmentlerinin bulunduğu görülmektedir.

  Melaninin az olduğu bir göz rengi olan ela göz sıklıkla karşılaşılmayan göz renkleri arasında yer almaktadır. Bir gözün ela renkte olabilmesi için tek sebebin yeterli olmadığı görülmektedir. Renkli bir göz olarak kabul edilen ela renkli bir gözün de diğer tüm renkli gözlerde olduğu gibi bir mutasyon sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

  Ela Göz
  Gözde bulunan çeşitli genler arasında bulunan HERC2'de meydana gelmiş olan bir mutasyon sonucunda gözde melanin üretilmesine engel olunması ve renkli gözlerin ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca OCA2 geninin de göz renginin değişiklik göstermesi üzerinde %74 etkili olduğu konusunda araştırmalar bulunmaktadır. Bu genler de kalıtımsal olarak kişiye aktarıldığından ela göze sahip olmasının kişinin taşıdığı genlerle doğrudan ilgisi bulunmaktadır.
  ]]>
  Göz Bandı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-bandi.html Mon, 12 Nov 2018 20:13:54 +0000 Göz bandı sürekli değişim gösteren iklim ve havada oluşan ve beraber cildimiz de tabiatta oluşabilen değişimlere bizzat içinde yanıt veriyor. Erken yaşlarda meydana gelen kırışıklıklar, sarkmalar, ciltte ortaya gelen lek Göz bandı sürekli değişim gösteren iklim ve havada oluşan ve beraber cildimiz de tabiatta oluşabilen değişimlere bizzat içinde yanıt veriyor. Erken yaşlarda meydana gelen kırışıklıklar, sarkmalar, ciltte ortaya gelen lekeler erkek yada kadın ayrımı yapmıyor. Bazen bilhassa surat bölgesinde meydana gelen bu deformasyonlar nedeniyle bireyler depresyona girebiliyor. Bu durumdan arınmak amaçlı sadece kullanılan ilaçlar yeterlidir olmayabilir, tamimiyle natürel yollarla elde edilen maskeler ve kremler cildi erken yaşta savunma altına alarak, gençliğin uzunca süre devam etmesine destekçi oluyor. Çamur maskesi çok daha önceki zamanlardan beri en gösterişli ten iyileştirme metotları içinde yer alıyor. İçeriğindeki natürel ve arı mineraller yardımıyla çamur maskesi cildin en alt tabakasına değinme ederek cildin lekelerden ve sivilcelerden kurtulabilmesini sağlar. Çabuk tesiri ve kuvvetli içeriğiyle çamur maskesi pürüzsüz ve hijyenik bir cilde en kısa sürede kavuşmanızı sağlıyor. 

  Cildimize verdiğimiz önem sadece çamur maskesi benzeri ürünleri kullanmakla kalmamalı. Uzunca süre PC ekranına bakma yada sürekli liste kontrol ederek takip gerektiren meslekler gözleri gereğinden fazla yorarak erken yaşta bazı rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Göz kapatma bandı kullanılarak gözler dinlendirilebilir ve natürel yöntemlerle kontrol altına alınabilir. Bütün normal gözlere uygulanabilen göz kapatma bandı, uygulandığı bölgede göz tembelliği ile savaşarak gözün çalıştırılmasını ve güçlendirilmesini amaçlar. 

  Rahatça kullanılabilme özelliğine sahip göz kapatma bandı ışığın gözle temasını önlemek amaçlı kullanılır. Dizayn olarak gözün yapısına en uyumlu şeklinde üretilen göz kapatma bandı hem çocukların hemde yetişkinlerin cildine uyum sağlayarak, bilhassa çocukların tedavisinde çabuk sonuçlar almayı sağlar.  Çoğunlukla çocukların göz bandı yada göz kapama pedi (korsan göz bandı) kullanmak istemelerinin en mühim sebebi dostları aracılığıyla alay edilmeleri yada dışlanmalarından kaynaklanır. Bu göz kapama işleminin ne denli mühim olduğunun çocuğa anlatılması gerekmektedir. Fakat çocuk bu konuda uyumlu değil ise de üzülmeyin. 

  Göz Bandı
  Bazı firmalarca üretilen ürünler tam da bu noktada sizlerin ve çocuklarınızın imdadına yetişmektedir. Çocuğunuz göz kapama pedini takmak da zorlanıyor ise hem çocuğunuz daha çok miktarda üzmeyin aynı zamanda tedavisini eksik bırakmayın yada geciktirmeyiniz. Çünkü göz tembelliği tedavisinde vakit aleyhinize işlemektedir ve göz kapama tedavisinin ne denli erken başlanıp bitirilirse muvaffakiyet oranı o denli yüksektir. Göz için kullanılan bantlar haricen havalı bir güneş gözlüğü benzeri görünmekte ve çocuğunuzun  göz kapama  egzersizlerini yaptığını siz ve kendisi haricinde kimse değişiklik etmeyecektir. Bu anlaşılmasın diyerek ön camları ayna şeklinde yansıtıcı yüzeyle kaplanarak haricen bakanın o göz de kapama yada kararma meydana geldiğini görmesi kolay değildir. Bu biçimde çocuğunuz dostları ile keyif içinde vakit geçirirken, oyun oynarken yada ders çalışırken sizi üzmeden ve kendisi  de özel bir emek göstermeden göz tembelliği kapama tedavisini gerçekleştirecek ve kısa sürede bu gözü uyuşuk olmaktan kurtarılacaktır.
  ]]>
  Göz Dövmesi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-dovmesi.html Mon, 12 Nov 2018 21:19:38 +0000 Göz dövmesi, bugüne dek görülen tüm çılgın dövme şekillerinden daha çılgınca olan ve en acı verici olan dövme şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Göz küresinin içerisine yapılan bu dövme ile bambaşka bir insan hali Göz dövmesi, bugüne dek görülen tüm çılgın dövme şekillerinden daha çılgınca olan ve en acı verici olan dövme şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Göz küresinin içerisine yapılan bu dövme ile bambaşka bir insan haline gelmeniz söz konusudur. Gözün beyaz kısmına yapılan değişik renklerdeki dövmeler kornea dövmesi olarak da bilinmektedir.

  Gün geçtikçe daha yaygın hale gelen bu dövme stili bundan yaklaşık olarak 2000 yıl öncesinde göz bozukluklarını tedavi etmek için gerçekleştirilen bir işlem iken günümüzde imaj çalışması haline gelmiştir. Göz akına yapılan bu dövme ile beyaz olan göz küresini kırmızı ya da maviye dönüştürmek mümkün olabiliyor. Bu işlemde göz akına istenilen renk enjekte edilmektedir.

  Göz Dövmesi
  Tüm dövmelerin zararı bulunduğu gibi göz dövmesi de beraberinde bazı zararları getirmektedir. Doktorlara göre göz üzerinde gerçekleştirilen bu işlemin kalıcı körlük ya da mikrop kapması gibi sorunlara yol açması söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple göze doğrudan zarar vermesi söz konusu olabilen bu işlemi yaptırmaya kalkışırken dikkatli olunması gerekir.
  ]]>
  Biyonik Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/biyonik-goz.html Tue, 13 Nov 2018 04:09:17 +0000 Biyonik göz, görme organında ciddi hasar yaşayan fakat görme sinirleri sağlam olan hastalar tarafından ABD'de üretilmiştir. Argus II diğer bir adıyla suni retina, gözünde ışık alıcıları olmayan ayrıca tavuk karası denil Biyonik göz, görme organında ciddi hasar yaşayan fakat görme sinirleri sağlam olan hastalar tarafından ABD'de üretilmiştir. Argus II diğer bir adıyla suni retina, gözünde ışık alıcıları olmayan ayrıca tavuk karası denilen hastaların da yaşadığı görme kaybını karşı kullanılmaktadır. Biyonik göz ameliyatı 4 saat sürmektedir. Bu işlemde hastanın kullanacağı gözlükte bulunan minyatür kameradan görüntüler alınır. Video işleme ünitesi gözlükte bulunan anten ile göze yerleştirilen retinal implanta gönderilir. İmplant talimatları alarak elektronik dizisi üzerinden görüntüleri retinaya iletmektedir. Beyin kameradan gönderilen görselleri model olarak yorumlar. ABD'de Second Sight tarafından üretilen protez 25 yaş ve üzeri hastalarda retina bozulmasıyla az da olsa ışık görebilme kabiliyeti olan kişiler için uygun olmaktadır.

  Biyonik Göz Ameliyatı Kim Tarafından Yapılır

  Argus II ameliyatı ileri derecede vitreoretinal cerrahi deneyim gerektiren bir operasyondur. 

  Biyonik Göz Ameliyatı Kimlere Yapılabilir
  • Retinitis pigmentosa hastaları yani tavuk karası hasatalarına,
  • Gece körlüğü,
  • 25 yaşını doldurmuş, her iki gözünde ışığı hisseden kişilere uygulanmaktadır. 
  Sonradan görme kaybı yaşayan, gölge ile ışık algılarını yükselten bu operasyon hastaların günlük hayatlarını da iyi derecede etkilemektedir. Tavukkarası ya da gece körlüğü hastalığı akraba evliliklerinde yani genetik geçişli olarak görülen bir hastalıktır. Optik sinirleri sağlam fakat ileri görme kaybı yaşayan kişiler için uygun olan biyonik göz operasyonunda hedef kişinin hayatını kolaylaştırmaktır. 
  Biyonik Göz

  Biyonik Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır

  4 saat süren ameliyatta hastanın gözünün içi ve yanına retinal implant yerleştirilir. iki parçadan oluşan biyonik göz, hastanın görüş açısında bulunan nesneleri algılamayı sağlayan elektronik bir gözlüktür. Gözlükte bulunan kamera implantı aktive edecek bir cihaza bağlıdır. Gözlükte bulunan kameradan gelen görüntü video işleme ünitesi tarafından işlenerek gözlükte bulunan anten sayesinde göze yerleştirilen kısma gönderilir. Böylece implat talimat alarak bunları retinaya iletmektedir. Bu görüntü hastalara siyah beyaz ulaşır. Ayrıca gölge ve ışık algılama kapasiteleri artar. Ameliyattan yaklaşık iki hafta sonra rehabilitasyon süreci başlamaktadır. Bu süreçte nesneleri biyonik gözle nasıl algıladığı ve yorumladığı hakkında destek verilmektedir. 

  ]]>
  Göz Tembelliği https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-tembelligi.html Tue, 13 Nov 2018 23:19:41 +0000 Göz tembelliği, ülkemizde ve dünyada birçok insan üzerinde görülen ve oldukça büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Öyle ki bu sorun genellikle insanlarda yaş cinsiyet ya da diğer etkenlere bakmaksızın görülebilen bir Göz tembelliği, ülkemizde ve dünyada birçok insan üzerinde görülen ve oldukça büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Öyle ki bu sorun genellikle insanlarda yaş cinsiyet ya da diğer etkenlere bakmaksızın görülebilen bir durumdur. Bu durumlarda tabi ki gelişen tıp ile birlikte birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Fakat bu tedaviler genellikle uzun süreli tedavilerdir. Göz tembelliği genellikle çocukluk yaşlarda başlayarak insanlarda büyüme gösteren bir sorundur. Gözde ve gözdeki sinirlerin bozukluğundan dolayı ortaya çıkan bu sorun, bir gözün diğer göze göre çok daha az görme durumları ile kişilerde ortaya çıkmaktadır. Bu durum bazen kişilerin kullandıkları gözlüklerin numaralarının farklı olması durumunda ortaya çıkabilmektedir. Durum böyle olunca numarası düşük olan göz biraz daha tembel kalarak diğer gözden daha zayıf görebilmektedir. Bu durum eğer uzun bir süre gerçekleştirilir ise eğer, göz tembelliği sonradan bu şekilde ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde ortaya çıkan göz tembelliğinin genel nedeni budur. Bebeklerde ortaya çıkan bu durum ise genellikle doğuştan olabilmektedir. Bazen genetik olarak bu durum kişilerde ortaya çıkabilmektedir. 

  Göz tembelliğinin tabi ki sadece  gözlük kullanımından dolayı ortaya çıkacağını söylemek yanlış olacaktır. Göz tembelliğinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Bu durumda genellikle kişilerde görülen şaşılık durumlarına bakılarak meydana gelen göz problemleri, göz tembelliğine neden olarak  bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Şaşılık durumunda kişilerde görülen bir gözün daha iyi görmesi diğer gözün daha kötü görmesi uzun süreler boyunca devam eden bu durumda göz tembelliğine neden olmaktadır. Kişideki şaşılık problemi ortadan kalksa bile  bu durum hala kişide göz tembelliği durumunun görülmesine neden olmaktadır. Bu durumun yanında kişilerde görün göz tembelliği sorununun diğer nedeni ise kırma kurusu olarak adlandırılan hastalıktır. Bu durum yine göz tembelliğinin büyük nedenleri arasındadır. Bir gözde bulunan kırma kurusu eğer diğer gözde daha fazla görülüyor ise bu durum yine uzun süre devam edecek olursa göz tembelliği problemini ortaya çıkarabilmektedir.  Son olarak diğer bir en büyük neden olarak ise kişinin gözünde meydana gelen diğer hastalıklardır. Özellikle bu hastalıklar kişinin tek gözünde meydana geliyorsa bu durumda göz tembelliği probleminin oluşma ihtimali oldukça ama oldukça yüksektir. 

  Göz Tembelliği
  Göz tembelliği sorununun tedavisi ilk olarak eğer kişideki göz tembelliği aşırı fazla değil ise, yani acil bir müdahaleyi gerektirmiyorsa kişiye programlı bir göz egzersizi yaptırılmalıdır. Kişi bu egzersizleri aksatmadan ve doğru bir şekilde zamanı geldikçe yaptığı sürece bu durum kısa sürelerde atlatılabilmektedir. Bu durumun yanı sıra diğer bir tedavi yöntemi ise kişide uygulanan ilaç tedavileridir. Genellikle göz damlası olarak kullanılan bu ilaçlarda kişide görülen göz tembelliği problemine kolay bir şekilde çözüm olmaktadır. Son olarak tıbbi müdahalelerin yanı sıra eğer bu sorundan daha hızlı ve daha kolay kurtulmak isterseniz doktor bilgisi dahilinde bitkisel tedavilere başvurarak evlerinizde bu yöntemleri deneyebilirsiniz. 
  ]]>
  Göz Çizdirme https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-cizdirme.html Wed, 14 Nov 2018 01:48:02 +0000 Göz çizdirme, 1980' li yıllarda ilk olarak Rusya'da gerçekleştirilen bir ameliyattır. Lazer ile yapılan bu ameliyat günümüze gelene kadar birçok değişime uğrayarak kendisini geliştirmiştir. Bu gelişimlerle birlikte olduk Göz çizdirme, 1980' li yıllarda ilk olarak Rusya'da gerçekleştirilen bir ameliyattır. Lazer ile yapılan bu ameliyat günümüze gelene kadar birçok değişime uğrayarak kendisini geliştirmiştir. Bu gelişimlerle birlikte oldukça kolaylaşan bu ameliyat günümüzde oldukça popüler olmuş ve büyük başarılara imza atmış bir ameliyattır. Genellikle görme bozukluğu sorunu yaşan kişilerin ve gözlük kullanan kişilerin gözlüklerinden kurtulmak ve daha sağlıklı görmek için yaptıkları bir operasyon olan göz çizdirme, her gün birçok kişi tarafından yaptırılmaktadır. İlk zamanlar elmas ile yapılan bu ameliyat rağbet görmeyince geliştirilen lazer yöntemi oldukça başarılı olmuş ve dünya göz hastanesi tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde ülkemizde de çok sık yapılan bu ameliyatın riskleri gelişen tıpla birlikte oldukça azaltılmış ve neredeyse bu ameliyattan dolayı riskler ortadan kaldırılmıştır. Bu nedenle birçok insan daha kaliteli bir görüş için lazer ile risk oluşturmadan yapılan bu ameliyatı olmayı kabul etmektedir. 

  Göz çizdirme  durumunun en büyük amacı gözün ön kısmında bulunan korneanın isteğe göre şekillendirilerek göz bozuklarının önüne geçilmesidir. Bu şekilde kişideki şaşılık durumu ve göz bozukluğu gözlük kullanılmadan rahat bir şekilde ortadan kaldırılmıştır. Göz çizdirme ameliyatını herkes yaptıramaz. Bu ameliyatı yaptırabilmeniz için belli bir yaşa gelmeniz gerekmektedir. Bunun yanında doktorun yapacağı birçok göz testinin sonucuna göre gözün bu ameliyata uygun olup olmadığı ve gözde meydana gelmiş olan görme bozukluğu durumunun şiddetine bağlı olarak bu ameliyat kişilerde gerçekleştirilebilmektedir.  Tabi ki bu ameliyatın alt yaş sınırı olduğu gibi üst yaş sınırı da bulunmaktadır. Göz çizdirme ameliyatını 65 yaş üstü kişiler özel bir durum olmadığı taktirde yaptırmaları tıbbi olarak ön görülmemiştir. Bu yaş üzerinde yapılan göz çizdirmesi durumlarında istenilen sonuca ulaşılamama riski çok büyüktür.  Bu çizdirme durumlarının cebinize etkisi ise net olarak söylenememektedir. Yani bu ameliyatların ücretleri kişinin gözündeki görme bozukluğuna ve diğer etkenlere bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Bunun için en iyi bilgiyi doktor muayenesi ile alabilirsiniz. 

  Göz Çizdirme
  Göze uygulanan bölgesel anestezi sayesinde herhangi bir ağrı söz konusu olmadan göz ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Göz çizdirme ameliyatı öncesinde damla ile göz uyuşturulur ve hasta yaklaşık 15 dakikada ameliyat edilir. Kimi zaman hastalar ameliyattan sonra birkaç saat hastanede gözetim altında tutulmaktadır. Kısa bir sürede yapılan bu ameliyatla göz çizdirme işlemi tamamlanmış olacaktır. Genellikle başarılı olarak sonuç alınan bu hastalığın başarı oranı tabi ki kişinin göz yapısına ve gözündeki sorunun büyüklüğüne göre değişiklikler göstermektedir. Genellikle göz çizdirme ameliyatı sonrasında hasta bir iki gün içerisinde normal aktivitelerine devam edebilir. Yani bu operasyonun etkileri bu kadar azdır.  Üstelik göz çizdirme ameliyatı olan kişiler ilerde olacakları göz ameliyatları açısında herhangi bir kısıtlama yaşamazlar. Yani bu operasyon ileride herhangi bir ameliyata engel olmayacaktır. Sonuç olarak Göz çizdirme operasyonuna dahil olmayı düşünüyorsanız bu durum tamamen kişisel tercihinizi ilgilendirmektedir.
  ]]>
  Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-kapagi-dusuklugu-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 04:12:06 +0000 Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü göz bebeğini normalden daha fazla örten göz kapağı olması halinde uygulanan estetik bir operasyondur. Göz kapağı estetiği olarak tanımlanan oper Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı, göz kapağı düşüklüğü göz bebeğini normalden daha fazla örten göz kapağı olması halinde uygulanan estetik bir operasyondur. Göz kapağı estetiği olarak tanımlanan operasyon öncesinde hastanın muayenesi yapılır. Alt ve üst göz kapaklarında olan yağ fazlalıkları, cilt dokusu fazlalığı, kas yapısındaki bozulma değerlendirilir. Buna uygun şekilde ameliyat planı yapılır. Gözlerin etrafındaki şişliklerin nedeni belirlenerek, göz tansiyonu gibi sorunlar incelemeye alınır. Hastadaki kalp hastalığı şeker hastalığı gibi sistematik hastalıklarda sorgulanır. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı planı bunlar doğrultusunda oluşturulur.

  Göz kapağı düşüklü ameliyatından önce nelere dikkat edilmelidir

  • Ameliyat yapılmadan önceki 2 hafta süresince hastaların E vitamin, ibrufen, aspirin gibi ilaçları kullanmaması gerekir. Bu ilaçların alınması gerektiğinde mutlaka doktor danışılmalıdır.
  • Hastaların ameliyattan önce sigara, puro gibi tütün ürünlerini kullanma alışkanlığını terk etmesi gerekir. Bunun nedeni bunların kan dolaşımını olumsuz etkilemesi ve bunun ameliyatın başarısına olumsuz şekilde yansımasıdır. Hem anestezi risklerini arttırır, hem de yara yerinin iyileşmesini geciktirir.
  • Yara iyileşmesinin daha hızlı olması amacıyla hastaların ameliyattan önce günde 3 defa 1000 mg tabletler şeklinde C vitamini alması önerilir.
  • Ameliyat yapılmadan önce hastaların akciğer röntgeni çekilmeli, EKG yardımıyla göz muayenesi yapılmalıdır. Böylece göz kapağı düşüklüğü ameliyatı için en uygun zaman belirlenmiş olur.
  • Bu operasyon kişinin gebe olması halinde, gebeliğin sonlanmasından sonra uygulanır.
  • Ameliyatın yapılmasından önceki gece hastalar yemek yemeyi kesmelidir. Ancak ilaç içmesi gerekiyorsa, bunu az suyla birlikte alabilir.
  • Ameliyatın yapılacağı gün saçlarda jöle, sprey gibi ürünlerin kullanılmaması, makyaj yapılmaması gerekir.
  Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

  Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı nasıl yapılır

  Bu operasyon sırasında genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Ameliyatın süresi 1-3 saat kadar sürer ve hastalar herhangi bir acı duymazlar. Yapılan müdahale alt göz kapağı için kirpiklerin hemen altından, üst göz kapağı içinde kat çizgisinde gerçekleştirilir. Gözdeki kas dokusunda olan gevşeklik, sarkma gibi etkiler onarılır, varsa sorunlar giderilir. Fazlalık yağ dokusu ile cilt dokusu alınır. En son olarak kesi yeri belirgin olmayacak şekilde dikilerek, pansuman uygulanır.

  Göz kapağı düşüklüğü ameliyatındaki sonraki iyileşme süresi

  Hastalarda anestezi etkisinin geçmesinden sonra, rahatsızlık vermeyecek kadar hafif şiddette ağrılar oluşabilir. Hastanın ilk gün içinde gözlerini ovuşturmaması, gözleri tam kapatmayan pansumanların doktor tarafından çıkartılmasını beklemesi gerekir. Bunlar 4-5 gün içinde çıkarılır. Gözlerde ve göz çevresinde oluşan şişliklerin ve morlukların daha hızlı iyileşmesi açısından, belirli bi açıyla yatılması gerekmektedir. İlk günlerdeki soğuk uygulama da buna yararlı olur. Morluk ve şişliklerin etkisinin gitmesi 1 haftayı bulur. Bu süreçte ağır aktivitelerden uzak kalınmalıdır. Bunlar gözde kanamaya, şişliklerin artmasına yol açabilir.

  Hastalar 2 gün kadar kitap, dergi gibi gözlerini yoracak okuma faaliyeti yapmamalıdır. 5 gün kadar araç kullanılmamalıdır. Bu dikkat gerektirecek bir eylem olduğundan, hastaların gözlerine pomat sürerek ilk zamanlarda araç kullanması önerilir. 2. günden sonra saçlar yıkanabilir. Bunun için baş geriye alınarak yıkama yapılması uygundur. Gözlerin iyileşmeye kadar güneş ışığı ve suni ışıktan korunması gerekir. Bu 2 haftalık bir süreci bulur. Hastalar bundan sonra özenli davranırlarsa, göz kapağı düşüklüğü ameliyatının estetik etkileri uzun zaman devam eder.

  ]]>
  Göz Kızarıklığı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-kizarikligi.html Wed, 14 Nov 2018 18:00:22 +0000 Göz Kızarıklığı, toplumda her fertin mutlaka hayatları boyunca bir kerede olsa gözlerinde kızarıklık meydana gelmiştir. Gözlerimizin kızarıklığı nedeni ise gözlerimizin beyaz kısmında damarların açılması veya şiş Göz Kızarıklığı, toplumda her fertin mutlaka hayatları boyunca bir kerede olsa gözlerinde kızarıklık meydana gelmiştir. Gözlerimizin kızarıklığı nedeni ise gözlerimizin beyaz kısmında damarların açılması veya şişmesi soncu kızarıklık meydana gelmektedir. Göz kızarıklığı, kısa süreli ve uzun süreli kızarıklardır. Kısa süreli kızarıkların oluşması genel olarak, yorgunluk uykusuzluk gibi nedenlerden dolayı kızarıklık meydana gelebilir. Uzun süreli gerçekleşen göz kızarıklarının ise bir çok nedenleri vardır. Göz kızarıklarına neden olan faktörlerin genel olarak yaygın olanlarını açıklayacak olursak;

  Göz Kızarıklığına Neden Olan Faktörler;

  • Göz Kuruluğu; Göz kızarıklığına neden olan en yaygın faktör denebilir. Göz kuruluğu, gözlerimizde göz yaşlarının yeteri kadar göz yaşları üretememesi sonucu gözlerde kızarıklık meydana gelir. Göz kızarıklığı göz kuruluğundan dolayı gerçekleşiyorsa önlemi alınmaz ve tedavisi gerçekleşmediği takdirde gözlerde iltihaplama ve enfeksiyon kapmaya neden olur. Bundan dolayı göz kuruluğu var ise ihmal edilmemeli ve tedavisi gerçekleşmelidir.
  • Alerji; Göz kızarıklığı, bir çok alerjilerden dolayı gerçekleşebilir. Bu alerjiler, yenilen besinlere, polenlerde ve hava yoluyla temas edilen mevsimsel alerjiler gibi bir çok alerjilerden dolayı gerçekleşebilir. Bundan dolayı gözlerde kızarıklığa neden olan alerjik durumu tespit edilmelidir. Ve kısa sürede vücudun alerji olunmasınına neden olan faktörü tespit edilmesi amacıyla alerji testleri yapılmalı ve alerjiye neden olan maddenin kullanılması terk edilmelidir.
  • Bilgisayar Faktörü; Bilgisayar faktörü, göz kızarıklığına neden olan bir diğer faktördür. Özellikle çalışma ortamı bilgisayar ile gerçekleşen insanlarda uzun süreli bir yere odaklanma ve kimyasal ışıklara maruz kalındığından gözlerdeki beyaz kısımdaki damarlar genişler. Bu genişlemeye bağlı olarakta gözlerde kızarıklık meydana gelir. Bundan dolayı gözlerini korumak amacıyla  özel olarak üretilen bilgisayar ışığından etkilenmemek için gözlükleri kullanabilirsiniz. Bunun yanında gözlerinizi bilgisayar başında iken fazla kırpmaya çalışın. Yani gözlerini kapatıp açın ve çok uzun süreli olarak odaklanmamaya dikkat ediniz. Hatta imkanınız varsa kendinize 5 dakika kadar zaman ayırarak aralıklı şekilde gözlerinizi kapayınız ve dinlendiriniz. Aksi taktirde gözlerinizin beyaz kısımında ki damarlar genişleyerek uzun süreli kızarıklar meydana gelir.
  • Lens Kullanımı; Lens kullanımı özellikle kontakt lenslerin kullanılması dolayısıyla gözlerde kızarıklık meydana gelir. Kontakt lenslerin temiz tutulmaması ve ayrıca gözlerin beyaz kısımındaki damarlara vermiş olduğu zararlardan dolayı gözlerde kızarıklığa neden olur. Bundan dolayı kullandığınız lensler mümkün olduğunca temiz tutmaya dikkat edin. Takar çıkartırken ellerinizin gözlere temas etmesine izin vermeyin aksi takdirde lens ve ellerde ki mikroplardan dolayı gözlerde kızarıklık ve iltihaplanmalar meydana gelebilir.
  Bunların yanında göz kızarıklığa neden olan diğer faktörler sırasıyla belirtecek olursak; soğuk algınlığı ve nezle, hamilelik,sigara içmek,çevresel faktörler,uykusuzluk, vitamin eksikliği, yüzme gibi etkenler göz kızarıklığına neden olur.

  Göz Kızarıklığı
  Göz Kızarıklığı Tedavisi; 

  Göz kızarıklığı tedavisi, ilk olarak uzman bir göz doktorunda tedavisi gerçekleşir. Göz kızarıklığına neden olan faktör tespit edilinir. Gözlerdeki kızarıklığın giderilmesi içinde göz damlaları kullanılır.
  ]]>
  Göz Bozukluğu Testi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-bozuklugu-testi.html Wed, 14 Nov 2018 18:22:59 +0000 Göz bozukluğu testi, gözde bulunan bozukluğun derecesini ölçmeye yarayan testlere verilen addır. Görme bozukluğu olduğunu düşünen kişilerin uygulayacağı bu testler sayesinde hangi gözünüzde kaç derece bir bozukluk olduğun Göz bozukluğu testi, gözde bulunan bozukluğun derecesini ölçmeye yarayan testlere verilen addır. Görme bozukluğu olduğunu düşünen kişilerin uygulayacağı bu testler sayesinde hangi gözünüzde kaç derece bir bozukluk olduğunu ya da herhangi bir bozukluk olup olmadığını öğrenebilmeniz mümkün olacaktır.

  Göz bozukluklarının çeşitleri bulunduğu için her göz kusuru için farklı testler uygulandığını görebilmek mümkün olmaktadır. Görme testi, renk körlüğü testi, Amsler Grid testi en çok kullanılan göz bozukluğu testi çeşitleri arasında yer almaktadır. 

  Görme testi: Miyop ve hipermetrop görme bozukluğuna sahip kişilere uygulanan harf testi olarak bilinir.Kişinin hangi yakınlıkta ya da hangi uzaklıkta görememeye başladığının anlaşılmasına olanak sağlamaktadır.

  Göz Bozukluğu Testi
  Renk körlüğü testi: Bir kişide renk körlüğü olup olmadığını anlamak için renkli halkalar içerisindeki sayıyı görmeye dayalı bir testtir. Farklı rakamları ifade etmekte olan farklı renklerin çevredeki diğer renklerden ayırt edilemiyor olması kişide renk körlüğü bulunduğunu göstermektedir.

  Amsler Grid Testi: Rutin göz muayeneleri sırasında uygulanmasa da sarı nokta hastalığı yani makula dejenerasyonunun erken belirtilerini tespit edebilmek için uygulanan bir testtir. Özellikle 40 yaş ve üzerindeki kişilerin bu testi uygulaması sarı nokta hastalığının erken teşhisi için büyük bir öneme sahiptir.
  ]]>
  Sol Göz Seyirmesi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/sol-goz-seyirmesi.html Thu, 15 Nov 2018 10:36:41 +0000 Sol Göz Seyirmesi, Göz seyirmesi toplumda küçük büyük demeden hemen hemen herkesi karşılaştığı bir durum halinde olmaktadır.  Göz seyirmesinin bir çok nedeni olmaktadır. Ayrıca göz seyirmeleri her iki gözde birden daha az Sol Göz Seyirmesi, Göz seyirmesi toplumda küçük büyük demeden hemen hemen herkesi karşılaştığı bir durum halinde olmaktadır.  Göz seyirmesinin bir çok nedeni olmaktadır. Ayrıca göz seyirmeleri her iki gözde birden daha az görülmektedir. Genel olarak seyirmeler tek gözde daha fazla görülmektedir. Örneğin ya sol gözde yada sağ gözde zaman zaman görülmektedir. Günümüzde sol göz seyirmesinin de batıl inanç olarak bir çok açıklaması bulunmaktadır. Örneğin bir tanesi varlığa işaret etmektedir diye bilinir. Bazen sol göz seyirmesine şer beklentisi olarak bilinir. Fakat tıp dalından bakıldığında ise batıl inanç ile hiçbir şekilde alakası olmayıp çok farklı nedenler ile görülmektedir. Pek çok kişi göz seyirmelerinden oldukça şikayetçi  olmaktadır.  Göz seyirmesi göz kaslarının istem dışı kasılması olayıdır. Genel olarak göz kapaklarında hissedilir bu durum. Bu durum korkulacak bir durum olmayıp kendi çabalarımızla veya kendi çözümlerimizle geçirilebilecek bir durum olmaktadır. En azla görülen sebeplerden birisi yorgunluk ve mevsim alerjisi olarak meydana gelmektedir. Bu kasılmalar bazen bir kaç dakika içerisinde kendiliğinden geçebilir. Fakat bazen de aylarca veya haftalarca da sürebilir. Bu durumda uzun süren göz seyirmelerinde ihmal etmeyip bir doktor kontrolü olup nedenini öğrenmek oldukça önemli olmaktadır. Sol göz seyirmesinin başlıca sebepler ise şöyledir:
  • Kafein ve alkol aşırı tüketimi sonu görülür.
  • Stres yapıldığı zaman görülür.
  • Vitamin eksikliğinde sık karşılaşılır.
  • Gözün yorulması durumunda görülür.
  • Bilgisayar başında uzun zaman durulmasında görülür.
  • Bunun dışında bir de bazı hastalıkların belirtisi olarak görülür.
  Sol Göz SeyirmesiÖzellikle sol göz seyirmesini en önemli noktası stres olmaktadır. Çünkü stres yapıldığı zaman vücudun hemen hemen her bölgesi etkilenmektedir. Örneğin sınav veya iş stresi yüzünden sol göz seyirmeleri en sık karşılaşılan durumlardan olmaktadır. Bu tarz seyirmeler kişiyi en kısa bir hafta boyunca rahatsız etmektedir. Bu tarz seyirmeyi ise daha kolay yok etmek sizin elinizde örneğin dinlendirici ve kafa dağıtıcı aktiviteler yaparak stresi ortadan kaldırıp göz seyirmelerinin önüne geçilebilir.  Birde alkol ve kafein tüketimi olan kişide ilk olarak merkezi sinir sisteminin olumsuz etkilenmesi ile birlikte farklı belirtiler ile göz seyirmesi daha fazla görülmektedir. Sol göz seyirmesi gittikçe artış göstermemesi için bu tür içecekleri kısmak  ve bol miktarda su tüketmek göz seyirmesini durdurmaktadır.  Birde kişide vitamin eksikliği olduğunda göz seyirmeleri en sık rastlanır durumlarda görülür bu nedenle bol miktarda meyve, sebze ve tahıl tüketilmelidir. Örneğin bunların yanı sıra balık, kırmızı et ve tahıl tüketimi arttırılmalıdır. Yani yemenize bir süre özen gösterip beslenme şeklinizi değiştirmelisiniz. Tüm bunların yanı sıra sol göz seyirmesini geçmesi için gözlerinizi belli bir süre dinlendirmeli veya uyuyarak dinlenmelisiniz. Çünkü göz seyirmeleri uykusuzluk ve yorgunlukla da oluşmaktadır. Dinlendiğiniz zaman göz seyirmesinden kurtulmuş olursunuz. Uyuma probleminiz var ise uyuyamıyorsanız karanlık bir odada bir kaç saat gözlerinizi kapatarak dinlendirin ancak çok mümkün değilse güneş ışınlarından korunun. Çünkü güneş ışınları direkt olarak göze geldiğinde seyirmelerde artış görülür. Son olarak birde sol göz seyirmesini etkileyen kasılmalar müdahale edilmelidir. Bunu için ise sıcak veya soğuk kompres uygulamaları oldukça etkili olmaktadır. Seyirmeye neden olan  aktif sinirin yatışmasını sağlamaktadır. 
  ]]>
  Protez Göz https://www.gozhastaliklari.gen.tr/protez-goz.html Fri, 16 Nov 2018 10:35:50 +0000 Protez göz doğuştan gözü olmayan ya da cerrahi olarak gözü alınmış olan hastalara estetik amaçlı olarak uygulanan protezler olarak bilinmektedir. Sanıldığının aksine bu protezlerin görme fonksiyonuna herhangi bir katkısı ol Protez göz doğuştan gözü olmayan ya da cerrahi olarak gözü alınmış olan hastalara estetik amaçlı olarak uygulanan protezler olarak bilinmektedir. Sanıldığının aksine bu protezlerin görme fonksiyonuna herhangi bir katkısı olmadığını belirtmek gerekir.

  Protez göz takılması sırasında ilk olarak göz yuvasının protez için hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için de gözün alınması sırasında göz yerine bir bilye yerleştirildiği ve birkaç hafta sonra da protez için göz yuvasının kalıbının alınarak protezin hazırlandığı görülür. Daha sonra protez göz göz yuvasına yerleştirilir ve protezin yuvadaki duruşuna göre üzerinde son rötuşlar yapılır. 

  Protezin hazırlanma süresine bakacak olduğumuz zaman göz yuvasının kalıbının alınmasından sonra birkaç gün içerisinde protez gözün hazır hale geldiği görülmektedir. Bu aşamanın ardından protezin son halini alana dek birkaç kez protez uygulamasına gelinmesi gerekebilmektedir. Her ne kadar göz alınarak yapılan protezden bahsedilmiş olsa da kimi durumlarda da göz alınmadan protezin uygulandığını görebilmek mümkündür. Normal olandan küçük olan gözlerde protezin hastanın kendi gözü zerine uygulanması söz konusu olabilir. Böyle bir uygulamanın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine ise göz doktorunun kendi karar verebilmektedir. 

  Protez Göz
  Kişinin doğuştan gözünün olmaması ya da gözün görme fonksiyonu yok denecek şekilde küçük olması durumunda mutlaka protez takılması gerekmektedir. Bu hastaların göz hacmi küçük olduğundan dolayı yüz kemiklerinin gelişimin eksik olması söz konusudur ve buna bağlı olarak da hastaların zaman kaybetmeden protez taktırmasına gerek duyulmaktadır. Protez taktırma işleminden sonra bu protezlerin düzenli aralıklarla daha büyük olanları ile değiştirilerek yüz gelişiminin simetrik hale getirilmesine çalışılması gerekmektedir.
  ]]>
  Göz Protezi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-protezi.html Fri, 16 Nov 2018 13:09:01 +0000 Göz protezi, Görmeyen gözün yerine protez göz takılması fikri, ilk başta hastalar için duygusal yönden zorlayıcı bir karar verme aşamasıdır.  Fakat çok iyi bir cerrah ve birinci sınıf protez işçiliği ile hastaların Göz protezi, Görmeyen gözün yerine protez göz takılması fikri, ilk başta hastalar için duygusal yönden zorlayıcı bir karar verme aşamasıdır.  Fakat çok iyi bir cerrah ve birinci sınıf protez işçiliği ile hastaların çoğunda olumlu sonuçlar alınmaktadır.

  Görmeyen gözde tedavi seçenekleri

  Bazı durumlarda cerrahi müdahale olmadan renkli kontakt lensler veya göz üzerine yerleştirilen protezler ile simetrik sonuçlar elde edilmektedir. Ancak bu uygulamanın yapılabilmesi için öncelik olarak görmeyen gözün buna uygun olması gerekir. Özel cerrahiler ile bu tür gözlere protez takılır hale getirmek mümkündür. Tüm yöntemlere rağmen göz üzerine protez takılamazsa, gözde ağrı, kızarıklık, sulanma gibi kişiyi rahatsız eden durumlar ortaya çıkarsa, görmeyen gözün alınarak protez takılmasına uygun hale getirilmesi gerekir. Bu durumda olan hastalarımızın çoğunda şikayetleri olmamasına karşı, mükemmele yakın sonuçlarından ötürü kozmetik amaclıda protez gözü seçebilmektedirler.

  Göz Protezi
  Göz protezi cerrahisinde kullanılan yontemler 
  • Evisserasyon yöntemi: Birinci ve en sık kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde göz içeriği boşaltılmakta ve göz kaslarına hiçbir şekilde dokunulmamaktadır. Görmeyen gözün içi boşaltıldıktan sonra boşluğu doldurmak amaçlı orbital implant takılmaktadır. Uygulanan bu işlem 30 dakika kadar sürmekte olup lokal veya genel anestezi altında yapıla bilmektedir.
  • Enükleasyon yöntemi: Bu yöntemle göz kasları ayrılarak göz bütün halinde alınmaktadır. Kaslar gözün yerine yerleştirilen orbital implantın üzerine yerleştirilir. Göz tümörü veya mikroftalmi gibi, yani gözün hiç gelişmediği durumlarda enükleasyon yapılması zorunludur.
  Yukarda bahsettiğimiz yöntemlerden hangisi kullanılırsa kullanılsın, asıl önemli olan çok iyi bir cerrah ve iyi bir protez işçiliği gerekmektedir. Bu iki unsurda varsa mükemmel bir sonuç elde edersiniz.

  Orbital implant: Protez cerrahisi yapıldıktan sonra boşluğun yerini doldurması amacı ile kullanılan yapay veya doğal olan yuvarlak şeklinde özel bir materyaldir. Günümüzde farklı tiplerde bulunmaktadır. En sık kullanılanları, silikonlu, akrilik, polietilen ve hidroksiapatit materyalden yapılmakta olan implantlardır. Her implantın kendine özgü artı ve eksileri mevcuttur. Hepsinin görevi aynı olmakla beraber, önemli olan görmeyen gözün özellikleri, doktorun tecrübesi ve hasta tercihi önem kazanır. Orbital implantların boyu 14-22 mm arasında değişiklik gösterir. Erişkin insanlarda çoğunlukla 20 mm ve daha büyükleri kullanılması sonradan yapilacak protezin hareketinde öneme sahiptir. Bebek ve çocuklarda daha küçük implantlar kullanılmaktadır.
  ]]>
  Göz Testi https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-testi.html Sat, 17 Nov 2018 01:57:47 +0000 Göz Testi; Herhangi bir görme bozukluğu, gözde kuruluk, göz alerjisi gibi şikayetler sonucu kesin tanıyı koymak için yapılan testlerdir. Birçok farklı göz testi türü vardır.  Bu testlerden başlıcaları;  Göz Testi; Herhangi bir görme bozukluğu, gözde kuruluk, göz alerjisi gibi şikayetler sonucu kesin tanıyı koymak için yapılan testlerdir. Birçok farklı göz testi türü vardır.  Bu testlerden başlıcaları; 
  Göz Testi
  • Görme Alanı Testleri; Kişinin görüş alanını ölçen testlerdir. Günümüzde bilgisayarlı görme alanı cihazları kullanılarak yapılmaktadır. Görme alanı ölçülen kişi bilgisayar ekranı karşısına oturtulur ve konkav ekran üzerinde ışığı her gördüğünde elindeki düğmeye basarak görüşünü kaydeder. Bu sayede kişinin hangi ışığı hangi alan içinde ve hangi şiddette gördüğü tespit edilir. 
  • Amsler Grid Testi; Görme merkezini etkileyen görme sorunlarını teşhis etmekte kullanılır. Özellikle yaşa bağlı gelişen sarı nokta hastalığının erken teşhisi için 40 yaş üzeri kişilerin rutin olarak yaptırması gereken bir testtir. Kareli kağıt testi olarak da bilinir. İki göze ayrı ayrı uygulanır. Evde kendi kendinize de yapabileceğiniz bir testtir. Kareli bir kağıt üzerine kalın bir nokta çizerek, okuma mesafesindeki bir duvara nokta göz hizasında gelecek şekilde kağıdı asın, şemada yer alan karenin büyük 4 köşesini görüp görmediğinize dikkat edin. Her iki gözünüze ayrı ayrı uygulayın. Eğer çizgilerde dalgalanma, kırılma ya da bulanıklık varsa retina hastalıklarında uzman bir doktora görünün. 
  • Astigmat Testi; Astigmat bir tür ışığı kırma kusuru olarak adlandırılabilir. Kişi yakını ya da uzağı bulanık ya da gölgeli görür, Astigmat testleri gözün odaklanma yetisini ölçer. Doktorun hazırladığı levhalar ve bilgisayarlı kontrol ile tanısı yapılır. 
  • Biyometri Testi; Katarakt ameliyatı sırasında göz içine yerleştirilecek merceğin numarasını ölçmek için yapılan testlerdir. Ultrasonik ve Optik olmak üzere iki türlü biyometri testi yapılabilir. 
  • Göz Ultrasonografisi; Ultrason teknolojisi kullanılarak göz arkasındaki yapıların kontrolünü yapmaya yarayan testtir. Ayrıca glob içi ve orbital yabancı cisimlerin teşhisinde yardım olarak kullanılan testler arasında yer alır. Katarakt, göz travması ve göz içi kanamalarda önemli bilgiler verir. 
  • Duochrome Testi; Gözün odaklanma yeteneğini renk çizelgeleri kullanarak sınayan testtir. 
  • Kuru Göz Testleri; Gözyaşı kalitesini ve miktarını ölçmekte kullanılan testlerdir. Muayene ortamında kolayca yapılan bu testlerden ilki, Schirmer Testidir. Gözyaşı senkresyonunu ölçmekte kullanılır. Gözün dış tarafından alt kapak ve göz arasına konan özel bir filtre kağıdı ile yapılan test 5 dakika sürer. Gözyaşı Kırılma Zamanı Testi ise, gözyaşı kalitesini ölçen testtir. Göze damlatılan damlanın ardından biyomikroskopta kobalt mavisi altında yapılan kornea testidir. Bu test sırasında kişiden gözünü kırpmaması istenir. İlk siyah noktanın oluştuğu an gözyaşı kırılma zamanını gösterir. 10 saniyenin altında göz kırpılır ya da ilk siyah nokta oluşursa göz kuruluğu anormal olarak değerlendirilir. 
  • Keratometri; Korneanın merkezini ölçmek için uygulanan testtir. özellikle kontakt lens verirken yapılır. İOL gücünün doğru ölçülmesinde yardımcı olur. 
  • Pakimetri; Kornea kalınlığını ölçmek için yapılan göz testidir. Glokom hastalarında ve oküler hipertansiyon tanısı koymada yardımcı testlerdendir. 
  • Renk Körlüğü Testi; Görme merkezindeki pigment moleküllerini ölçen testlerdir. Renk körlüğünü açığa çıkaran ve renk görme eksikliği tipinin belirlenmesinde kullanılan renk körlüğü testlerinden bazıları; Ishihara, Farnsworth Munsel D-15, Farnsworth Lantern
  • Speküler Mikroskopi(endotel hücre sayımı); Kornea tabakasının endotel hücre sayısını ölçen testtir. Katarakt ameliyatları öncesi hastalara rutin olarak yapılmaktadır. 
  ]]>
  Göz Tembelliği Ameliyatı https://www.gozhastaliklari.gen.tr/goz-tembelligi-ameliyati.html Sat, 17 Nov 2018 07:49:03 +0000 Göz Tembelliği Ameliyatı, göz tembelliği gözlerimizin birinde veya ikisininde birlikte görmede zorlanma ve bulanık görmenin gerçekleşmesi ile oluşur. Beş duyu organımızdan biri olan görme, doğumdan itibaren yaşımız ilerledi Göz Tembelliği Ameliyatı, göz tembelliği gözlerimizin birinde veya ikisininde birlikte görmede zorlanma ve bulanık görmenin gerçekleşmesi ile oluşur. Beş duyu organımızdan biri olan görme, doğumdan itibaren yaşımız ilerledikçe beynimizin gelişmesine bağlı olarak orantılı bir şekilde görmemizde kalite ve ayrıntılı bir şekilde görme alanları artarak gelişmektedir. Göz tembelliği de bu orantılı bir şekilde bir veya iki gözümüzde gelişmemesi sonucu oluşan hastalıktır. Göz tembelliği, normal olarak gözlerimizde hiçbir sorun yokmuş olarak görünse de bulanık görme ve görme alanı dar olan bir görme kaybına neden olur. Bundan dolayı göz tembelliğinde erken teşhisin oldukça önemli yeri vardır. Erken teşhis ile gerekli tedavileri gerçekleştirilerek beynimizle orantılı şekilde gözümüzde gelişmesini gerçekleştirilebilir. Göz tembelliğin sırasıyla tedavi aşamaları vardır. Direkt olarak cerrahi müdahale gerçekleştirilmez. Bundan dolayı göz tembelliğinin sırasıyla tedavi yöntemlerini ayrı başlıklarda açıklayacak olursak;

  Göz Tembelliği Ameliyatı Öncesi Uygulanan Göz Kapama Metodu: Göz ameliyatı gerçekleşmeden önce göz tembelliği olan hastalarda ilk olarak uygulanan yöntemdir. Göz tembelliğinde ilk olarak göz kapamanın uygulama sebebi ise mümkün olduğunca gözleri cerrahi müdahaleye tabi tutmamaktadır. Göz kapama yöntemi ile gözleri dinlendirmektir. Yani gözleri kapatarak ve göz kapama sırasında belirli bir diyet uygulanarak gözleri hem dinlendirme ve yeterli vitamini sağlayarak gözlerin çalışmasını sağlamaktır. Bu yöntem gözlerin sırasıyla birini kapayarak devir daim yapılarak gözleri pamuk veya bezle kapayarak gözleri ışınlardan koruyarak fazla yorulmasına izin vermemektir. Göz kapama süresi hastanın yaşına orantılı olarak belirlenir.

  Göz Tembelliği Ameliyatı
  Göz Tembelliği Ameliyatı Öncesi Uygulanan Göz Ortoptik Metodu: Göz tembelliği ameliyatı gerçekleşmeden önce gözlerde bir nevi fizik tedavi gibi gözler için hastane ortamında gözlerin çalışması için uygulamalar gerçekleştirilir. Bir nevi oyunlar gibi düşünülebilir. Fakat gözlerin çalışması için hastanın durumuna göre seans adedi belirlenir. Ve her seans ortalama 45 dakika sürmektedir. Ve seans sonrasında tekrardan hastanın görme alanı ve gözlerinde ki bulanıkların durumuna göre testler yapılır. Testler sonucunda olumlu sonuç alınmışsa tekrardan seanslar ve uygulamalar artırarak gerçekleşir ve bu şekilde tedavisi gerçekleşmiş olur.

  Göz Tembelliği Ameliyatı Öncesi Uygulanan Görsel Terapi Metodu: Göz tembelliği ameliyatı öncesinde hastaların göz tembelliği sorunun dereceleri ve durumu tespit edilir. Hastada ilk olarak sorunun boyutu tespit edilir. Ve sonrasında hastalara farklı egzersizler yapılır. Bu egzersizler bilgisayar programları ve başka türlü teknik aletlerle gözlerin çalışmasını sağlanır. Özellikle bu yöntem 3 boyutlu görme sorunu olanlarda başarılı sonuçlar alınmıştır. Görme alanları daha da genişleterek hastanın daha net görmesi sağlanır. Gözlerde ki bulanıklar giderilmeye çalışılınır. Uygulanan yöntemlerle gözlerin çalışması sağlanır. Ve göz tembelliği giderilmeye çalışılır. Hastane ortamında teknik aletlerle yapılan tedavilerin seansları ve seans süreleri hastanın göz tembelliğinde ki problemin derecesine göre belirlenir. Ve doktor kontrolünde gerçekleştirilir.

  Göz Tembelliği Ameliyatının Gerçekleştirilmesi; Göz tembelliği ameliyatı günümüz gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak gelişen tıp ile birlikte gözlerde hiç bir cerrahi müdahaleye maruz kalmadan ameliyat gerçekleştirilir. Göz tembelliği ameliyatı ise "neurovision" yöntemi ile beynimizin uyarıcı sistemlerine görmeyi öğretmeyi sağlanarak yapılır. Yani göz tembelliği hastalığını kısaca gözden geçirecek olursak; göz tembelliği, görülen alanın daralması ve gözlerin beynimize gönderdiği uyarının kısıtlı olmasından dolayı görmede sıkıntı yaşamaktayız. Bundan dolayı göz]]>